REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Sausio 23 d. 14:06

Parodoje – XVIII–XXI a. Biblijos leidimai

Šiauliai

Senasis Testamentas. Belgija, 1407 m. www.šaltiniai.info

Laima JuzulėnienėŠaltinis: Etaplius.lt


27085

Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje eksponuojama unikali paroda – įvairiomis kalbomis nuo XVIII amžiaus iki dabar išleista Biblija (Šventojo Rašto). Parodą rengė bibliofilas ir krikščionybės istorikas, Lietuvos Biblijos draugijos valdybos narys Albertas Latužis (Klaipėda). Atidarymas sausio 23 d. 17 val.

Pastaruosius 50 metų Biblija (graikų k. ta biblia reiškia „knygos“) yra paklausiausia ir dažniausiai spausdinama knyga. Ją sudaro 66 knygos. Biblija padalinta į dvi dalis – Senąjį Testamentą ir Naująjį Testamentą; „testamentas“ čia reiškia sutartį, sandorą tarp Dievo ir žmonių.

Biblija buvo parašyta maždaug per 1 500 metų: nuo 1450 m. pr. Kr. (Mozės laikai) iki maždaug 100 m. po Kr. (po Kristaus mirties ir prisikėlimo). Bibliją užrašė 40 Šventosios Dvasios įkvėptų autorių. Tai buvo įvairūs žmonės: piemenys, ūkininkai, palapinių gamintojai, gydytojai, žvejai, kunigai, filosofai ir karaliai. Pirmieji tekstai užrašyti trimis kalbomis: hebrajų, aramėjų ir graikų. Nepaisant autorių ir kalbų įvairovės, Biblija yra vientisa ir išsami knyga.

Biblija išversta į 2 018 kalbų, neskaitant nepilnų vertimų bei vertimų, įrašytų garsajuostėse.

Pirmojoje lietuviškoje knygoje – Martyno Mažvydo „Katekizme“ (1547) buvo įdėtas dviejų psalmių vertimas.

Paroda veiks iki vasario 15 d.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA