Angle down Atgal

5 svarbiausios naujovės, kurias reikia žinoti būsto paskolų gavėjams

Liepos 1-ąją įsigalioja Su nekilnojamuoju turtu susijusio kredito įstatyme įtvirtinti būsto paskolų pasiūlymų teikimo, sutarčių sudarymo sąlygų, sutarties nutraukimo ir kiti reikalavimai. Svarbiausios naujovės, kurias naudinga žinoti vartotojams.

Tapkite mūsų draugu „Facebook“ ir sekite aktualiausias naujienas!

1. Būsto kreditas atsiejamas nuo kitų banko paslaugų

Kredito davėjai nebegalės reikalauti kartu su paskola įsigyti kitų paslaugų - gyvybės draudimo, investicinių produktų, mokėjimo paslaugų, kurie vartotojui iš esmės nereikalingi ar nebūtini. Išimtys numatytos tik dėl įsigyjamo būsto draudimo, paliekant teisę klientui pačiam pasirinkti draudiką, ir dėl nemokamos sąskaitos kredito įmokoms surinkti.

2. Apribojamas mokestis už kredito grąžinimą anksčiau sutarto termino

Siekiant pagerinti vartotojų galimybes keisti kredito davėją ir palankesnėmis sąlygomis refinansuoti paskolą kito kredito davėjo įstaigoje, įstatyme numatyta maksimali išankstinio kredito grąžinimo mokesčio riba (ne daugiau kaip 3 proc. anksčiau laiko grąžinamos sumos), taip pat numatyti atvejai, kai išankstinis kredito grąžinimas būtų nemokamas. Pavyzdžiui, kintamosios kredito palūkanų normos keitimo dieną vartotojas galės grąžinti kreditą ar jo dalį nemokamai.

3. Susidūrus su finansinėmis problemomis galimos kredito „atostogos“

Įstatyme numatyta kredito „atostogų“ galimybė, t. y. atvejai, kai vartotojui susidūrus su finansinėmis problemomis ir susiklosčius išimtinėms aplinkybėms (nutraukus santuoką, mirus sutuoktiniui, tapus bedarbiu ar kredito gavėją pripažinus nedarbingu) jis galės atidėti įmokų mokėjimą kredito gavėjui ne ilgesniam kaip 3 mėnesių laikotarpiui.

4. Apsvarstymo laikotarpiai - skubotumo stabdis

Siekiant, kad vartotojai nepriimtų skubotų sprendimų dėl ilgalaikių įsipareigojimų prisiėmimo, įstatyme nurodytas 30 dienų apsvarstymo laikotarpis, kurį kredito davėjas turi suteikti vartotojui iki kredito sutarties sudarymo. Taip pat po sutarties sudarymo kredito gavėjas per 14 dienų galės pakeisti savo sprendimą ir atsisakyti jau sudarytos kredito sutarties.

5. Galimybė lengvai palyginti kredito davėjų pasiūlymus

Siekiant, kad vartotojas galėtų lengvai ir paprastai palyginti kelių kredito davėjų pasiūlymus ir išsirinkti sau naudingiausią, numatyta, kad kredito davėjai pateiks informaciją apie kredito sąlygas standartine forma.

Siekiant sumažinti ginčų dėl neaiškių kredito sutarčių sąlygų, nustatytas privalomas kredito sutarčių sąlygų sąrašas: tos sąlygos turėtų būti aptariamos sudaromoje sutartyje (kredito palūkanų dydžio keitimo sąlygos, maržos didinimo ir mažinimo atvejai, su sutarties vykdymu, keitimu, nutraukimu susiję komisiniai atlyginimai ir kt.).

Įstatyme ribojamas netesybų ir baudų, mokamų už pavėluotas įmokas, dydis - ne daugiau kaip 0,05 proc. už kiekvieną pradelstą dieną. Taip pat įstatyme išsamiai aptariami atvejai, kai kredito sutartis gali būti vienašališkai kredito davėjo nutraukta.

Be to, plečiant finansavimo, skirto nekilnojamajam turtui įsigyti, galimybes, fiziniai asmenys, skolinantys asmenines lėšas per tarpusavio skolinimo platformas, galės per šias platformas teikti ir į šio įstatymo reguliavimo sritį patenkančius kreditus. Tiesa, tokio tarpusavio skolinimo operatoriams yra nustatyti atskiri reputacijos, žinių, įstatinio kapitalo reikalavimai ir apribotas skolinamų lėšų dydis.

Papildomai atkreipiame dėmesį į tai, kad įstatymas bus taikomas nuo liepos 1 d. sudarytoms kredito sutartims, tačiau tam tikros įstatymo nuostatos (pavyzdžiui, netesybų ribojimas 0,05 proc. dydžiu, teisė grąžinti kreditą ar jo dalį anksčiau laiko, kompensacijos, mokamos bankui apribojimas iki 3 proc., kredito „atostogos“, kredito sutarties nutraukimo tvarkos ir terminų reikalavimai) bus taikomos ir iki įstatymo įsigaliojimo sudarytoms būsto paskolos sutartims.

ELTA

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite