REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2021 m. Sausio 13 d. 15:48

Panevėžyje žiemos traumų mažiau – karantinas apribojo judėjimą

Panevėžys

RIMVYDO ANČEREVIČIAUS nuotr.

Jūsų PanevėžysŠaltinis: Etaplius.lt


161610

Žiema įsijaučia vis labiau, o gamtos pavojų sąrašas pasipildo reiškiniais, kurie gali ypač apsunkinti žmonių gyvenimo ir veiklos sąlygas, sukelti ekstremaliąsias situacijas ir pareikalauti ypatingų pastangų jas valdant.

Speigas, gausus sniegas, pūga, lijundra kelia tiesioginį pavojų sušalti, paslysti, įklimpti.

Nusistovėję žiemiški orai, slidūs šaligatviai ir kiemai, plikledis bei kiti žiemiški „malonumai“ 30 proc. padidino nelaimingų atsitikimų ir traumų skaičių, bet pandemija ir čia turėjo įtakos – traumų patirta mažiau.

Antplūdžio nebuvo

Respublikinės Panevėžio ligoninės atstovas Vytautas Riaubiškis naujienų portalui JP aiškino, kad ligoninės Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriuje traumuotų panevėžiečių antplūdžio nebuvo.

„Per šias dienas, kai pradėjo snigti ir šalti į ligoninę kreipėsi keliasdešimt panevėžiečių. Sausio 9 dieną jų buvo 16, kitą dieną, sausio 10-ąją, – dvylika, o sausio 11 dieną jau buvo 22 asmenys patyrę traumas. Žmonės įvairaus amžiaus, nuo jauno iki seno. Patirtos traumos rankų, kojų, čiurnų lūžiai, sutrenkimai ir patempimai“, – informavo V. Riaubiškis.

Karantino įtaka

Panevėžio miesto greitosios medicinos pagalbos stoties vadovė Rūta Ramoškienė sakė, kad iškvietimų dėl patirtų traumų šią žiemą buvo kur kas mažiau nei pernai.

„Negaliu sakyti, kad iškvietimų nebuvo – buvo, bet ne tiek daug, kiek jų buvo per praėjusią žiemą. Nors ta žiema buvo be sniego, tačiau žmonės griuvo ir patyrė traumas dėl vyravusio plikledžio. Šią žiemą žmonių judėjimą apribojo karantinas, todėl iškvietimų buvo mažiau, o tie kurie buvo dėl traumų patirtų namų aplinkoje. Keli iškvietimai pasitaikė Panevėžio rajone. Dėl slidžios kelio dangos keletą automobilių nuvažiavo nuo kelio, bet vairuotojai didelių traumų nepatyrė“, – aiškino R. Ramoškienė.

Faktas

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, daugelyje pasaulio šalių traumatizmas – dažna sveikatos sutrikimų bei mirčių priežastis. Europos Sąjungos šalyse, namuose ir laisvalaikio metu, per metus gyventojai patiria apie 20 mln. traumų, iš kurių 83 tūkst. yra mirtinos.

Patarimai, kaip išvengti traumų žiemą:

Būkite dėmesingi ir atidūs lipdami laiptais, laikykitės už turėklų. Būkite atidūs išeidami iš pastatų į lauką. Iš viešojo transporto išlipkite atsargiai, laikykitės už turėklų. Neskubėkite!

Avėkite tinkamus batus grubaus reljefo padu, venkite aukštakulnių. Patariama naudoti batų apkaustus. Juos lengva užsidėti ir nusiimti, jie beveik nepastebimi ant batų, o nusiėmus užima nedaug vietos. Geriau eikite sniegu, o ne slidžiais šaligatviais.

Tamsiu paros metu būtinai dėvėkite atšvaitus. Juos seginčius pėsčiuosius vairuotojai pastebi anksčiau. Tai labai svarbu, kadangi slidžiose gatvėse automobilio stabdymo kelias daug ilgesnis.

Jeigu visgi paslydote ir krentate, reikia mokėti taisyklingai kristi. Patariama atsipalaiduoti, kadangi tuomet raumenys neįtempti ir kritimo smūgis švelnesnis. Jei paviršius, kuriuo einate, labai slidus, išskleiskite rankas į šonus ir šliuožkite kojomis tarsi slidininkas.

Krisdami dažniausiai atstato rankas, tam kad atsiremtų ir kad apsaugotų visą savo likusį kūną – tai yra neteisinga, reikėtų pritūpti kristi ant sėdmenų, ant nugaros ir svarbiausia laikyti galvą, nes kai žmonės krenta atsiremdami rankom, atsilošia ir susitrenkia galvą – tai labai pavojinga.

Viena efektyviausių griuvimų profilaktikos priemonių – pusiausvyrą gerinantys pratimai, todėl labai svarbu reguliariai mankštintis.

Be to, specialistai primena, jog už savo sveikatą ir saugumą pirmiausia esame atsakingi patys, todėl raginama paimti į rankas kastuvą ir nusikasti sniegą aplink savo namus.

jusupnv-03-1.jpg



REDAKCIJA REKOMENDUOJA