REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2020 m. Vasario 12 d. 17:18

Paminėtas Juliaus Janonio gimnazijos muziejaus penkiasdešimties metų jubiliejus

Šiauliai

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


117666

Vasario 6 dieną buvo paminėtas Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos istorijos Jono Krivicko muziejaus 50 metų jubiliejus. Prisiminti laikus, kaip prieš pusšimtį metų muziejus kūrėsi tuometinėje Juliaus Janonio vidurinėje mokykloje, rinkosi aktyvūs to meto mokyklos kraštotyrininkai, buvę ir esami mokytojai, kiti svečiai, kolegos iš Šiaulių „Aušros“ muziejaus, Bazilionų mokyklos – daugiafunkcinio centro.


Foto galerija:

5e440959cfc44.jpg
5e44096d87cbf.jpg
5e44096d5b709.jpg
5e44096f128ee.jpg
5e44096fa7ba0.jpg
5e44097110f6c.jpg

Pradžioje rinko medžiagą apie Julių Janonį

Oficiali muziejaus įkūrimo data – 1970 metų sausio 17-oji. Tuometinio mokyklos direktoriaus Vlado Kazlausko įsakymu antrajame senojo pastato aukšte, specialiai atitvertoje patalpoje, pirmą kartą mokyklos bendruomenei ir svečiams buvo išeksponuota ne per vieną dešimtmetį sukaupta mokyklos istorija.

Tačiau iš tiesų muziejaus ištakos siekia dar senesnius laikus. Pradžia galėtų būti 1954-ieji, kuomet imta kaupti medžiagą apie poetą Julių Janonį: rinkti amžininkų prisiminimai, nuotraukos, archyviniai dokumentai, jų kopijos.

Savo prisiminimais su susirinkusiais į muziejaus jubiliejų dalijosi buvusi geografijos mokytoja Teresė Lukošienė. 1965 metais mokykloje pradėjusi dirbti mokytoja tuomet dar vadovavo pionierių organizacijai. Mokytoja puikiai prisiminė, kaip buvo renkama informacija: mokiniai važinėjo po Lietuvą, užrašinėjo amžininkų atsiminimus, perfotografavo archyvinius dokumentus.

Taip buvo kaupiama ir gimnazijos istorija. Renginio metu tylos minute buvo pagerbtas neseniai Amžinybėn išėjusio buvusio mokyklos direktoriaus Vl. Kazlausko atminimas.

Muziejaus siela – mokytojas Jonas Krivickas

Svarbiausia asmenybė, kurios nuoširdžiu darbu ir rūpesčiu gimnazijos muziejus buvo nuolatos turtinamas ir puoselėjamas – 1967 metais mokykloje pradėjęs dirbti lietuvių kalbos mokytojas Jonas Krivickas. Mokytojas, galima sakyti, gyveno muziejuje: vienas ir su savo talkininkais po trupinėlį rinko viską, kas nors kiek buvo susiję su poetu Juliumi Janoniu ir pačia mokykla.

Jo kruopštumas, atsakingumas, atsidavimas kraštotyrinei veiklai neliko nepastebėta – buvo paskirtas muziejui vadovauti.

Šį laikotarpį daugelis tada dirbusiųjų prisimena kaip muziejaus suklestėjimo metus: čia nuolatos lankėsi įvairios ekskursijos, užsukdavo buvę mokiniai, vyko pamokos, įvairūs renginiai. Juliaus Janonio gimnazijos muziejus tapo žinomas Lietuvoje: 1983 metais muziejui paskirtas I laipsnio diplomas ir respublikinis pereinamasis prizas, 1987-ais suteiktas Liaudies muziejaus vardas.

1998 metais respublikinėje mokyklų muziejų apžiūroje gimnazijos muziejui, kaip vienam geriausių, įteiktas porcelianinis varpelis su Švietimo ministerijos įrašu.

Susirinkusieji renginio dalyviai ekrane išgirdo ilgamečio muziejaus vadovo Jono Krivicko balsą. Buvo pademonstruotas įrašas iš muziejaus archyvų su J. Krivicku ir jo pasakojimu apie senąją muziejaus ekspoziciją. Vėliau prisiminimais ir įspūdžiais dalintasi prie arbatos, kavos puodelio.

Mokyklos istorija rašoma kasdien

Didžiausias muziejaus turtas – per 50 metų sukaupta medžiaga apie gimnaziją, joje besimokiusius ne tik keturis Lietuvos Nepriklausomybės akto signatarus, bet ir kitus žymius žmones, buvusius gimnazijos mokinius.

Tai ir nuotraukos, vinjetės, kiti dokumentai, knygos, vadovėliai. Seniausias muziejuje saugomas vaizdas – 1870 metų Šiaulių vyrų gimnazijos mokinių grupinė nuotrauka. Seniausia fonduose saugoma knyga - 1815 metų.

Pasitikdamas Valstybės šimtmetį 2018 metais muziejus parengė kilnojamąją parodą „Šiaulių gimnazijos auklėtiniai – Vasario 16-osios Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai“, išleido fotografijų albumą „Šiaulių berniukų gimnazija (XIX a. II p –XX a. I p.)“.

Mokyklos istorija rašoma ir šiandien. Gimnazijos laimėjimai, įvykiai, renginiai kasmet sugula į gimnazijos metraštį. Tokie metraščiai yra vedami nuo 1851 metų. Kita vertus, muziejus ne tik eksponatų saugojimo vieta: jis kasdien atviras mokiniams ir mokytojams, gimnazijos svečiams ir miesto bendruomenei.

Andrius Kvedaras,

Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos istorijos Jono Krivicko muziejaus vadovas



REDAKCIJA REKOMENDUOJA