REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Koronavirusas2021 m. Gegužės 6 d. 13:58

NVSC: užbėgti už akių protrūkiams galima laiku išsityrus

Vilnius

BNS nuotr.

Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt


174181

Vaikams grįžtant į ugdymo įstaigas, kyla klausimų, kokią įtaką šis atsidarymas turi epidemiologinei situacijai Vilniuje, kuri yra sudėtinga, tačiau stabili.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai pažymi, kad epidemiologinei padėčiai mieste įtakos turi daugybė veiksnių: gyventojų tankumas, didelis skaičius veiklų, kur darbas nuotoliniu būdu yra neįmanomas, net ir prastas oras, tačiau darželiai bei mokyklos nėra tie, kurie tokią situaciją lemtų itin svariai. Vis dėlto NVSC specialistai įdėmiai seka epidemiologinę situaciją mieste, skirdami ypatingą dėmesį ugdymo įstaigoms.

Savalaikis ugdymo įstaigų, Vilniaus miesto savivaldybės ir tėvelių bendradarbiavimas su visuomenės sveikatos specialistais užtikrina tai, kad ugdymo įstaigose besiformuojantys protrūkiai yra laiku išaiškinami ir jų plitimas yra sustabdomas.

NVSC duomenimis, šiuo metu Vilniaus mieste yra 20 aktyvių protrūkių, siejamų su ugdymo įstaigomis, iš jų 13 – ikimokyklinėse įstaigose ir 7 mokyklose. Protrūkiuose ikimokyklinėse ugdymo įstaigose pirminių atvejų skaičius svyruoja nuo 2 iki 12, vidutiniškai po 7 atvejus viename protrūkyje. Protrūkiai trunka vidutiniškai po 10 d. Mokyklose nustatomuose protrūkiuose pirminių atvejų užfiksuojama nuo 2 iki 16, o tai vidutiniškai yra po 5 atvejus. Protrūkių trukmė vidutiniškai – 4,7 d. Vadinasi, darželiuose fiksuojami protrūkiai vidutiniškai yra šiek tiek ilgesni ir skaitlingesni.

Pagal 17-osios savaitės epidemiologinius duomenis, pagrindinė vieta, kur dažniausiai užsikrečiama, yra šeima, pažymima NVSC pranešime. Šis skaičius yra gana aukštas ir 17-tą savaitę buvo 39,52 proc. Tiriant atvejus taip pat matoma, kad kitos dažniau įvardijamos užsikrėtimo vietos yra užsikrėtusiųjų darbovietės (8,49 proc.) ir tik 3,33 proc. asmenų įvardijo, jog užsikrėtė ugdymo įstaigoje.

Tam, kad būtų išvengta užsikrėtimų ir protrūkių, ypač svarbus yra laiku atliktas testavimas dėl COVID-19 ligos, pabrėžia NVSC specialistai. Dažnai užsikrėtę vaikai simptomų nejaučia, dėl to susirgimas išplinta tarp jų šeimos narių, jiems to net neįtariant. Pasibaigus vaiko privalomos izoliacijos laikotarpiui ir šeimos nariams sugrįžus į darbo vietas, neretai kyla protrūkiai jų darbovietėse. Taip pat, simptomų neturintiems vaikams sugrįžus į ikimokyklinio ugdymo įstaigas, kyla nauji protrūkiai jose ir kolektyvas pakartotinai izoliuojamas. Tai lemia dažnas tėvų atsisakymas testuoti vaikus po didelės rizikos sąlyčio su COVID-19 liga sergančiuoju. Todėl NVSC nori pabrėžti vaikų testavimo po didelės rizikos sąlyčio ypatingą epidemiologinę svarbą ir prašo tėvelių, kurie vis dėlto kategoriškai atsisako testuoti savo vaikus po didelės rizikos sąlyčio, supratingumo.

Siekdamas užkirsti kelią protrūkiams, kol bus stebimas ligos plitimas Vilniaus ikimokyklinio ugdymo įstaigose, NVSC Vilniaus departamentas suteiks galimybę išsitirti vaiką izoliacijos periodu prižiūrėjusiam šeimos nariui.

„Būtų puiku, kad testavimas būtų atliekamas patiems vaikams, kurie lanko darželį, tačiau, jei tokiam žingsniui nėra ryžtamasi, tuomet prašytume, kad testą sutiktų atlikti vaikučių artimieji, su kuriais vaikai nuolat gyvena ir bendrauja“, – sako NVSC Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė. Tai, pasak jos, yra atsakingų vilniečių požiūris į ugdymo įstaigų ir kitų organizacijų darbą. Išsityrus vienam iš šeimos narių, prižiūrinčių izoliacijoje esantį vaiką, būtų matyti, ar ir pats vaikas nėra užsikrėtęs, ir tai leistų išvengti rimtų pasekmių tiek ikimokyklinio ugdymo įstaigoms, tiek ir tėvelių darbovietėms.

ELTA



REDAKCIJA REKOMENDUOJA