REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Jaunimas2018 m. Spalio 11 d. 11:29

Plungės lopšelio-darželio „Rūtelė“ rudens veiklų kaleidoskopas

Plungė

Reporteris UgnėŠaltinis: Etaplius.lt


55985

Prasidėję nauji, 2018-ieji, mokslo metai į darželį atnešė daug permainų – keitėsi švietimo finansavimo sistema, darbuotojų etatų skaičius, į kolektyvą įsiliejo nauji pedagogai, atsisveikinome net su trimis kolegomis. Tačiau visoje pokyčių virtinėje įstaigoje veiklos ir edukacijos rudenį kunkuliuote kunkuliuoja.

Naujus mokslo metus, prasidėjusius saulėtą šeštadienį, rūtelietės pasitiko pilnoje įspūdžių išvykoje į Latviją. Kelionės metu aplankėme Jaunpilio pilį, kuri yra viena iš nedaugelio viduramžių pilių, puikiai išsaugojusi savo pradinę išvaizdą. Po daug emocijų sukėlusios ir puikiai nuteikusios edukacijos persikėlėme į dar viduramžiais dvelkiančią salę, kur, rožių žiedlapių vonelėse nusiplovusios aristokratiškas rankas, sėdome prie stalo. Maistas buvo puikus, rūmų muzika sklido iš kažkur toli ir visai netrukdė bendrauti ir mėgautis maistu, kurį, beje, skanavome rankomis. Po sočių ir skanių pietų pasukome link Basakojų tako (2,6 km), kur galėjome atpalaiduoti savo pėdas nuo avalynės gniaužtų ir leisti joms pajusti pačius įvairiausius paviršius. Eidami taku, grožėjomės ir Gamtos Paveikslų taku (4,5 km), kviečiančiu pasigėrėti gamta, raginančiu sustoti ir stebėti gamtos stebuklus. Kai kūnas ir siela atgaivą rado, visus ajurvedinius pėdų taškus sujudinome, liko paglostyti akis nuostabiais vaizdais. Pasukome link Jūrmalos - vienintelio oficialaus Latvijos kurorto, sužavėjusio tyliu paplūdimiu, įlankos ramuma ir užburiančiu senosios vokiškosios medinės architektūros grožiu. Įgavę naujų jėgų, potyrių ir užkūrę pedagoginę kibirkštį, puikiai nusiteikę grįžome namo ir vėl su naujomis mintimis ir idėjomis kibome į naujus mokslo metus!

Rugsėjo 19-ąją, akcijos „Rieda ratai rateliukai“ metu, darželin visi skubėjo bemotorėmis transporto priemonėmis - riedučiais, dviratukais, pėstute, tėveliams ant rankų. Vaikų laukė papuošta kiemo erdvė, judėti skatinanti muzika, pedagogų paruošti žaidimai, lenktynės ir estafetės. Pažymėtos „transporto“ judėjimo kryptys, „starto“ bei „finišo“ vietos užtikrino visų dalyvių saugumą. Patiems mažiausiems – lopšelinukams - buvo skirtos atskiros uždaresnės erdvės darželio vidiniame kieme. Neįvyko nei viena „avarija“, nebėgo nei vienas „kraujo lašas“! Renginyje turėjome 192 „ratuotas“ priemones, jose sukosi net 522 ratukai! Džiaugiamės tėvelių indėliu bei palaikymu, jie ne tik pasirūpino „riedančiomis priemonėmis“, bet ir vaikų saugumu (šalmais, šviesą atspindinčiomis liemenėmis).

Darželyje toliau tęsiamos programos „Darni mokykla“ veiklos. Priešmokyklinukai lankėsi Jėrubaičių sąvartyne ir domėjosi, kur atvežamos namuose ir darželyje rūšiuojamos atliekos, kaip šiukšlės tvarkomos sąvartyne, kaip užtikrinami aplinkosauginiai reikalavimai. Mus pasitiko UAB Telšių regiono atliekų tvarkymo centro visuomenės informavimo specialistė Eglė Sakalauskaitė, lydima draugės Čilės. „Boružiukai“, „Varpeliukai“ ir „Žirniukai“ apžiūrėjo atliekų priėmimo aikšteles, vandens valymo įrenginius, mechaninio biologinio atliekų apdorojimo gamyklą, sužinojo, jog iš atliekų galima išgauti biodujas ir elektrą. Lankėsi mechaninio biologinio atliekų rūšiavimo gamykloje, kurioje stebėjo, kaip mišrios komunalinės atliekos yra išrūšiuojamos ir sutvarkomos. Taip pat sužinojo, kaip iš viso komunalinių atliekų srauto atskiriamos biologiškai skaidžios atliekos ir iš jų gaunamas stabilatas. Vaikai prisipažino, kad iki apsilankymo sąvartyne net nepagalvodavo, jog „atliekų kelias“ gali būti toks ilgas ir sudėtingas, kaip svarbu rūšiuoti.

Rugsėjo 21 d. darželio komanda vyko į Birštoną, kur šurmuliavo „Darnios mokyklos“ programos konferencijos dalyviai. Jos metu LR švietimo ir mokslo viceministras Gražvydas Kazakevičius, VU profesorė Vilija Targamadzė, nacionalinės UNESCO komisijos narė ekspertė Laima Galkutė, edukologas, socialinių mokslų daktaras Nerijus Januškevičius, dr. Alvydas Punis, Lietuvos moksleivių sąjungos atstovė Karolina Rekštytė, LVJC neformaliojo ugdymo organizatorė Jolanta Markevičienė, programos „Darni mokykla“ kuratorė Lina Blaževičiūtė kalbėjo apie Darnios mokyklos konsepsiją ir darnaus vystymosi perspektyvas Geros mokyklos kontekste. Konferencijoje įgyta patirtimi ir pasiekimais darnaus vystymosi srityje dalijosi dvi Darnios mokyklos programos dalyvės: Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos bei Plungės „Rūtelės“ atstovai. Buvo labai smagu išgirsti, kaip dirba kolegos ir sukaupta patirtimi pasidalyti patiems.

Nuo seno rugsėjo 29-oji – šventinė diena. Iki šios dienos lietuviai baigdavo bulviakasį ir žemės ūkio darbus. Senovėje ši diena buvo duoklių kunigaikščiams metas, mat, pabaigus žemės darbus, valstiečiai turėjo atskaičiuoti dalį savo derliaus kunigaikščiui. Ir mūsų kolektyvas, baigęs vienus mokslo metus bei pradėjęs naujus, išsiruošė į kelią – Drevernon. Ši edukacinė išvyka buvo skirta pasirengti artėjančiam renginių ciklui Žemaičių metams paminėti. Pedagogai, prisiminę gyvenimo rato cikliškumą, žemaitiškus papročius bei tradicijas, žemaičių kalbą, gebės įtraukti vaikus į specialiai jiems kuriamas realias situacijas grupėje, kartu jas analizuos, taikys esminius etninės kultūros ugdymo principus, papildys ir praturtins ugdymo programas.

Tik prasidėjus spaliui, darželyje vėl netilo šurmulys – įstaigoje lankėsi dvi gražuolės keturkojės – Maja ir Negrė. Padedamos savanorių, kalytės pasakojo apie gyvenimą prieglaudoje, mylinčių širdžių ir sušildančių rankų troškimą. Vaikai žiūrėjo filmuką apie naminių gyvūnų priežiūrą bei saugų elgesį su gyvūnais, sutiktais gatvėje ar kaimyno kieme (bute). O kiek emocijų sukėlė abiejų šuniukų terapija – glostymas ir žiūrėjimas į akis...

Esame laimingi ir pakylėti, nes dar kartą įsitikinome – mūsų bendruomenė tvirta, sutelkta, mylinti, tikinti geresne rytdiena ir dalijanti šilumą silpnesniems ar mažiau turintiems. VšĮ „Telšių uodegėlė“, kuri globoja ir rūpinasi daugiau kaip 80 paliktų gyvūnų, praturtėjo guoliais, apklotais, gyvūnų maistu, kraiku, indais, kitomis būtinomis priemonėmis.

Įstaigos vaikai visus 2017-2018 mokslo metus dalyvavo Šviečiamosios gyvulininkystės programoje „Augink. Rūpinkis. Mylėk“. Lietuvoje šioje programoje dalyvavo per 16 tūkst. vaikų. Programos LEADER ir žemdirbių mokymo metodikos centro kartu su Žemės ūkio ministerija parengtos ir įgyvendintos Šviečiamosios gyvulininkystės programos tikslas buvo papasakoti vaikams apie ūkiuose auginamus gyvulius ir paukščius, jų svarbą ir duodamą naudą žmogui. Programos įgyvendinimo metu 30-ties ikimokyklinio ugdymo įstaigų ir 70-ties mokyklų iniciatyva įvyko beveik 500 renginių. Programos vykdytojai surengė 100 edukacinių išvykų į gyvulininkystės ūkius, žemės ūkio mokslo bei mokymo įstaigas, smulkių gyvuliukų parodėles vaikų darželiuose. Tokia renginių ir dalyvių gausa pateisino pačių vaikų sukurtą programos šūkį „Augink, rūpinkis, mylėk“. Siekiant sužinoti, kas buvo geriausi, baigiantis programai, buvo paskelbtas dalyvių kūrybinių darbų konkursas „Gyvulininkystė ir MES“. Iš keturiasdešimtiems konkursui pateiktų projektų buvo atrinkta penkiolika geriausių (ikimokyklinių įstaigų, pradinio ugdymo ir progimnazijų kategorijos). Nugalėtojai buvo pakviesti į baigiamąjį renginį Raudondvaryje.

Mūsų įstaiga garbingai atstovavo Telšių apskričiai, buvome vienintelė šio krašto švietimo įstaiga. Mūsų darželio veikla įvertinta 5-a vieta ikimokyklinių įstaigų kategorijoje. Visi šventės dalyviai išlydėti su ypatingai gausiomis Šviečiamosios gyvulininkystės programos dovanomis. Esame dėkingi Plungės rajono savivaldybės administracijos direktoriui Gintarui Bagužiui, tarybos nariui Raimondui Dovilčiui, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjui Gintautui Rimeikiui už paramą ir pagalbą vykstant į Šviečiamosios gyvulininkystės programos nominantų apdovanojimų renginį.

Plungės lopšelio-darželio „Rūtelė“ inf.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA