Angle down Atgal

Perlojoje minimas Vytauto Didžiojo paminklo 90-metis

 Perlojoje sekmadienį minimas Vytauto Didžiojo paminklo 90-metis, skelbia Varėnos rajono savivaldybė.

Minėjimo metu Švč. Mergelės Marijos ir Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčioje vyks Šv. Mergelės Marijos Škaplierinės atlaidai.

Mišios bus aukojamos už tuos, kurie statė, saugojo, remontavo, puoselėjo ir prisidėjo prie paminklo išlaikymo.

Po mišių prie Vytauto Didžiojo paminklo vyks iškilmingas minėjimas, numatytas koncertas, o Perlojos istorijos muziejuje veiks paroda.

Vytauto Didžiojo paminklas Perlojoje yra valstybės saugomas objektas.

8,3 metro aukščio paminklą Vytauto 500 mirties metinių proga 1929 metais nusprendė statyti Perlojos šauliai ir vietos gyventojai.

Paminklo projektą sukūrė žymus dailininkas, grafikas, knygų iliustratorius Petras Tarabilda (1905-1977), prie jo dirbo meistras Stasys Neliubšis, vietos šauliai.

Nors paminklą puošia užrašas „1430-1930 m.“, iš tiesų jis baigtas statyti 1931 metais, o iškilmingai atidengtas 1931 metų liepos 19 dieną.

Paminklui lėšos buvo renkamos loterijos ir aukų būdu, prisidėjo Alytaus apskrities mokytojai, platinę bilietus, prisidėjo ir pasienio bei vidaus policija.

Anot Perlojos gyventojų, paminklą 1945 ir 1946 metais dažnai apšaudydavo vietiniai stribai, du kartus bandyta jį nugriauti.

Pirmą kartą skulptūrą apjuosė grandinėmis ir traukė arkliais. Tada paminklas atlaikė dėl to, kad jį statant jo viduje buvo įlieti geležinkelio bėgiai ir daug armatūros.

Antrą kartą buvo pasitelktas traktorius, tačiau paminklą apgynė susirinkę Perlojos gyventojai.

Šeštame dešimtmetyje Perlojos apylinkės valdžia prašė Lietuvos komunistų partijos Varėnos rajono komiteto leidimo paminklą susprogdinti. Jo negavus, paminklas išliko.

1968 metais paminklas buvo restauruotas – panaikintos kulkų ir grandinių paliktos žymės, 1971 metais paskelbtas vietinės reikšmės dailės paminklu.

BNS

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite