REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2021 m. Gegužės 3 d. 16:35

Planuojama restauruoti Vytauto Didžiojo paminklą

Tauragė

Brigita ŠliužaitėŠaltinis: Etaplius.lt


173752

Rajono savivaldybė informuoja, kad atliekami Vytauto Didžiojo paminklo Jurbarko mieste fotogrametriniai matavimai. Rajono savivaldybės administracija ruošiasi teikti paraišką Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto paminklo Jurbarko mieste konservavimo-restauravimo darbams finansuoti.

Atlikti fotogrametrinius matavimus bei paruošti paminklo restauravimo-konservavimo programą yra vieni iš pirmųjų darbų, kuriuos būtina atlikti norit pateikti paraišką dėl finansavimo. Paminklo fotogrametriniai matavimai reikalingi konservavimo–restauravimo programai paruošti. Jų metu tiksliai skaičiuojamas paviršiaus plotas, kurį būtina restauruoti.

Fotogrametrijos matavimų metu fotoaparatais ir dronais padaroma daugybė objekto nuotraukų iš skirtingų taškų. Papildomai yra naudojamas ir 3D lazerinis skeneris, kuris sukuria tikslią trimatę paminklo kopiją. Gauti rezultatai sugretinami ir panaudojus specialią programinę įrangą gaunami tikslūs objekto paviršiaus plotai. Vytauto Didžiojo paminklo Jurbarke fotogrametrinius matavimus atlieka UAB Terra Modus. Juos užbaigti planuojamai iki šių metų gegužės 7 d.

Paminklas Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Vytautui yra saugomas valstybės. Į kultūros vertybių registrą įrašytas 1993 metais. Paminklo autorius - vienas žymiausių XX a. pirmos pusės lietuvių monumentaliosios skulptūros kūrėjų, Vincas Grybas (1890-1941). 1923-1925 m. studijavo Kauno meno mokykloje pas Kajetoną Sklėrių. 1925-1928 m. studijavo skulptūrą ir keramiką Paryžiuje: Didžiosios lūšnos akademijoje (Académie de la Grande Cbaumière) pas Emilį Antuaną Burdelį, Sevro taikomosios dailės aukštojoje mokykloje ir Nacionalinėje meno ir amatų konservatorijoje. Skulptorius nuo 1929 m. gyveno ir kūrė Jurbarke, kur sukūrė žymiausius monumentalius paminklus: Simono Daukanto, Vytauto Didžiojo, Žemaičio, Vinco Kudirkos, Petro Vileišio.

Kaip rašoma Kultūros paveldo departamento kultūros vertybių registre, paminklas turėjo būti pastatytas 1928 m., minint Lietuvos Nepriklausomybės 10-ąsias metines, tačiau jo įgyvendinimas užtruko. Paminklas atidengtas 1930 m. rudenį, minint 500-ąsias Vytauto Dižiojo mirties metines, Jurbarko gyventojų iniciatyva. Tarp to meto Nepriklausomybės paminklų jis išsiskyrė profesionalumu ir raiškia plastine forma, o paties V. Grybo kūryboje tai buvo žingsnis į tolesnes aukštumas - kaip pasiruošimas Vytauto Didžiojo paminklo kūrimui Kaune.

Sovietmečiu paminklas nebuvo nugriautas, 1950 m. vietos partinio komiteto vadovų nurodymu nuimta metalinė plokštė su įrašu, užbetonuoti Gediminaičių stulpai, panaikintas kartušas su Vyčiu. Plokštėje buvo štai toks įrašas: „1918-1928 Lietuvos 10-ties metų Nepriklausomybės sukaktuvėms paminėti Jurbarko miesto visuomenė pastatė šį paminklą 1930-ais Vytauto Didžiojo metais, kad jis kartoms primintų šventai saugoti sunkiai iškovotą tėvynės laisvę“. 1989 m. pritvirtinta nauja plokštė. 1990 m. atkurtas kartušas su Vyčiu ir Gediminaičių stulpai. 2006 m. paminklas restauruotas, sutvarkyta aikštė.

 



REDAKCIJA REKOMENDUOJA