Odos bėrimas gali būti vėžio požymis: kada vertėtų susirūpinti?

Vilnius
Freepik.com nuotr.
Reporteris Skaistė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Odos bėrimas gali atsirasti dėl daugelio priežasčių. Tai bendras terminas, kurį žmonės vartoja apibūdindami bet kokius odos pokyčius, pavyzdžiui, dėl infekcinės ligos ar alerginės reakcijos. Labai retais atvejais bėrimas gali būti vėžio simptomas.

Odos pokyčiai gali atsirasti dėl vėžio arba ikivėžinėje stadijoje. Kaip atpažinti galimus vėžinius bėrimus?

Kokie bėrimai yra vėžio požymis?

Kai kuriuos nevėžinius bėrimus lengva supainioti su vėžio požymiu.

Pavyzdžiui, psoriaze sergantiems žmonėms dažnai atsiranda nuolatinių, pleiskanojančių, raudonų arba rausvų odos plotų, kuriuos kartais gali niežėti. Oda taip pat gali įtrūkti, o tai sukelia papildomų nepatogumų. Kai kurie žmonės gali pastebėti, kad įtrūkusi oda kartais kraujuoja. Tai gali atrodyti labai grėsmingai, tačiau kai kurie žmonės kartais be reikalo nerimauja dėl odos vėžio, kai pamato psoriazės bėrimą.

Tam tikri odos vėžio tipai dažnai pasižymi panašiais bėrimais, pavyzdžiui, rožine ir raudona spalva arba nedideliais kraujavimo ploteliais. Bet kaip atskirti?

Svarbu atsiminti, kad odos vėžys dažniau pasireiškia kaip atskiras pažeidimas. O štai psoriazė dažniausiai pažeidžia daugiau nei vieną odos plotą. Be to, vėžniai odos pažeidimai nereaguos į tipinius psoriazės gydymo būdus.

Dermatologai odos vėžį identifikuoja kaip spuogą ar šašą, kuris negyja ir laikui bėgant auga. Jie gali atpažinti melanomą naujo ar besikeičiančio apgamo pavidalu.

Apgamai, rodantys melanomą, atrodo kitaip nei kiti kūno apgamai. Pavyzdžiui:

  •     turi netaisyklingas sienas
  •     trūksta simetrijos
  •     įvairių spalvų
  •     didesnio nei 6 milimetrų skersmens
  •     bėgant laikui kinta

Odos vėžio bėrimai paprastai neišnyksta savaime, kitaip nei dėl kitų odos ligų. Vėžiui progresuojant, pažeidimo ar bėrimo dydis ir forma pasikeičia. Jis gali išaugti į gilesnius odos sluoksnius.

Odos vėžys gali išsivystyti matomose vietose, todėl anksti juos nustatyti dažnai yra lengviau nei kitų vėžio rūšių atveju. Tai taip pat padidina sėkmingo gydymo tikimybę.

Tačiau odos vėžys gali išsivystyti ir sunkiai matomose vietose, pavyzdžiui, nugaroje, galvos odoje ir pėdų apačioje. Jei žmogų kamuoja nuolatinis bet kokio pobūdžio bėrimas, jis turėtų kreiptis į gydytoją, net jei mano, kad tai nepavojinga. Reguliariai lankytis pas dermatologą būtina ir norint išvengti komplikacijų dėl klaidingai diagnozuotų bėrimų.

Apsauga nuo saulės yra gyvybiškai svarbi siekiant padėti žmogui išvengti tam tikrų odos vėžio formų, susijusių su saulės spindulių poveikiu. Dermatologai rekomenduoja naudoti apsaugos nuo saulės priemones, kurių apsaugos faktorius yra 30 ar didesnis. Tai aktualu ne tik vasarą, bet ir visais metų laikais.

Parengta pagal medicalnewstoday.com