Pasirengimas Astravo AE startui: jodo tabletės pasiekė savivaldybes, bet ne gyventojus

Vilnius
Astravo AE sprogimo pratybos © Margarita Vorobjovaitė
Reporteris Monika Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Ketvirtadienį Lietuva buvo oficialiai informuota, kad į vos už 50 kilometrų nuo Lietuvos sostinės įsikūrusios Astravo AE pirmąjį reaktorių jau pradedamas krauti branduolinis kuras, o artimiausioje ateityje planuojamas fizinis elektrinės startas. Tačiau nepaisant pernai spalį surengtų didžiausių šalyje pratybų, viena po kitos aiškėja pasirengimo spragos, dėl kurių nelaimės atveju žmonių gyvybėms grėstų rimtas pavojus.

Baltarusijos energetikos ministerijai paskelbus, kad Astravo AE galimai bus paleista penktadienį, suskubta raminti Lietuvos gyventojus: esą paleidimas bus tik formalus, o tikrajam jėgainės startui pasiruošti dar spėsime.

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas tikina, kad penktadienį numatoma tik politinė Astravo AE paleidimo data. Galimai ši procedūra siejama su prezidento rinkimais Baltarusijoje.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Dainius Gaižauskas po antradienį sušaukto komiteto posėdžio pareiškė, kad Astravo AE paleidimui pasirengta, tačiau iki galo neaišku, ar paleidimas tikrai įvyks.

„Panašu, kad rugpjūčio 7 d. turėtų įvykti įjungimas. Ar jis įvyks – nežinia. Labai daug kartų paleidimas buvo nukeltas“, – trečiadienį patikino D. Gaižauskas.

Specialistų skaičiavimais, Astravo AE įvykus nelaimei, blogiausiu atveju galėtų būti paveikta maždaug 300 km teritorija aplink elektrinę. Tai reikštų, jog pasienyje su Baltarusija esančios Lietuvos teritorijos ir vos 50 km nuo Astravo esančio Vilniaus gyventojai nukentėtų labiausiai.

Vilniaus pasirengimas kelia klausimų

Nepaisydama grėsmės, Vilniaus miesto savivaldybė atsisakė dalyvauti pernai spalį surengtuose nacionalinėse civilinės saugos pratybose, pareiškusi, kad sostinės gyventojams bus organizuojami vidiniai, daug geresni mokymai, kaip elgtis nelaimės atveju.

Nacionalinių pratybų metu nemaža dalis sostinės gyventojų skundėsi, kad negavo įspėjančių žinučių, taip pat trūko aiškaus plano, kur ir kaip tektų evakuotis.

Savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis sako, kad avarijos pratybos taip ir neįvyko, nesulaukus VRM palaikymo.

„Buvome sumanę surengti normalius mokymus, realią situacijos imitaciją, bet tuometinis vidaus reikalų ministras, supratęs, kad tai parodys visos VRM trūkumus, pasipriešino pačiais įvairiausiais politiniais ir administraciniais būdais ir neleido mums tų pratybų daryti. Tai mes po to laiko jų ir nedarėme, nes ir kitos valdžios palaikymo neturėjome“, – pasakojo P. Poderskis.

NSGK vadovas D. Gaižauskas tikina neturintis duomenų apie Vilniaus pasirengimą galimai avarijai, tad šią situaciją vertina blogai.

„Toks Vilniaus miesto savivaldybės administracijos vadovo požiūris tikrai nepriimtinas, ir aš nesuprantu, ar čia politikavimas, ar norėjimas parodyti kažkokį nepasitenkinimą. Aš tik norėčiau pasakyti, kad čia nekalbama apie pliažą viduryje Vilniaus. Kalbama apie sveikatą ir žmonių gyvybes, galynėjimuisi čia tikrai ne vieta. Nacionaliniai mokymai, kurie buvo organizuojami, turėjo būti privalomi visiems. Jei savivaldybės to nevykdo, yra priemonių, galima už tai surašyti savivaldybių administracijų direktoriams protokolus ir skirti baudas“, – piktinosi NSGK pirmininkas.

P. Poderskis kritiką vertina skeptiškai: „Šis politikas apskritai nežino, ką kalba, nėra susipažinęs su informacija. Tiesiog gina dabartinės valdančiosios įvaizdį, neva jie pasiruošę, o mes ne“, – ginasi administracijos vadovas.

Panašu, kad toliau tęsiasi ir sostinės savivaldybės nesutarimai su Sveikatos apsaugos ministerija (SAM): Vilniuje paskelbus, kad gyventojams kalio jodido tabletės bus išduodamos artimiausiose vaistinėse, po kurio laiko ministerija pareiškė, kad toks būdas nėra tinkamas.

Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Adomas Bužinskas apgailestavo, kad jau buvo paruošta visa sistema: suprogramuoti specialūs elektroninių receptų priedai ir susitarta su vaistinėmis. „Viskas, ko mums trūksta, kad mums SAM netrukdytų dirbti“, – pareiškė savivaldybės atstovas.

Savivaldybė kreipėsi raštu į SAM ir tikisi išspręsti kilusius nesutarimus dialogu ir gauti leidimą įgyvendinti pirminį sumanymą. 

Jodą vieni išdalijo, kiti tik ruošiasi

Pagal planą Vilniaus rajono ir Švenčionių savivaldybių gyventojams 30 km spinduliu nuo jėgainės esančiose teritorijose kalio jodido tabletės turi būti išduodamos į namus.

100 kilometrų nuo Astravo AE esančių savivaldybių gyventojai taip pat turi gauti kalio jodido preparatus, tačiau paliekama galimybė vietos valdžiai nuspręsti, ar dalyti tabletes iš anksto, ar tik nelaimės atveju seniūnijose.

Į potencialaus pavojaus atstumą patenka 16 savivaldybių: Švenčionių, Vilniaus rajono, Vilniaus miesto, Varėnos, Šalčininkų, Trakų, Elektrėnų, Kaišiadorių, Širvintų, Ukmergės, Molėtų, Anykščių, Utenos, Ignalinos, Zarasų ir Visagino.

Vilniaus rajono savivaldybės Viešųjų ryšių skyriaus vedėja Jolanta Gulbinovič Alfa.lt patvirtino, kad Buivydžių, Lavoriškių ir Kalvelių seniūnijose, patenkančiose į 30 km spindulio zoną, perduotos tabletės jau išdalytos gyventojams. Likusių Vilniaus rajono seniūnijų gyventojai taip pat netrukus turėtų namuose sulaukti seniūnų, dalijančių preparatus.

J. Gulbinovič teigimu, gyventojų nuotaikos dėl galimo AE paleidimo įvairios: vieni ruošiasi ir nerimauja, kiti dar neskuba į savivaldybes atsiimti jiems priklausančios preparatų dozės.

Švenčionių rajono savivaldybės administracijos direktorė Jovita Rudėnienė teigė, kad kalio jodido tabletės jau baigiamos dalyti: „Mažosiose seniūnijose jau gavo beveik visi gyventojai, didžiosiose šiek tiek pasyviau. Turime laiko iki rugsėjo, tad manau, jog tikrai išdalysime visiems“, – pasakojo administracijos atstovė. Gyventojams su negalia, vyresnio amžiaus arba nevaikštantiems gyventojams seniūnijos darbuotojai, seniūnaičiai ar socialiniai darbuotojai kalio jodidą pristato į namus.

Varėnos rajono savivaldybės civilinės saugos specialistas Nikolajus Lysenkovas Alfa.lt sakė, kad dalyti tabletes gyventojams nuspręsta tik atsitikus nelaimei.

„Mes patenkame į 100 kilometrų zoną, tad mums nėra privaloma išdalyti tablečių gyventojams iki įvykio“, – sakė specialistas.

N. Lysenkovas pridūrė, kad tokiu būdu siekiama išvengti papildomų rūpesčių.

„Galima ir išduoti, bet kadangi didžioji dalis gyventojų yra vyresni, jie gali pamiršti, kur padėjo tas tabletes. Antras aspektas – galiojimo laikas. Jei pasibaigus tablečių galiojimo terminui nieko neįvyktų, mes turėtume jas surinkti iš gyventojų, tai vėl bus problema, ar prisimins, kur jas padėjo, ar suvalgė, ar nesuvalgė. Mes taip nusprendėme, kad seniūnijose laikome ir ekstra atveju dalijame“, – pasakojo specialistas.

Šalčininkų rajono savivaldybės civilinės saugos specialistas Ivanas Siblinsky patvirtino, kad savivaldybę pasiekė tablečių siunta, tačiau ji dar neiškeliavo į seniūnijas. Pasak jo, laukiama, kol iš atostogų grįš administracijos direktorius ir tuomet bus sprendžiama, ar dalyti preparatus gyventojams, ar palikti juos seniūnijose.

Kaišiadorių rajono savivaldybės gydytoja Danguolė Miliauskaitė sakė, kad pagal patvirtintą tvarkos aprašą kalio jodido preparatai bus paskirstyti seniūnijoms, kur jų galės atvykti pasiimti gyventojai, į namus tabletės bus pristatytos tik neįgaliesiems ir senjorams.

Trakų rajono savivaldybės atstovai taip pat patvirtino, kad preparatai jau perduoti seniūnijoms. Kaip aprūpinti neįgalius ar garbaus amžiaus asmenis, kuriems sunku būtų atvykti pasiimti tablečių, seniūnijos spręs savarankiškai.

Anykščių rajono savivaldybės administracijos direktorė Ligita Kuliešaitė pasakojo, kad priimtas sprendimas nedalyti preparatų gyventojams, o sandėliuoti poliklinikoje. Nelaimės atveju jie būtų paimti ir per 2–3 valandas išvežioti po seniūnijas, iš kur pasiektų gyventojus.

Ukmergės rajono savivaldybės administracijos direktorius Darius Varnas Alfa.lt patvirtino, kad juos jau pasiekė kalio jodido tablečių siunta, tačiau kol kas dar nėra galutinai nuspręsta, kaip preparatai bus išduodami gyventojams.

Pasak jo, didelėje savivaldybėje nelaimės atveju greitai išdalyti tabletes užtruktų nemažai laiko, dėl to svarstoma jo nelaikyti seniūnijose, o išduoti tiesiogiai. Sprendimą turės priimti rajono Ekstremalių situacijų komisija, kurios dauguma narių šiuo metu atostogauja.

Elektrėnų savivaldybės civilinės saugos specialistas patvirtino, kad tabletės jau gautos ir bus išdalytos gyventojams, kai tik bus paruoštas šios procedūros tvarkos aprašas.

Ignalinos rajono savivaldybės civilinės saugos specialistas aiškino, kad jodo preparatų siunta jau pasiekė savivaldybę, tačiau dar nėra išdalyta nei seniūnijoms, nei gyventojams. Artimiausiu metu bus sprendžiama, ar jodo preparatai bus išduodami gyventojams asmeniškai, ar jie turėtų jų atvykti pasiimti į seniūnijas tik atsitikus avarijai. Tokia pati padėtis ir Utenos, Zarasų, Visagino ir Širvintų rajonuose.

Kauniečiai jodo negautų 

Sveikatos apsaugos ministras Algirdas Šešelgis jau anksčiau yra pareiškęs, kad, įvykus branduolinei avarijai Astravo AE, jodo tabletės nebūtų dalijamos Kauno ir pakaunės gyventojams: „Remiantis tarptautine praktika pagal vykdytą modeliavimą, projektuojant patį blogiausią galimą scenarijų, matyti, kad Kauno miestas ir Kauno rajonas į galimą pavojaus zoną nepatenka, tad kalio jodido dalyti čia neplanuojama. Kalbant apie visą Kauno apskritį, į išplėstinį planavimo atstumą (100 km nuo statomos elektrinės) patenka Kaišiadorių rajono savivaldybė, todėl šio rajono savivaldybės gyventojus yra numatyta esant poreikiui aprūpinti kalio jodidu.“

Įspėja nevartoti be reikalo

Rekomendacijas vartoti kalio jodidą nelaimės atveju paskelbia Sveikatos apsaugos ministerija. Sveikam suaugusiam žmogui (nuo 12 metų) įprastai rekomenduojamos vartoti dvi tabletės, o vartojimo trukmę nustato SAM, gerti ilgiau ar profilaktiškai nerekomenduojama.

Kalio jodidą suvartoti reikia nedelsiant, paskelbus SAM, nes po 12 valandų silpnėja „gerojo“ jodo veikimas, kadangi radioaktyvusis jodas užima vietą skydliaukėje, o praėjus parai tablečių vartojimas nebeturi prasmės.

Specialistai atkreipia dėmesį, kad branduolinio incidento metu kaip apsaugos priemonė vartojamas tik kalio jodidas, kurio nereikėtų painioti su jodo lašais ar maisto papildais su jodu. 

Alfa.lt