PAGD ir VRM įvertino civilinės saugos pratybas: kritinių klaidų nepastebėjome

Lietuva
Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
Reporteris Inga Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Vidaus reikalų ministerija (VRM) bei Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD) akcentuoja, kad trečiadienį šalyje organizuotos civilinės saugos pratybos pavyko sklandžiai, jų metu buvo išvengta kritinių klaidų. Vis dėlto PAGD vadovas Saulius Greičius atkreipia dėmesį, kad pratybų metu buvo užfiksuoti kai kurių informacinių platformų sutrikimai.

„Pratybose dalyvavo visos Lietuvos savivaldybės. Apibendrintai galima pasakyti, kad pratybos pavyko tikrai sklandžiai, ir tarp institucijų ir savivaldybių esantis bendradarbiavimas vyksta sklandžiai. Detalesnį vertinimą šių pratybų mes turėsime po dešimties dienų, ir jis bus pristatytas“, – surengtoje spaudos konferencijoje trečiadienį teigė vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

Ministrė atkreipė dėmesį, kad trečiadienį įvykusios pratybos yra tik vienas iš aštuonių numatytų pratybų komponentų. Jos teigimu, visi pratybų komponentai turėtų įvykti per dvejus trejus metus.

A. Bilotaitė taip pat atkreipė dėmesį, kad, remiantis 2020 metais atlikta gyventojų apklausa, 82 proc. Lietuvos gyventojų yra girdėję apie GPIS, 67 proc. nurodo, kad perspėjimo pranešimą kada nors yra gavę į savo mobilųjį telefoną. Tačiau tik 38 proc. Lietuvos gyventojų žinotų, kokių svarbiausių veiksmų reikėtų imtis, jei įvyktų branduolinė avarija, ir tik 44 proc. turi sukaupę būtiniausių maisto ir vandens atsargų, kad galėtų 72 val. neišeiti iš gyvenamojo būsto.

„Todėl tikrai kviečiu pasirūpinti savo ir savo artimiausiųjų saugumu, t. y. susipažinti su svetainėje www.lt72.lt esančia informacija, kaip pasiruošti galimoms ekstremalioms situacijoms. Taip pat šios pratybos yra visiems gyventojams galimybė pasitikrinti, ar į savo mobiliuosius telefonus tikrai gavo žinutes ir, jeigu ne, tai pasiaiškinti kodėl, pabandyti įdiegti reikiamą nustatymą, kad tos žinutės ten būtų gaunamos“, – pabrėžė A. Bilotaitė.

Savo ruožtu Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) vadovas S. Greičius atkreipė dėmesį, kad šių pratybų metu daugiausiai buvo koncentruojamasi į tai, ar institucija gauna informaciją ir ar gavus tą informaciją priima teisingus sprendimus, ar perduoda tinkamai kitiems subjektams.

PAGD vadovas džiaugėsi, kad pratybų metu kritinių klaidų buvo išvengta.

„Pagal turimą mūsų informaciją galima sakyti, kad mūsų pratybų išsikelti tikslai pavyko“, – sakė S. Greičius, akcentuodamas, kad smulkesnės išvados bus pateiktos jau gavus detalesnį pratybų vertinimą.

„Mes nepastebėjome kritinių klaidų, dėl ko būtų kažkas sutrikę, kad visiškai neveiktų. Ir taip pat šiuo metu jau galima pasakyti, kad dėl didelių duomenų perdavimo kiekių iš tikrųjų susidūrėme su kai kurių informacinių platformų sutrikimais, tačiau kadangi buvo numatyti alternatyvūs ryšio perdavimo kanalai, tai informacijos perdavimas dėl to nesutriko“, – taip pat akcentavo jis.

ELTA primena, kad trečiadienį vykusių pratybų tikslas – patikrinti, kaip atsakingos valstybės ir savivaldybių institucijos yra pasirengusios reaguoti ir keistis informacija įvykus galimai branduolinei ar radiologinei avarijai Baltarusijos atominėje elektrinėje.

Pratybų metu buvo patikrinta GPIS – visoje šalies teritorijoje kaukė sirenos, žmonėms buvo išsiųstos perspėjimo žinutės į mobiliuosius telefonus, Lietuvos radijo ir televizijos eteryje transliuotas tekstinis ir balsinis perspėjimo pranešimas.