REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2017 m. Spalio 31 d. 11:29

Pinigų anatomija XXI amžiuje

Vilnius

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


18759

Kadaise garsus mąstytojas Ž. Ž. Ruso yra pasakęs, kad pinigai, kuriuos turime, yra laisvės įrankis, o pinigai, kurių siekiame – tai vergovės įrankis. Kiekvienas pasvarstykite, kiek šiuose žodžiuose yra tiesos. Savaime aišku, pinigams turi būti skiriama atitinkama vieta žmogaus gyvenime. Tie, kurie niekina pinigus ir vadina juos purvinais, tikėtina, niekuomet nebus turtingi. Gyvenimo tikslas tikrai neturėtų būti siekis uždirbti daug pinigų, tačiau jie gali labai padėti kuriant gerovę, gražesnį, sotesnį, šiltesnį ir komfortiškesnį kasdienį gyvenimą.

Norint „sutarti“ su pinigais, nereikėtų pulti į kraštutinumus ir imti vergiškai tarnauti pinigams arba jų visiškai atsisakyti. Tačiau išlaikyti tą balansą yra labai sudėtinga, nes net ir pačių turtingiausių pasaulio valstybių gyventojai, dalyvaujantys įvairiose apklausose, teigia, kad jiems neužtenka turimų pinigų ir jie norėtų turėti daugiau. Analogiškas lietuvių požiūris veda prie gausybės paskolų, kreditų, paskolų refinansavimo, lizingo ir t. t. Žinoma, jei skolinamasi atsakingai, negalima teigti, kad žmonės negeba gyventi pagal galimybes. Kitaip tariant, jei skolinamasi apsvarsčius poreikius, norus ir suderinus juos su galimybėmis, skolinimasis savaime yra teigiamas reiškinys.

Ar pinigai savaime atneša laimę?

Žmonės dažnai galvoja, kad jei turės daugiau pinigų, bus laimingesni ir labiau patenkinti. Tačiau dažnai tai tėra iliuzija, mitas, nes pinigai neatneša didesnės laimės, tik didesnį komfortą. Kai kurie žmonės netgi labai kenčia negalėdami turėti tiek pinigų, kiek norėtų.

Yra žmonių, teigiančių, kad pinigai neša nesėkmes ir juose iš esmės slypi blogio šaknys. Tačiau akivaizdu, kad labiausiai pinigus „blogiu“ laiko tie, kurie kaip tyčia tų jų neturi. Norint išlaikyti sveiką, racionalų mąstymą, pinigų nereikia nei pernelyg garbinti, nei peikti. Šiandieniniame gyvenime, kitaip nei pirmykščiame, pinigai yra tik priemonė norintiems fiziškai išgyventi ir patenkinti poreikius. Šiandien be pinigų išgyventi būtų gal ir įmanoma, tačiau labai sudėtinga – toks gyvenimas niekaip nesusijęs su XXI a. žmogaus, turinčio elektrą, karštą vandenį, internetą, visas kitas komunikacijas, buities prietaisus ir kt., koncepcija.

Ką iš tiesų lemia pinigai?

Anksčiau pinigams buvo skiriamas lemiamas dėmesys: pagal turtą žmonės buvo skirstomi į kastas, luomus ir kt. Turtingieji su vargšais negalėjo turėti jokių santykių, jau nekalbant apie santuokas. Nors šiuolaikiniame gyvenime situacija jau gerokai pakitusi, pinigai vis dar lemia nemažai ką, pavyzdžiui, daugelis renkasi profesiją ne pagal pašaukimą, o pagal tai, kiek iš būsimosios profesijos galėtų uždirbti, o pasirinkę tokį kelią vėliau tik laukia, kada išauš nedarbo dienos. Kiti vardan sotesnio ir turtingesnio gyvenimo renkasi gyvenimą svetur be draugų ir artimųjų. Taigi akivaizdu, kad pinigai turi savybę sukelti įtampą, žmogų priversti prie sudėtingos pasirinkimo kryžkelės ir tik pats žmogus gali laiku suvokti realybę ir pasukti reikiamu keliu.

Reklama



REDAKCIJA REKOMENDUOJA