REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2019 m. Birželio 6 d. 10:30

Obuolys vietoje cigaretės

Klaipėda

Švėkšnos naujienosŠaltinis: Etaplius.lt


86633

Turbūt nedaugelis žino, kad tabako rūkymas cigarais ir pypkėmis buvo indėnų kultūros dalimi dar iki europiečiams atrandant Ameriką – rūkymas aptinkamas majų mene maždaug nuo 500 m. e. m. Majai taip pat naudojo tabaką kaip vaistą nuo daugelio ligų, ir priskyrė jam magiškas galias.


Foto galerija:

obuol1.jpg
obuol2.jpg
obuol3-1.jpg
obuol4.jpg
obuol5.jpg
obuol6.jpg
obuol7.jpg
obuol8.jpg

1492 m. spalio 12 d. Kristupas Kolumbas iš indėnų aravakų gavo dovanų džiovintų lapų, bet juos išmetė. Rodrigo de Jerez ir Luis de Torres buvo pirmieji europiečiai, pamatę rūkymą, Jerez laikomas pirmuoju rūkančiuoju europiečiu. XVI a. rūkymas buvo labiausiai paplitęs tarp jūreivių. 1828 m. Ispanijoje buvo pagaminta pirmoji cigaretė, tačiau ji aplenkė populiarumu cigarą tik XX a. pradžioje, kai pigios cigaretės buvo pradėtos gaminti pramoniniu būdu.

Pirmojo pasaulinio karo metu rūkalai buvo standartinio kareivio davinio dalimi (buvo manoma, kad rūkymas didina karių drąsą). Po karo, cigarečių rūkymas buvo reklamuojamas kaip prabangaus, lengvo gyvenimo dalis, visuomenei tapo priimtinas moterų rūkymas. Ketvirtame dešimtmetyje Vokietijoje nacių vadovai susirūpino dėl neigiamo rūkymo poveikio karių sveikatai; vokiečių mokslininkai buvo pirmieji, patvirtinę ryšį tarp rūkymo ir ligų.

XX a. 6 ir 7 dešimtmečiuose galutinai įrodžius rūkymo žalą, prasidėjo kampanija prieš rūkymą. Išsivysčiusiose šalyse rūkančiųjų skaičius mažėja, įvedami vis platesni draudimai rūkyti, rūkymas tampa visuomenei nepriimtinu reiškiniu. Tuo tarpu kai kuriose besivystančiose šalyse (Rusija, Kinija) rūkančiųjų skaičius didėja arba išlieka aukštas.

Rūkymas – medžiagos (dažniausiai – džiovintų tabako augalo lapų) deginimas ir išskiriamų dūmų įkvėpimas. Paprastai rūkymu įvardijamas būtent tabako rūkymas išgaunamas įvairiais tam skirtais prietaisais.

Plaučiuose iš dūmų į kraują efektyviai perduodamos narkotinės arba psichotropinės medžiagos. Labiausiai paplitęs pasaulyje tabako rūkymas. Tabako dūmuose yra nikotino, kuris turi trumpalaikį stimuliuojantį poveikį, tačiau sukuria stiprią fiziologinę ir psichologinę priklausomybę.

Gegužės 31-oji – Pasaulinė diena be tabako, kurios tikslas apsaugoti dabartinę ir būsimas kartas nuo tabako vartojimo bei rūkymo sukeliamų pavojų. Šios akcijos Švėkšnoje iniciatorė visuomenės sveikatos priežiūros specialistė vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Nijolė Brazienė. Ji į akciją įtraukė ir Švėkšnos A. Rugytės skautus, bei jų vadovę Violetą Stonienę, Švėkšnos Diemedžio ugdymo centro ugdytinius. Jaunimas su entuziazmu, gera nuotaika ir didžiuliu pozityvu pasklido po miestelį dalindami obuolius ir reklaminius plakatėlius, kurie ragino bent vieną dieną cigaretę iškeisti į obuolį. Ši akcija vyko visą dieną. Žmonės ne tik geranoriškai priėmė dovanas, bet pasidalino savo mintimis apie šį žalingą įprotį.

Tikimės, kad ši akcija nenueis veltui ir rūkančių, bent jau Švėkšnos miestelyje, sumažės.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA