Pasimatuoti kraujo spaudimą nėra paprasta: 9 klaidos

Trakai
Eva Kazlauskienė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Susiduriantiems su kraujospūdžio problemomis reklama siūlo daugybę įvairiausių matavimo prietaisų, kurie neva funkcionuoja paprastai ir patikimai. Deja, būtent su jais padaroma mažų, tačiau fatališkų klaidų.

Technika gera, bet žmogus gali klysti

Dauguma šiuolaikinių žmonių matuoja savo kraujo spaudimą skaitmeniniais prietaisais, kurių manžetai uždedami ant riešo arba žasto. Kai kurie matuokliai protokoluoja gautus duomenis ir net gali juos nusiųsti gydytojui. Kad ir kokia tobula technika, vis tiek viską nulemia žmogus, kuris, kaip žinome, gali klysti. Ir jo klaidos gali būti fatališkos, nes neteisingai nustačius kraujo spaudimą, suvartojamos klaidingos vaistų dozės. O spaudimą mažinančių preparatų perdozavimas gali pažeisti kraujagysles ir svarbius organus.

9 populiariausios matavimo klaidos

1 klaida: matuoti ne tą ranką

Dėl to galima gauti klaidingus duomenis. Iš principo tinka abi rankos, tačiau paprastai vienoje kraujo spaudimas būna mažesnis.

Hipertonijos gydymo pradžioje reikia išmatuoti abi rankas ir ateityje matuoti tik tą ranką, kurioje spaudimas buvo didesnis.

2 klaida: per laisvai uždedamas manžetas

Dėl to galima gauti klaidingai didesnius duomenis, t. y. tikrasis spaudimas bus mažesnis už tą, kurį parodys prietaisas.

3 klaida: per mažas manžetas

Tokiu atveju duomenys bus klaidingi: sistolinis (viršutinis) spaudimas bus per mažas, o diastolinis (apatinis) – per aukštas.

Šią klaidą dažniausiai daro nutukę žmonės, kurių rankos paprastai būna storesnės už vidutinio kūno sudėjimo ar liesų asmenų. Tokiu atveju pasikonsultuokite su vaistininku dėl tinkamo prietaiso.

4 klaida: atsmaukta rankovė

Netinkamus matavimo duomenis galima gauti ir tuo atveju, jeigu žmogus aukštyn atsmaukia rankovę, kuri suspaudžia žasto viršų. Tada geriau visai nusivilkti marškinius. Plonų palaidinių bei marškinių galima nenusivilkti ir manžetą uždėti ant rankovės. Kanados medikų tyrimai parodė, kad matavimų per ploną rankovę duomenys beveik nesiskiria nuo nuogos rankos rezultatų.

5 klaida: neteisinga kūno padėtis

Klaidingi duomenys gaunami tada, kai žmogus matuoja kraujo spaudimą sėdėdamas (teisingai), tačiau tuo metu atremia ranką su manžetu per aukštai, pavyzdžiui, ant kėdės ranktūrio. Tada prietaiso parodymai bus pernelyg maži.

Matuojant manžetas turi būti žmogaus širdies aukštyje. Jeigu jis bus aukščiau, parodymai bus per maži, jeigu žemiau – per dideli.

6 klaida: matuojama iškart po valgio

Iškart po valgio daug kraujo suplūsta į virškinimo organus, todėl kraujo spaudimas nukrenta. Geriau matuoti valandą po valgio.

7 klaida: matuojama išgėrus alkoholio, kavos arba arbatos

Šie trys gėrimai pakeičia kraujospūdžio matavimo rezultatus. Alkoholis iš pradžių praplečia kraujagysles ir sumažina spaudimą, po to – smarkiai pakelia. Po kavos ir arbatos puodelio kraujo spaudimas gali vienai valandai pakilti, todėl geriau per tą laiką jo nematuoti.

8 klaida: skubotas matavimas

Kai žmogus nusprendžia skubiai pasimatuoti kraujo spaudimą, gali būti nustebintas, kad jis taip smarkiai pakilo. Nereikia panikuoti. Prieš kiekvieną matavimą turėtumėte 3–5 minutes ramiai pasėdėti ir tolygiai pakvėpuoti.

9 klaida: kalbėtis matuojant spaudimą

Tarkime, jūs teisingai matuojate kraujo spaudimą, bet tuo metu kalbatės su kitu žmogumi arba telefonu. Tada jūsų gauti rezultatai gali būti klaidingi.

Patarimas: geriausia matuoti kraujo spaudimą visada tuo pačiu metu, pavyzdžiui, rytais atsikėlus ir vakare prieš miegą. Sėdėkite ramiai, laikydami ranką su manžetu širdies aukštyje, ir tuo metu neužsiimkite jokiais kitais dalykais.

Alfa.lt informacija