Angle down Atgal

Papasakojo apie Lietuvos paplūdimiuose sutinkamas medūzas: ar gali įgelti arba nudeginti?

Lietuvoje gerai žinomas gamtos entuziastas Gerardas Paškevičius savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje „Džiunglių žmogus“ pasakoja apie šiuo metu Baltijos jūros paplūdimiuose gana gausiai sutinkamas medūzas.

Poilsiautojams baiminantis, kad šios medūzos gali įgelti ar įkąsti, gerai gamtą pažįstantis vyras ramina: jos besimaudantiems jūroje tikrai nieko blogo nepadarys. Priešingai – medūzų buvimas vandenyje yra geras ženklas.

„Ant mano rankų – ausytoji medūza (lot. Aurelia aurita). Šiuos dailius duobagyvius šiomis dienomis galite dažnai pamatyti Baltijos jūroje, tiek vandenyje, tiek žuvusius individus išmestus į krantą.

Kadangi dažnai nugirsdavau kaip žmonės vieni kitiems pasakoja įvairius mitus ir klaidina bei gąsdina vieni kitus dėl šių labai įdomių gyvūnų, todėl privalau papasakoti šiek tiek apie šias „aurelijas“ ir Jums!

į Lietuvą atklystą tik vienos rūšies medūzos, t.y. ausytosios medūzos, jos žmogui nėra pavojingos, nes nėra didelės ir dilgėtos. Jos negali įgelti, įkąsti, nudeginti ar panašiai nuskriausti žmogaus. Nebent žmogus turi probleminę ir itin jautrią odą, tuomet gali vieta, kuri kontaktavo su čiuptuvėliais, parausti. Tačiau tai yra labai reti atvejai, greičiausiai, žmogui su jautria oda net ir nederėtų maudytis Baltijos jūroje. 

Ausytosios medūzos minta planktonu ir smukiais moliuskais. Mūsų šalyje šios medūzos nėra vietinės, nes tam, kad tai būtų vietinė rūšis jos turėtų čia ir veistis, taip išlaikant nuolatinę populiaciją. Tačiau į Lietuvą jos tik atklystą iš Atlanto ir tai ne kiekvienais metais. O pas mus veistis negali, nes vanduo gerokai per šaltas ir per mažai sūrus. Mums reikėtų pasidžiaugti, kad dar medūzos pagyvena bent šiek tiek mūsų Jūroje, nes tai rodo, kad Baltijos jūros vanduo dar nėra tragiškos būklės.

Įdomus faktas, kurį tikriausiai jau būsite girdėję, tačiau medūzos neturi smegenų! Jas atstoja išsišakojusi nervų receptorių sistema, kuri jautriai reaguoja į kvapus, šviesą ir kitus signalus. 

Pasidalinkite įrašu, galbūt dabar kažkur yra žmogus, kuris būtent dėl to bijo eiti maudytis į jūrą. Gal jam iki laimingo poilsio tetrūksta nuraminimo, kad tikrai nieko nenutiks...“, – socialiniame tinkle rašo G. Paškevičius.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite