Angle down Atgal

Paluknio moksleiviai Vilniaus Gaono muziejuje pažino žydų istorijos puslapius

Prisijungdama prie Seimo paskelbtų iškilaus XVIII amžiaus išminčiaus, kultūros atstovo Elijo ben Saliamono Zalmano (Vilniaus Gaono) ir Lietuvos žydų metų minėjimo, Paluknio biblioteka, bendradarbiaudama su Paluknio „Medeinos“ gimnazija, organizavo pažintinę-edukacinę moksleivių išvyką į Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejų.

Taigi, nuvykus į muziejų, mus pasitiko muziejininkė-edukatorė Jurgita Jackevičiūtė, kuri labai įdomiai ir informatyviai supažindino moksleivius su žydų gyvenimo istorija nuo LDK laikų iki mūsų dienų.

Jaunieji medeiniečiai sužinojo, kad LDK žydai turėjo senas šaknis ir labai gilias religines tradicijas, Lietuvoje veikė garsios religinės mokyklos – ješyvos, iš Lietuvos kilo daug žymių rabinų, kantorių, Talmudo (judaizmo religinių raštų rinkinys) žinovų, o dėl savito žydų mentaliteto tipo Lietuvos žydai pradėti vadinti litvakais. Pats žymiausias religinis autoritetas, nulėmęs religinį-kultūrinį Lietuvos žydų bendruomenės savitumą, XVIII a. išminčius Vilniaus Gaonas, kuris buvo pasaulinio garso Toros (pagrindinis judėjų religinis/teisinis traktatas) ir Talmudo komentatorius, ir kad jo vardas išgarsino Vilnių kaip Lietuvos Jeruzalę. Buvo pasakyta, kad šio žmogaus galingas intelektas ir erudicija lėmė, kad Vilnius tapo dvasiniu žydų centru, garsėjusiu visame pasaulyje. Vilniaus Gaono Elijahu ben Solomon Zalmano autoritetas pasaulyje toks didelis, kad neatsirastų religingo praktikuojančio žydo, kuris nežinotų, kas yra Vilna Gaon.

Apsilankymo metu buvo akcentuota, kad Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus yra įstaiga, kaupianti, sauganti, tirianti, restauruojanti ir eksponuojanti Lietuvos žydų istorinį, materialinį ir dvasinį paveldą, tradicinio ir šiuolaikinio žydų meno objektus, su holokaustu susietus dokumentus ir daiktus.

Atskiroje muziejaus ekspozicijoje buvome supažindinti su iškiliu žydų kilmės dailininku Samueliu Baku, kuris ne tik išgyveno per Antrąjį pasaulinį karą Vilniaus gete, bet ir papasakojo tikrąją to meto istoriją per savo meno kūrinius. Tai pirmasis muziejus pasaulyje, skirtas tik šio tapytojo kūrybai. Kaip pasakoja muziejininkė, pasak paties Samuelio Bako, Vilnius užima ypatingą vietą jo gyvenime ir kūryboje: „Mano gimtasis miestas yra amžinai įsirėžęs mano sieloje. Vilnius, Lietuvos Jeruzalė, buvo svarbus žydų kultūros centras, litvakiško pasididžiavimo šaltinis. Tai, kad tampu savo gimtojo miesto kultūrinio žemėlapio dalimi, man yra nepaprastai reikšminga“. Pats menininkas S. Bakas gimė 1933 m. Vilniuje. Savo pirmąją piešinių parodą surengė Vilniaus gete, sulaukęs vos devynerių. Stebuklingai išgyvenęs nacių okupacijos laikotarpį, jis atsidūrė perkeltųjų asmenų stovykloje Vokietijoje, vėliau gyveno Izraelyje ir Vakarų Europoje. 1993 m. dailininkas įsikūrė Jungtinėse Amerikos Valstijose, kur tęsia savo kūrybinį kelią ir aktyviai bendradarbiauja su muziejumi.

Taip pat muziejininkė pasakojo žydų holokausto istoriją. Jaunimas sužinojo daug liūdnų ir pasibaisėtinų faktų apie Vilniaus getą ir jo gyventojų likimus. Paskui turėjome galimybę paimti po akmenėlį, žydų tautos atminimo simbolį, pereiti pažymėtais takeliais ir atrasti vietą, kur padėjus akmenuką užsidegdavo švieselė ir pasigirsdavo liūdnas vaiko dainavimas, primenantis to laiko siaubus.

Edukacijos metu buvome supažindinti su didžiausia žydų švente šabu bei jos reikšmėmis ir taisyklėmis. Moksleiviai sužinojo, kad šabas prasideda penktadienį saulėlydžio metu ir pasibaigia šeštadienį vakare, kai danguje pamatomos 3 žvaigždės. Išsiaiškinome, kad šabo metu judėjams draudžiama dirbti, kurti ugnį maisto gaminimui ar net toli keliauti iš savo namų. Talmude surašyti 39 darbai, kuriuos rabinai draudžia dirbti per šabą. Mozės laikais už darbą šabo metu buvo skiriama mirties bausmė – užmėtymas akmenimis. Tai pat sužinojome apie košerinį maistą ir košerinę mitybą. Užsiėmimo pabaigoje muziejininkė-edukatorė dar rekomendavo jaunimui apsilankyti Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Holokausto ekspozicijos patalpose (Pamėnkalnio g. 12), kur yra įrengta geto slėptuvė malina.

Taip moksleiviai susipažino su garsiuoju Vilniaus Gaonu ir žydų gyvenimo istorija Lietuvoje.

Danutė Nekulsian

Trakų viešosios bibliotekos Paluknio filialo vyr. bibliotekininkė 

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite