REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2020 m. Liepos 3 d. 10:41

Panevėžio miesto ir rajono savivaldybės neprašys pinigų Sosnovskio barščiams naikinti

Panevėžys

Skirmantės BUBELYTĖS nuotr.

Jūsų PanevėžysŠaltinis: Etaplius.lt


137317

Lietuvos savivaldybės iki liepos vidurio gali teikti paraiškas finansuoti Sosnovskio barščių naikinimą jų teritorijose, tam iš viso numatyta beveik 600 tūkst. eurų.

Paraiškų šių invazinių augalų naikinimui finansuoti Aplinkos apsaugos rėmimo programai neteiks nei Panevėžio miesto, nei rajono savivaldybės.

Piktžoles išpjauna

Panevėžio miesto savivaldybės Miesto infrastruktūros vyriausioji specialistė Rūta Taučikienė aiškino, kad žino vietas Panevėžyje, kuriose auga Sosnovskio barščiai.

„Tokia vieta yra Kultūros ir poilsio parke, ant Nevėžio upės šlaito netoli pėsčiųjų tilto. Tačiau jie jau nupjauti ir niekam negresia. Dar yra šitų invazinių augalų Molainių filtracijos laukuose. Tačiau šitie laukai užima apie 62 ha, o juose žmonės nevaikšto. Todėl kol kas neplanuojame teikti paraiškos gauti finansavimą šiems augalams naikinti. Be to, tam reikia paruošti tvarkos aprašą, veiksmų planą. Tam reikia nemažai laiko“, – aiškino R. Taučikienė.

To paties skyriaus vyriausioji specialistė Vilija Gylienė teigė, kad Sosnovskio barščiai augo Kultūros ir poilsio parke.

„Tačiau šioje vietoje piktžolė išpjauta. Stengiamės, kad ji neužaugtų ir nepakenktų žmonėms. Dar yra viena vietą, kur augo Sosnovskio barščiai – Plukių gatvėje. Tose vietose augalai naikinami. Šiaip panevėžiečiai nepraneša, kuriose vietose dar auga invaziniai augalai. Kita vertus, šiuos augalus pakankamai sudėtinga išnaikinti“, – teigė V. Gylienė.

Purškia chemikalais

Panevėžio rajono savivaldybės Architektūros skyriaus vyriausioji specialistė Sigita Biveinienė teigė, kad neteiks paraiškos gauti finansavimą šioms piktžolėms naikinti.

„Turime sudarė planą ir jau antrus metus naikiname Sosnovskio barščius Paįstrio seniūnijoje. Yra apleista teritorija, kurioje šios piktžolės auga. Todėl paraiškos Aplinkos apsaugos ministerijai neteiksime – nepretenduojame į finansavimą“, – sakė S. Biveinienė.

Paįstrio seniūnijos seniūnas Virginijus Šležas sakė, kad pagal sudaryta planą gavo finansavimą Sosnovskio barščiams naikinti.

„Planas sudarytas trejiems metams, o jį vykdome jau antrus metus. Piktžolės nupurškiamos chemikalais, kad nesusikrautų žiedynų ir invazinis augalas neužsisėtų. Šios piktžolės auga netoli Pragarėlės kaimo. Dar gavau informaciją, kad Sosnovskio barščiai auga netoli Medikonių kaimo. Žmonės pasiskundė. Tačiau situacija kontroliuojama ir invaziniams augalams neleidžiame augti“, – aiškino seniūnas.

Finansuos iki 70 procentų

Paramą iš Aplinkos apsaugos rėmimo programos norinčios gauti savivaldybės Sosnovskio barštį turės naikinti tik valstybei ar savivaldybei priklausančiuose žemės sklypuose. Be to, savivaldybės turės būti parengusios šio invazinio augalo populiacijos gausos reguliavimo veiksmų planą.

Maksimali dotacija projektui – iki 100 tūkst. eurų, bus kompensuojama iki 70 proc. tinkamų finansuoti išlaidų, o projektai turės būti įgyvendinti ne ilgiau kaip per 36 mėnesius nuo sutarties pasirašymo. Paraiškas savivaldybės galės teikti iki liepos 15 dienos, o sutartis planuojama pasirašyti iki metų pabaigos.

Paraiškos bus vertinamos pagal tai, ar Sosnovskio barščių plotai yra saugomose teritorijose, urbanizuotose teritorijose, ar savivaldybė prisideda savo lėšomis ir naikins šį augalą ne trumpiau kaip penkerius metus.

Invazinis augalas

Sosnovskio barščiai – iš Kaukazo kilęs sunkiai išnaikinamas augalas. Į Lietuvą jie atkeliavo prieš daugiau nei 50 metų. Visos Sosnovskio barščių dalys kaupia daug ypač stipraus alergeno – furanokumarino.

Jų sultyse taip pat yra medžiagų, kurios fotojautrina odą ir gali sukelti 1–3 laipsnio odos nudegimus. Augalo sultyse susikaupusios medžiagos padidina odos jautrumą saulės šviesai, todėl, patekusios ant odos, jos sukelia nudegimus.

jusupnv-03-1.jpg



REDAKCIJA REKOMENDUOJA