REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Spalio 11 d. 11:11

Parama investicijoms skatina modernizuoti ūkius

Šiauliai

Gyvulininkystės, sodininkystės, daržininkystės ir uogininkystės sektoriuose finansuojama 50 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų. (Freepik nuotr.)

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


102619

„Geriausio 2019 m. ekologinės gamybos ūkio“ konkurse Balsėnų kaime (Klaipėdos r.) ūkininkaujančiam Pranciškui Razučiui atiteko garbinga III vieta. Drauge su P. Razučiu apdovanojimą atsiėmusi dukra Vida Gedmintienė sako, kad šis įvertinimas labai brangus. Ūkininkų šeima ne vienus metus naudojasi parama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritį „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“, kuri padeda plėtoti ir moderninti ūkį. Paraiškas pagal minėtą priemonę galima teikti nuo š. m. spalio 1 iki lapkričio 29 d. Šiam paraiškų priėmimo etapui skirta 25 mln. Eur paramos lėšų.

Užleidžia vietą kitiems

300 galvijų ir 150 melžiamų karvių – tokia P. Razučiui priklausančio ūkio statistika, kuriame pluša ne tik jis, bet ir dukros Vidos šeima. „Jeigu tai būtų ne šeimos ūkis, mums išgyventi taptų kur kas sunkiau. Neskaičiuojame savo jėgų, darbo, laiko – tada viskas išeina kitaip“, – sako V. Gedmintienė, tačiau priduria: be paramos kaži ar išsiverstų.

„Didžiausias projektas buvo skirtas melžimo robotams ir kitai melžimo technikai įsigyti. O šiuo metu, pasinaudoję parama, įsigijome užuolaidų, guliaviečių kilimų, mėšlo separatorių, siurblių. Jeigu reikėtų patiems visa tai nusipirkti, vargu ar būtų įmanoma. Nes pieno kainos neatitinka prekių kainų. Juk anksčiau paramos nebuvo, žmonės turėjo gyventi ir išgyvendavo. Bet ir pieno kainų santykis pas ūkininkus ir parduotuvėse buvo artimesnis – dabar mes labai nutolę. Ką už pieną gaudavome prieš dešimt metų, tą tebegauname ir šiandien“, – apgailestauja V. Gedmintienė.

Beje, į paramą pagal minėtą veiklos sritį ūkininkų šeimyna šįmet nepretenduos, nors iki tol visuomet dalyvaudavo kvietimuose. „Kaip visi matome, programa eina į pabaigą, atrodo, kad kažko dar lyg ir reikėtų, bet suprantame, kad jau ne kartą pasinaudojome šia parama, o galbūt yra kažkas, kas dar nesinaudojo, kam labai reikia“, – sako ūkininkė.

Ji pažymi, kad savotišku ženklu, jog jau daug nuveikta, daug padaryta, tapo „Geriausio 2019 m. ekologinės gamybos ūkio“ konkurse užimta trečioji vieta. „Aš ir dabar tebesidžiaugiu. Popierinis apdovanojimas yra viena, pagarba – kita, bet labiausiai mane džiugina be galo gražus gintarinis ąžuolas, kurį gavome. Jis man – didelė vertybė ir daiktas, kuris simbolizuoja mūsų ūkį – nes patys turime galingą ąžuolą“, – šypteli V. Gedmintienė.

Parama – ir naujai žemės ūkio technikai

Dėl paramos pagal priemonės veiklos sritį gali kreiptis ne jaunesni kaip 18 m. fiziniai ir juridiniai asmenys. Fiziniai asmenys turi užsiimti žemės ūkio veikla ir būti įregistravę ūkininko ūkį ir valdą. Juridiniai asmenys turi užsiimti žemės ūkio veikla ir savo vardu būti įregistravę valdą. Reikalavimas įregistruoti savo vardu valdą netaikomas pripažintiems žemės ūkio kooperatyvams, kurie superka ir realizuoja iš savo narių jų valdose pagamintus ar išaugintus žemės ūkio produktus arba pastaruosius perdirba ir realizuoja iš jų pagamintus maisto ir ne maisto produktus.

Paramos lėšomis finansuojama nauja žemės ūkio technika ir nauja žemės ūkio įranga; nauja įranga, būtina specializuoto žemės ūkio sektoriaus ūkinių gyvūnų biologiniam saugumui užtikrinti; nauji technologiniai įrengimai, skirti specializuoto žemės ūkio sektoriaus pirminiams žemės ūkio produktams apdoroti ir (arba) perdirbti ir (arba) paruošti realizacijai; nauja kompiuterinė ir programinė įranga, susijusi su įsigyjamos įrangos ar technologinio proceso valdymu; naujos statybinės medžiagos; infrastruktūra valdoje; kelių įrengimas, rekonstravimas ar kapitalinis remontas; vietinio vandentiekio ir vietinės kanalizacijos sistemų įrengimas, rekonstravimas ar kapitalinis remontas; artezinių gręžinių, laistymo įrenginių įrengimas, rekonstravimas ar kapitalinis remontas bei kiti projektai, įvardyti įgyvendinimo taisyklėse.

Vienam projektui – iki 50 tūkst. Eur

Didžiausia paramos suma vienam projektui – 50 tūkst. Eur, tačiau visu 2014–2020 m. laikotarpiu paramos gavėjui ji negali viršyti 400 tūkst. Eur. Susijusių įmonių, sutuoktinių didžiausia bendra gauta paramos suma tuo pačiu laikotarpiu negali viršyti 800 tūkst. Eur.

Gyvulininkystės, sodininkystės, daržininkystės ir uogininkystės sektoriuose finansuojama 50 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų. Tiesa, jos gali būti 20 proc. padidinamos, jeigu dėl paramos kreipiasi jaunieji ūkininkai, investuojantys penkerių metų laikotarpiu po įsikūrimo, taip pat pripažinti žemės ūkio kooperatyvai, įgyvendinantys kolektyvines investicijas.

Augalininkystės sektoriuje finansuojama 40 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų, kurios vėlgi gali būti 20 proc. punktų padidintos jauniesiems ūkininkams.

Kai vykdomas valdoje pagamintų arba išaugintų prekinių žemės ūkio produktų apdorojimas, perdirbimas ir tiekimas rinkai arba pripažinto žemės ūkio kooperatyvo tik iš savo narių jų valdose pagamintų ar išaugintų žemės ūkio produktų supirkimas ir realizavimas, taip pat supirktų iš savo narių jų valdose pagamintų ar išaugintų žemės ūkio produktų perdirbimas ir iš jų pagamintų maisto ir ne maisto produktų realizavimas, finansuojama 50 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų. Jauniesiems ūkininkams ir pripažintiems žemės ūkio kooperatyvams pridedama 20 proc. punktų (yra papildomų sąlygų).

Parama finansuojama iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto.

kpf.jpg

Užsakymo numeris. 86250

Reklama



REDAKCIJA REKOMENDUOJA