REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Namai2021 m. Gegužės 15 d. 14:03

Poilsio kampelis namuose: į ką atkreipti dėmesį renkantis medieną ir augalus terasai bei balkonui?

Vilnius

@Svajonių terasos

Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt


175154

Triukšmingo miesto apsuptyje norisi kažkur pabėgti ir atsipalaiduoti. Puodelis kavos nuosavoje gėlių oazėje viduryje miesto skamba neįtikėtinai? Be reikalo. Tai įmanoma čia pat – jūsų balkone. Šeimos veiklos projekto „Svajonių terasų“ įkūrėjai Inga ir Andžėjus, kuriantys svajonių kiemus ir poilsio jaukius poilsio  kampelius terasose, tikina, kad nėra nieko neįmanomo. Kad savo namuose įsirengtumėte sau poilsio oazę tereikia žinoti keletą niuansų, primena Inga ir Andžėjus. 

Terasoms tinkamiausia – spygliuočių mediena 

Dažniausiai terasa nestiklinama, nes sėdint joje norima mėgautis natūraliais gamtos kvapais, garsais ir vaizdu. Atvira terasa turi trūkumą – nėra apsaugota nuo natūralių gamtos sąlygų ir jų poveikio. Dėl šios priežasties terasinių medinių lentų kokybei ir priežiūrai svarbu skirti pakankamai dėmesio. 

Lietuviško kietmedžio (ąžuolinė, uosinė) mediena yra itin brangi, todėl nėra populiari terasų statyboje. Nors ąžuolinę bei uosinę terasą galima laikyti išskirtine, tačiau ši mediena yra lengvai veikiama saulės ir drėgmės, todėl jai reikia daugiau priežiūros. 

Tropiniai lapuočiai puikiai tinka terasų lentoms, dėl tvirtumo ir tankumo – medžiaga tokia tanki, kad į ją neįsigeria vanduo. Terasos statybai pasirinkus šią medieną galima džiaugtis jos ilgaamžiškumu ir minimalia priežiūra. Vienintelis tropinių lapuočių trūkumas – tai brangiausia medžiaga iš visų gryno medžio dangų. 

image14.jpeg

„Populiarus  pasirinkimas, renkantis medieną terasoms – maumedis ir pušis. Abi medienos rūšys panašios savo savybėmis, skiriasi jų kaina. Pastaroji įkandama kiekvienam, norinčiam turėti tvirtą ir ilgaamžę terasą“, – sako Andžėjus. Menku atsparumu aplinkos poveikiui pasižymi minkšta daugumos lapuočių mediena. Spygliuočiai medinei terasai tinka labiau, nes jų mediena yra atsparesnė. Ypač vertinama atšiauriomis aplinkos sąlygomis augusių medžių žaliava. 

Impregnuota pušis yra apsaugota nuo kenkėjų, puvimo ir pelėsių. Šios lentos pakankamai pigios, tačiau reikalauja kas sezoninės priežiūros. Pušį apdorojant termiškai sumažinamas drėgmės kiekis medienoje, jos termoizoliacinės savybės padidinamos. Tiesa, nors termiškai apdorotos medienos nereikia papildomai impregnuoti, norint, kad mediena išlaikytų spalvą, lentas reikės alyvuoti. 

Maumedis terasų statyboje populiarus dėl kelių priežasčių: yra patvarus, ilgaamžis ir pasižymi dervingumu. Šios medienos lentas nesunku prižiūrėti – jas alyvuoti užtenka kas du–tris metus. Iš maumedžio terasinių lentų pastatyta ar jomis išklota terasa tarnauja dvigubai ilgiau nei iš pušies ar eglės. 

Terasoms renkamasi lygios ar su grioveliais (rifliuotos) grindų lentos. Rifliuotumas sumažina šlapių lentų slidumą, kita vertus, į griovelius renkasi dulkės ir purvas, jas sunkiau išvalyti. Lygaus paviršiaus lentas lengviau prižiūrėti. 

image7.jpeg

Jeigu norisi terasa mėgautis ilgai, užmirštant visus priežiūros (alyvavimo) rūpesčius, galima rinktis WPC terasines lentas. Tokių lentų derinys su polivinilo chloridu (PVC) sugeria labai mažai drėgmės iš aplinkos, yra atsparus oro sąlygoms, yra nedegus ir atsparus įbrėžimams, tad joms nereikalinga jokia priežiūra. Vienintelis tokio pasirinkimo minusas – terasa labiau įkaista nei medinė, tad joje būnant basomis jausite ne malonų natūralų medžio lytėjimą, bet karštį. Be to, WPC lentos turi mažesnę spalvų ir raštų įvairovę. 

Reikia būti ypač atsargiems pasirenkant tokių terasos lentų tiekėjus, kadangi rinkoje pasirinkimas platus, o pasirinkus netinkamą gaminį arba netinkamai sumontavus tokio tipo lentas jos nuo vasaros karščio gali išsijudinti iš savo vietos  ir išsikraipyti. 

Terasas populiariausia alyvuoti 

Natūralus medis neturi tokio didelio atsparumo drėgmei ir kenkėjams, kaip tinkamai apdorota mediena. Įsigijus apdorotas medienos lentas rūpesčių bus mažiau, tačiau tokia mediena yra brangesnė. Jeigu ruošiatės medieną apdoroti patys, svarbu žinoti ne tik kokios medžiagos tam tinkamos, bet ir kaip šį darbą atlikti teisingai. 

Įprastai terasų mediena dengiama natūralia alyva. Jos sluoksnis apsaugo lentos paviršių nuo drėgmės, purvo ir UV spindulių bei padeda išvengti medienos skilinėjimo. Norint kuo ilgiau džiaugtis terasa, vidų medienos rūšių grindų lentas patariama alyvuoti. 

„Klaida terasos gyvavimą palikti savieigai. Tam, kad terasa tarnautų ilgai, ją kasmet (pušines lentas) arba kas du–tris metus (maumedžio lentos) reikia atnaujinti alyva. Tai neleidžia lentoms papilkėti ir sumažina jų šerpetojimą“, – sako Andžėjus. Vasarą alyva terasos lentoms neleis perdžiūti, o žiemą saugo nuo vandens patekimo į plyšius. 

wooden-chair-table-outdoor-terrace.jpg

Dažnai klystama, kai alyvavimui pasirenkama bespalvė, pigmento neturinti alyva. Ji lentų nesaugo nuo UV spindulių, o tai suaktyvina medieną dažančių medžiagų išsiskyrimą. „Estetinis vaizdas sugadinamas po pirmosios liūties – pašvietus saulei terasa nusėjama pilkomis dėmėmis“, – perspėja Andžėjus. 

Alyvavimo procesą geriausia kartoti pavasarį. „Alyva yra veikiama saulės, lietaus, sniego, todėl jos sluoksnį reikėtų atnaujinti kasmet. Pirmiausia terasą reikia gerai nuplauti bent vandeniu arba naudojant specialias putas, po to lentas nušlifuoti ir galiausiai alyvuoti“, – vardina Andžėjus. 

Alyvuoti patariama naudojant platų teptuką, alyva gerai ištepant tarpus tarp lentų. Kempinė netinka, nes su ja ištepamas per plonas sluoksnis alyvos, kuris greitai išdžiūsta ir nesusigeria į medieną, taip palikdama ją sausą. Užtepus per storą alyvos sluoksnį ir jo pertekliaus nenuvalius, storas sluoksnis nusilups, o mediena negalės tinkamai džiūti, tad terasa sutrūnys.  

3.jpg

Komponuojant augalus svarbus saikas 

Ne kiekvienas gali džiaugtis didesniu nuosavu žemės lopinėliu, kurį gali užsodinti įvairiaspalviais ir kvapniais augalais, tad žydintis balkonas ar terasa – puiki išeitis. „Gėlių sodinimas ar komponavimas atrodo nesudėtinga užduotis. Visgi, yra keli patarimai, kurie pravers norintiems turėti jaukiai įrengtą žaliąjį kampelį“, – sako Svajonių terasų projektus augalų žaluma paįvairinanti Inga. 

Komponuojant gėles ir kitus augalus svarbus saikas. Kompozicijos ašimi turėtų būti stambiažiedžiai ar stambialapiai augalai, juos papildyti galima lapiniais, prieskoniniais augalais ar lauko gėlėmis. Taip pat svarbu atsižvelgti į gėlių bei namo ar balkono sienų spalvas. „Pavyzdžiui, baltos spalvos sienų fone pradings margalapiai ir baltais žiedais pasidabinę augalai, tad prie šviesių sienų geriau dera ryžkiažiedės arba pastelinių spalvų gėlės“, – patarimu dalijasi Inga. 

Kad terasa taptų jaukiausia vieta leisti laisvalaikiui ir vientisa gamtos oaze, reikia pasirūpinti ir erdve už terasos ribų. Tam tikslui Inga ir Andžejus kuria gėlyno, žaliosios erdvės projektą. 

Keli niekada nenuviliantys augalų deriniai: hondinė pušis su šlamučiu ar kininiu miskantu, blakėžudė ir horizontalusis kadagys, plunksinė ašuotė su levanda ar katžole, dekoratyvinis česnakas su ašuote bei mėlesais.  

2.jpg

„Žiedais prieš terasą ypač džiugina magnolija. Kadangi ji žydi trumpai, po krūmu sodiname bijūnus. Jie spalvomis džiugina nužydėjus magnolijai“, – pasakoja „Svajonių terasų“ įkūrėja. 

1.jpg

Prieš planuojant svajonių oazės apsodinimą augalais, reikėtų įvertinti, kurie jų yra tinkamiausi. Pietinėje pastato pusėje terasai ar balkonui tenka didelė kaitra, čia sodinimui reikėtų rinktis šviesiamėgius augalus. Šiaurinėje pusėje saulės šviesos mažai, todėl šilumamėgiai augalai gali nunykti, nekrauti žiedų. 

Jei balkonas, terasa yra pietryčių ar pietvakarių pusėje – sąlygos augalams švelnesnės, čia saulės tenka saikingiau. Pasirenkami šešėlingas vietas mėgstantys augalai. Rytinėje pusėje įrengtas poilsio kampelis gauna švelnesnės rytinės saulės, vakarinėje – popietinės ir vakarinės. Vakarinėse dalyse esantys balkonai yra atviri vėjams.  

Saulėtoje vietoje geriausiai jaučiasi blakėžudės, smilgos, viksvos, ašuotės, melsvieji eraičinai ir mėlitai. Gūsingam vėjui ir lietui atsparūs augalai – vijoklinės gebenės, šliaužiančiosios žiemės, šilokai, bukmedžiai ir eraičinai. Beje, atspariausios vėjui bei mažiausiai nukenčia nuo lietaus ir labiausiai visų mėgstamos yra svyrančios pelargonijos. 

4.jpg

Žaliasis kampelis namuose – pasiekiamas ranka 

Norint turėti žalią kampelį balkone, tam reikia pasiruošti – išsirinkti tinkamus vazonus. Ant turėklų kabinami vazonai yra patogus ir daug vietos nepavagiantis sprendimas. Vazoninėms gėlėms svarbi drenažo sistema. Permirkusios ir mažai šilumos gaunančios gėlės gali labai greitai supūti. „Reikėtų pasirūpinti, kad vazonų dugne būtų bent anga vandeniui nutekėti, jei juose neįrenginėsite specialios drenažo sistemos“, – perspėja Inga. 

Balkone įprastai želdinami vienmečiai, ilgai žydintys augalai. Saulėtoje pietų pusėje galima derinti pelargonijas su šlamučiais ir lobelijomis, o pavėsingoje vietoje gerai auga svyrančios ir gumbinės begonijos, sprigės, kurios žaviai atrodo papildžius šlamučiais, batatiniais sukučiais ar taškuonėmis. Galima sukurti išraiškingas  kompozicijas, primenančias džiungles, derinant lapuočius ir smilgas. Tam puikiai vasaros metu tiks alyvmedžiai, paparčiai, jukos, stambialapės bruneros, eraičinai.  

augalai-hederis.jpg

Negalintiems skirti daug laiko augalų priežiūrai, siūloma rinktis surfinijas, jų nužydėję žiedai nubyra patys. Pelargonijos yra nelepios ir džiugina visą sezoną. Saulėtose terasose  

rekomenduojama sodinti juostuotąsias pelargonijas, o balkonų loveliuose – laiptuotąsias. 

„Krūminiai sidabrūnai yra itin ištvermingos, gausiai ir ilgai žydinčios gėlės. Jos gerai šakojasi ir greitai uždengia vazonus ar lovelius. Nepamirškite pašalinti nužydėjusių žiedų ir gėlėmis džiaugsitės nuolat“, – sako Inga. 

Turintiems įstiklintą balkoną atrodo, kad čia nei viena krūminė ar svyranti gėlė neištveria saulės kaitros, todėl tinkami kaktusai ir alyvmedžiai, derinami su šilokais. „Net ir uždarame balkone galima turėti jaukią žalumą. Pasodinkite vijoklinių augalų, jie bus natūrali užuolaida kitiems balkono augalams“, – sako Inga. Ji priduria, kad po to galima drąsiai sodinti ir auginti pelargonijas, verbenas, lakišius, cimbžiedes ir surfinijas. 

galerija-6.jpg

„Svajonių terasų“ įkūrėjai ragina nepamiršti eksperimentuoti: nesvarbu, ar tai naujas baldas terasoje, ar naujas akmuo alpinariume, ar šmaikščiai atrodantis vazonas, o galbūt nauja ir dar nebandyta terasos lentų spalva. „Kurdami kiemo, terasų ar balkonų grožį, nesivadovaukite bendromis taisyklėmis, nebijokite eksperimentuoti. Jaukiausia bus ten, kur širdimi prisiliesite jūs patys“, – tikina Inga ir Andžėjus.  

Remiamas turinys



REDAKCIJA REKOMENDUOJA