REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Gruodžio 4 d. 17:07

Poezijos ir muzikos pavakarys „Dzūkiškai ne vien apie dzūkus“ Rūdiškių bibliotekoje

Vilnius

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


63197

Lapkričio 23 dieną Rūdiškių bibliotekoje svečiavosi poetas, „Vilniaus dzūkulių“ asociacijos vadovas Juozas Žitkauskas.

Renginį lietuvių liaudies dainomis pradėjo Rūdiškių kultūros centro folkloro ansamblis „Diemedis“, vadovė Dalė Žalpienė. Renginį vedė Rūdiškių gimnazijos moksleivis Deividas Sinkevičius.

J. Žitkauskas – dainuojamosios poezijos renginių, literatūrinių skaitymų organizatorius bei vedėjas, aktyvus kultūros darbuotojas, „Vilniaus dzūkulių“ asociacijos vadovas.

Sužinojome, jog poetas gimė ir augo Lazdijų rajone, tačiau jau daugiau nei dvidešimtmetį gyvena Vilniuje. Vis dėlto savo gimtinės ir tarmės nepamiršta, priešingai, yra tikras dzūkų kultūros puoselėtojas: vadovauja kelioms draugijoms, rengia literatūrinių skaitymų, dainuojamosios poezijos festivalius, yra išleidęs tris eilėraščių knygas, dokumentinę knygą, du dzūkų kalendorius.

„Įprasta manyti, jog tarmiškos šnekos vartojimas yra menko išsilavinimo, nekultūringumo požymis. Bet juk tarmė yra protėvių palikimas, pirmoji mūsų gimtoji šnekta, o ne kaimiškas reliktas. Todėl mano tikslas rašant buvo ne tik stengtis išsaugoti tarmę, bet ir parodyti jos gyvybingumą ir grožį“, – teigė autorius.

J. Žitkauskas savo kūrybos skaitymus pradėjo eilėraščiu „Dzūkas“, kuriame rašo apie tėviškės „smalų, grybavimo dzienas, gulbių pulkus, rugio varpas, macnesnės samanukės kvapų, jukos gardėsį“.

Susitikimo metu autorius pristatė savo poezijos rinkinį „Sakyciniai ir pilniavociniai“. Knyga originali tuo, kad parašyta dzūkų tarme. Šioje knygoje autorius patalpino per 100 eilėraščių apie savo gimtinę – miestelį Kapčiamiestį Lazdijų rajone. Du eilėraščiai parašyti Kapčiamiesčio miestelio 500 metų jubiliejui.

Tokiu būdu autorius turtina lietuvių poetinį žodyną, žodžiams suteikia naujų atspalvių, taip pat, baigiantis metams, pristatė pasididžiavimo vertą dovaną – ateinančių metų „Dzūkų kalendorių“. Renginio dalyviai galėjo ne tik prisiliesti prie kalendoriaus, bet jį ir įsigyti. Jaukiai ir dzūkiškai besišnekučiuodami, sužinojome apie kalendoriaus atsiradimo procesą bei kūrybinę virtuvę.

Renginio metu skambėjo adventinės dainos, kurios mus perkėlė į artėjantį rimties ir susikaupimo laikotarpį – adventą. Paliktas šiltas įspūdis, renginiui pasibaigus visus dalyvius apgobė pakilia nuotaika.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA