REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Gruodžio 6 d. 15:42

Patyčios ir neapykantos kalba: skirtumai, sąsajos ir žala

Šiauliai

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


196613

Patyčios yra siejamos su bet kokiu neigiamu žmogaus vertinimu lygiavertėje situacijoje, tiek pasireiškiančiu žodiškai kasdieninėje situacijoje, tiek žmogaus moraliniu vertybių pagrindo nevertinimu ar rasinės, religinės, etninės sudėties menkinimu. Kai kada tai gali būti įtakota ir teisiškai suponuotų taisyklių, sudarančių prielaidas kilti su tuo susijusioms nusikalstamoms veikloms.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) 2018 metų tyrimo duomenimis, Lietuva vis dar yra tarp pirmaujančių ES valstybių patyčiu atžvilgiu tarp mokyklinio amžiaus vaikų. Patyčios dažnu atveju parodo vaiko ir suaugusiojo santykį. Vaikai yra mūsų sukurtos socialinės tikrovės atspindys, tad tėvų įtaka vaikui atsiskleidžia per kasdienius santykius mokyklos aplinkoje.

Kaip teigia Joniškio krašto atstovė, patyčios skatina nepasitikėjimą savimi, savo sugebėjimais, tai yra viena iš priežasčių, kodėl Joniškio rajonas praranda motyvuotą jaunimą. „Didžioji dalis jaunimo mūsų rajone pritaria nuomonei, kad būtent patyčios stabdo jaunimą imtis naujų idėjų ar iššūkių“, – teigia Erika Dagytė, Joniškio jaunimo atviro centro atstovė.

Dėl pandemijos, šiais metais moksleivių pamokos, žaidimai, bendravimas persikėlė į nuotolinę erdvę. Kartu čia persikėlė ir patyčios. Elektroninės patyčios vyksta internete ar kitokioje virtualioje erdvėje, kuomet tyčiojamasi žinutėmis, pokalbių svetainėse, socialiniuose tinkluose ar žaidimų platformose. Technologijų amžiuje patyčios pereina į virtualią erdvę, sudarydamos dar didesnį barjerą jas sustabdyti. Džiugu tai, kad vis daugiau yra kalbama apie pasėkmes, kurios laukia už šiuos, ne visada legalius, veiksmus.

„Taip pat galime pasidžiaugti, jog mūsų rajonas ganėtinai sėkmingai tvarkosi su patyčiomis ir neapykantos kalba, dar neteko girdėti apie nuskambėjusius didelius įvykius, susijusius su šia tema. Mano nuomone, patyčių tema reikia šnekėti, o ne vengti jos ar apsimesti, kad tokio dalyko, kaip patyčios neegzistuoja“, – teigia E. Dagytė.

Tarptautinę žmogaus teisių dieną, gruodžio 10-ąją, Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje ir internetu vyks ketvirtasis Nacionalinis žmogaus teisių forumas (NŽTF). Jo metu visuomenė kviečiama diskutuoti apie žmogaus teisių padėtį Lietuvoje, kuri, pasak organizatorių, tam tikrose srityse gerėja, tačiau kitose vis dar nesulaukia būtino sprendimų priėmėjų dėmesio. Lietuvos Respublikos Seimo žmogaus teisių komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius tikina, kad NŽTF įgalina politikos, nevyriausybinių organizacijų ir akademinės bendruomenės atstovus diskutuoti mūsų valstybėje svarbiausiomis ir aktualiausiomis žmogaus teisių temomis. „Su žmogaus teisėmis susiję politinės darbotvarkės klausimai dažnai tampa tam tikrų baimių, išankstinių nusistatymų ir „melagienų“ įkaitais. Objektyvios – ekspertinėmis įžvalgomis ir realių žmonių patirtimis paremtos – diskusijos poreikis šiandien yra itin aktualus. Būtent šią misiją ir įgyvendina Nacionalinis žmogaus teisių forumas“, – teigia T. V. Raskevičius.

Šiais metais pirmą kartą į Nacionalinio žmogaus teisių forumo diskusijas bus įtraukti ir Lietuvos regionai – Lazdijai, Joniškis, Kėdainiai, Utena, Klaipėdos rajonas. Šie regionai teletiltu tiesiogiai ir interaktyviai dalyvaus diskusijose, išreikš savo nuomonę, pasidalys patirtimi ir užduos klausimus taip, lyg fiziškai būtų Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje.

Joniškio savivaldybė diskusijos metu kvies Joniškio jaunimo atviro centro savanorius, moksleivius bei ekspertus atkreipti dėmesį į vis dar aktualią ir visuomenėje plintančią problemą – patyčias. Kaip galime sumažinti neapykantos kalbos mastus? Ką gali padaryti kiekvienas iš mūsų užkertant patyčioms kelią? Ar misija sukurti gražesnį ir taikesnį rytojų yra įmanoma?

Pirmą kartą įtraukti regionai turės šansą išreikšti savo patirtis debatuose. Galimybė diskutuoti, užduoti klausimus vienija žmones sprendžiant jų krašte įsivyravusias socialines problemas. Tai puiki pilietiškumo pamoka, ugdanti įgūdžius inicijuoti pokyčius bei išreikšti savo nuomonę visos šalies mastu.

Forumas vyks gruodžio 10 dieną, renginį bus galima stebėti tiesiogiai per Nacionalinį žmogaus teisių forumo puslapį ir Youtube transliacijoje nuo 9:30 val. Joniškio atstovai diskusijoje dalyvaus 11:45–13 val. Norintys dalyvauti kviečiami rinktis į Joniškio Algimanto Raudonikio meno mokyklos atviro jaunimo centrą, adresu Miesto aikštė 4 (3 aukštas). Dalyvių registracija vyksta iki gruodžio 9 d. 17 val. Informacija apie registraciją talpinama Joniškio rajono švietimo centro tinklalapyje https://www.sc.joniskis.lm.lt.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA