REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2021 m. Balandžio 27 d. 08:58

Prezidentūra: inicijavus derybas dėl „Belorus“ sanatorijos, Baltarusijai būtų suteikiama daugiau sprendimo galios

Alytus

Gitano Nausėdos vyriausioji patarėja Asta Skaisgirytė. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


173014

Vertindama Seimo komitetų siūlymus Vyriausybei pradėti konsultacijas su Baltarusija dėl „Belorus“ sanatorijos pastatų išpirkimo bei žemės nuomos nutraukimo, prezidento vyriausioji patarėja Asta Skaisgirytė sako, kad tokiu būdu būtų suteikiama daugiau sprendimo galios Baltarusijos režimui. Visgi ji sutinka, kad tai galėtų būti vienas iš ilgalaikių problemos sprendinių.

„Belorus“ problema jau tęsiasi kurį laiką, nuo praėjusių metų pabaigos, kai buvo įšaldytas sanatorijos turtas ir dėl to žmonės negalėjo gauti nei atlyginimų, nei vykdyti sanatorijos ūkinės veiklos. Sanatorijoje dirba apie 400 darbuotojų, dauguma iš jų Lietuvos piliečiai. Prezidento pozicija buvo labai aiški – kad Lietuvos piliečiai neturėtų kentėti nuo sankcijų, kurias Lietuva ir kitos ES šalys taiko Baltarusijos režimui“, – sakė ji „Žinių radijui“.

Lietuvoje stovinčius Baltarusijai priklausančius pastatų kompleksus A. Skaisgirytė vadino anomalija.

„Esmė nepasikeitė, turi būti rastas sprendimas „Belorus“ sanatorijos likimui, ir trumpalaikis, ir ilgalaikis. Kai kalbu apie ilgalaikį sprendimą, tikrai taip, galbūt vienas iš būdų yra (sanatorijos – ELTA) turtą perimti iš Baltarusijos, nes galbūt anomalija, kad Lietuvoje stovi pastatų kompleksas, kuris priklauso gretimos šalies prezidento administracijai. Ta anomalija, berods, egzistuoja nuo 1995 metų, kai buvo įteisinta sutartimi, bet pastatyta buvo dar gerokai anksčiau. O Lietuvos piliečiais turėtų būti pasirūpinta, kad nuo taikomų sankcijų jie nenukentėtų“, – pažymėjo ji.

Visgi, A. Skaisgirytės teigimu, derybų keliu siekiant nutraukti sutartį dėl „Belorus“ su Baltarusija šitaip suteikiama daugiau sprendimo galios.

„Sakydami, kad įpareigojame Užsienio reikalų ministeriją (URM) derėtis dėl „Belorus“ turto lyg ir suteikiame daugiau galių tai kitai pusei: arba ji norės, arba nenorės derėtis, nuo jos taip pat priklauso.  O ar Baltarusija norės derėtis dėl „Belorus“ sanatorijos, šitai reikėtų išsiaiškinti, nežinau, ar tai buvo padaryta prieš Seimu priimant šitokius sprendimus. Galbūt taip, jei buvo toks pasiūlymas“, – svarstė ji.

Kalbėdama apie galimybę vienašališkai nutraukti 1995 metų sutartį su Minsku dėl to, kad šis neįvykdė tam tikrų numatytų įsipareigojimų, prezidento patarėja pažymėjo, kad tai – paskutinė priemonė.

„Vienašališkas sutarties nutraukimas būtų visiškai kraštutinis žingsnis, kurio griebtis galbūt būtų galima, jei visi kiti variantai pasirodytų neveiksmingi. Kaip žinoma, pagal Vienos konvenciją bet kurios sutarties vienašališkas nutraukimas yra tarptautinėje teisėje neskatinamas žingsnis. Bet tokių precedentų yra buvę. Jeigu neįmanoma jokio kito metodo panaudoti, tada taip“, – sakė ji.

ELTA primena, kad Seimo Užsienio reikalų bei Socialinių reikalų ir darbo komitetai bendru sutarimu pirmadienį nutarė siūlyti Vyriausybei pradėti konsultacijas dėl galimo „Belorus“ sanatorijos pastatų ir statinių, priklausančių Baltarusijos Respublikai, išpirkimo bei žemės nuomos sutarties nutraukimo.

ELTA



REDAKCIJA REKOMENDUOJA