REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Birželio 26 d. 16:00

Plastiko perdirbimas miesto pakraštyje. Ar įsileisime?

Širvintos

Pixabay.com nuotr.

Neringa TuškevičienėŠaltinis: Etaplius.lt


89182

Vis garsiau kalbama apie tai, kad RetroPlasto plastiko perdirbimo įmonė jau leidžia šaknis Širvintų miesto pakraštyje.

Teiravomės visų naujosios kadencijos Tarybos narių, ką jie mano apie šį reiškinį prie mūsų miestelio. Dėl darbų gausos V.Mateika, V.Sarpauskas ir A.Kuznecovienė žadėjo atsakyti šiek tiek vėliau. Valdantieji į paklausimą nereagavo. Kodėl – spręskite jūs, gerbiami skaitytojai.

Šiandien publikuojame Vyto Šimonėlio ir Alfredo Astiko atsakymus ir kviečiame diskusijai visus: būti ar nebūti Širvintų pakraštyje plastiko perdirbimo gamyklai?

Vytas Šimonėlis

Atliekų tvarkymo įmonei ne vieta šalia Širvintų miesto. Be to, tai atvežtinės šiukšlės. Bet kuris Širvintose gyvenantis ir nepraradęs nuovokos žmogus, niekada nepritars tokiam projektui. Kokia nauda čia gyvenantiems žmonėms, Savivaldybės įmonėms? Ar tapsime patrauklesni investicijoms, ar bus daugiau norinčių čia gyventi. Savivaldybės valdžia sako – bus sukurta daug darbo vietų. Tai kiek jų bus ir kokio dydžio atlyginimai bus mokami darbininkams? Ar mes patys, ar mūsų vaikai norėtų tokioje įmonėje dirbti? Aš nerandu nė vieno argumento „už“. Ši teritorija, kur planuojama tvarkyti atliekas, daugiau kaip keturiasdešimt metų buvo skirta gamybai. Nepasikeitė jos paskirtis ir po paskutinio Bendrojo plano parengimo. Taigi, kiekviena bendrovė toje teritorijoje gali įsikurti ir veikti, tik priklausomai nuo to ką toje teritorijoje gamins, kokia veiklą vykdys, susitvarko dokumentus bei pradeda dirbti. Daugeliu atveju Savivaldybės pritarimo nereikia, jei Savivaldybė nėra to turto (pastatų, teritorijos) savininkė gali net nežinoti apie įvykusius savininkų ir jų veiklos pakeitimus. Bet tik visiškas naivuolis gali patikėti, kad tokio dydžio planuojamų atliekų tvarkymo įmonė atsirado Širvintose atsitiktinai ir pradėjo žygius tokiai veiklai įgyvendinti, nežinant Savivaldybės vadovams.

Alfredas Astikas:

Mano nuomonė šiuo klausimu nesikeičia, aš kategoriškai pasisakau prieš šiukšlių rūšiavimą šalia miesto.

Tokia veikla šalia gyvenamų teritorijų padarys didelę žalą žmonių sveikatai bei gamtai, neigiamai įtakos rajono ekonomiką ir verslo perspektyvą.

Manau prisimenate tą situaciją, kai Širvintų rajone buvo ketinama steigti Vilniaus regiono sąvartyną, tuo metų dėjau daug pastangų, kad jis mūsų krašte neatsirastų. Dėka mūsų rajono gyventojų vienybės, šis šiukšlių kaupimo objektas nebuvo įrengtas mūsų krašte, bet atsirado Kazokiškėse. Kokių rūpesčių turi Kaišiadorių gyventojai ne kartą girdėjome.

Alytė Skeberienė:

Dar eidama Širvintų miesto bendruomenės pirmininkės pareigas jau ne kartą pasisakiau, kad esu prieš plastiko atliekų perdirbimo gamyklos įkūrimą šalia Širvintų miesto. Mano nuomonė nepasikeitė ir tapus tarybos nare. Nenoriu, kad miestas taptų taršus jo gyventojams, nenoriu, kad jis taptų nepatraukliu besižvalgančioms ir ieškančioms naujų vietų įsikurti šeimoms. Ir pati Širvintas daugiau nei prieš 30 metų pasirinkau dėl jų žalio rūbo. Tikiuosi, kad jos ir ateityje netaps plastiko dulkių sluoksniu nuklotomis betono ir asfalto džiunglėmis. Bet vien tikėjimo maža. Jau 2018 m. rašėme Aplinkos apsaugos agentūrai, buvome į ją nuvykę, susitikome su jos atsakingais darbuotojais bei su UAB „RetroPlast“ atstovais ir išsakėme savo susirūpinimą ir išdėstėme nuomonę. Susisiekėme su Skaidiškių bendruomene, kuri savo pašonėje jau turi panašią gamyklą. Tikrai nemažą audrą sukėlė „RetroPlast“ bandymas Beržės upelį paversti melioracijos grioviu. Ieškojome senų žemėlapių, kuriuose aiškiai būtų pavaizduotos ir matomos Beržės upelio ištakos. Vėl „kryžiavome ietis” su „RetroPlast“ atstovais aplinkos apsaugos agentūroje. Pasikvietėme Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistus, diskutavome su jais šiuo klausimu. Jie informavo, kad raštu kreipėsi dėl Aplinkos apsaugos agentūros Poveikio aplinkai vertinimo departamento priimtos atrankos išvados persvarstymo.

Daug klausimų kelia ir tai, kodėl ir kaip buvo priimta ši atrankos išvada, kad planuojamai ūkinei veiklai – antrinių žaliavų ir pakuočių atliekų apdorojimui, plastiko dribsnių, granulių bei mišinių gamybai – poveikio aplinkai vertinimas neprivalomas. O ir apie pačią išvadą mes, širvintiškiai, nebuvom informuoti. Nors turime ne vieną vietinę žiniasklaidos priemonę, tačiau, kaip paaiškėjo, ši išvada, galimai dėl to, kad jos taip niekas ir nesužinotų, buvo patalpinta http://gamta.lt/files.PAV%20atranka%20 RetroPlast.pdf. arba su ja dar galėjome susipažinti UAB „DGE Baltic Soil and Environment“ būstinėje Žolyno g. 3, Vilniuje. (Na žinoma, juk kasdien vartome šiuos tokius populiarius internetinius puslapius ir tikrai kiekvieną kart būdami Vilniuje užsukame į šį UAB‘ą sužinoti naujienų )

Ne kartą kvietėm UAB „RetroPlast“ atstovus susitikti su visuomene, atsakyti į mums visiems rūpimus klausimus, diskutuoti ir surasti abiems pusėms tinkamą sprendimą. Deja, tokių susitikimų jie vengė. Bendraudami su „RetroPlast“ atstovais, ne kartą siūlėme jiems kitas, Širvintų rajone toliau nuo gyvenamųjų vietovių esančias vietas. Aiškiai jiems išsakėme savo pozicijas ir supažindinome su veiksmais, kurių imsimės. Kuriam laikui pavyko pristabdyti „RetroPlast“ darbus. Prieš kurį laiką sulaukiau skambučio, kuriuo buvo pranešta, kad ir vėl prasidėjo „judėjimas“ „RetroPlast“ teritorijoje. Pakviečiau susitikti žmones, kurie jau kuris laikas aktyviai domėjosi šia problema. Su Virginijumi Sarpausku, Vidmantu Mateika, Jonu Purvanecku, Romualdu Sližausku vėl diskutavome, aptarėme planus ir žingsnius, kurių imsimės. Laukia nemažai darbų, bet pasigendame aktyvesnio visuomenės dalyvavimo.

Mieli širvintiškiai, jau neužtenka vien padūsavimo ar pasiplepėjimų tarp kaimynų diskutuojant, kas mūsų laukia UAB „RetroPlast“ įkėlus koją į mūsų rajoną. Juk jie nežada apsiriboti ir, galimai, ketina plėsti savo veiklą. Būtent tam jiems ir reikalinga buvo Beržės upelį įvardinti melioracijos grioviu. Nes esant upeliui, šiam sklypui yra nustatyta Paviršinių vandens telkinių apsaugos zonos ir pakrantės apsaugos juostos. O jei upelis tampa grioviu ir specialiųjų naudojimo sąlygų galima nesilaikyti, tada daryk ką nori?

Pasigendam ir taip garsiai prieš rinkimus deklaruoto viešo interesų gynimo. Tik kartu apjungę mūsų visų bei valdžios pastangas galim kurti saugias, sveikas ir ateitį turinčias Širvintas.

Neringa Tuškevičienė



REDAKCIJA REKOMENDUOJA