REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2017 m. Gegužės 29 d. 14:56

Nuo liepos pigs dalis kompensuojamųjų vaistų

Vilnius

Irma BagūnėŠaltinis: Etaplius.lt


4766

Nuo liepos įsigaliosiant naujam kompensuojamųjų vaistų kainynui pigs dalis kompensuojamųjų vaistų. 169 pavadinimų vaistai iš šio kainyno bus išbraukti, nes jie neatitiko reikalavimo, kad jų kainos nebūtų 10 proc. didesnės nei pasirinktose šalyse, su kuriomis buvo lyginama. Tačiau sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ramina, kad pacientai dėl to nenukentės, nes nei viena veiklioji medžiaga nedings iš sąrašo, gali tik tekti rinktis kitokio pavadinimo vaistą.

„Noriu nuraminti, nei viena veiklioji medžiaga tikrai nedings iš sąrašo. Nei vienas pacientas dėl jokios ligos tikrai nepraras gydymo , ir visose vaistų grupėse pagal veikliąją medžiagą, stiprumą ir formą vaistai iš esmės bus kompensuojami kaip iki šiol. Taip pat raginčiau pacientų dabar neskubėti į vaistines prisipirkti vaistų, (...) nes kainynas įsigalios liepą ir tos priemokos tikrai bus mažesnės“, - sakė A. Veryga.

Ministras pateikė pavyzdžių, kurie rodo, kad tam tikri kardiologiniai vaistai, kurių Lietuvoje išrašoma daugiausia, pigs net kelis kartų.

„Vaistas X, kuriam per metus išrašoma 500 tūkst. receptų, už šį vaistą priemoka šiuo metu yra 4,5 euro. Tiek pacientas už jį primoka. Įsigaliojus naujam kainynui, priemoka bus 1,4 euro. (...) Kito populiaraus vaisto per metus išrašoma 300 tūkst. receptų, šiuo metu priemoka už šį vaistą yra 1,54 euro, įsigaliojus naujam kainynui bus 50 euro centų“, - pateikė pavyzdžius A. Veryga.

Sveikatos apsaugos ministerijos skaičiavimu, gyventojai už priemokas per metus sutaupys apie 20 mln. eurų. Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetas sutaupys apie 9 mln. eurų.

Jaunųjų gydytojų asociacijos atstovė Simona Stankevičiūtė atkreipė dėmesį, kad ir patys pacientai yra atsakingi už savo pasirinkimus.

„Pacientai, kuriems yra paskirta kompensuojama veiklioji medžiaga, yra iš dalies patys atsakingi už tai, kad turi primokėti daugiau, nes vaistinėse padaro ne patį racionaliausią sprendimą. Kartais pacientai pirkdami seniai rinkoje esančius generinius vaistus, nusprendžia pirkti ne pigiausią alternatyvą, kuri yra vaistinėje, bet renkasi seną patentinį vaistą, kuris vis dar yra brangesnis“, - pasakojo S. Stankevičiūtė, atkreipdama dėmesį, kad tiek pigesnių, tiek brangesnių vaistų su ta pačia veikliąja medžiaga poveikis yra vienodas.

Vaistų gamintojų asociacijos valdybos pirmininkas Darius Sinkevičius neatmetė, kad dalis gamintojų, esant nepalankioms sąlygoms, gali nuspręsti nebetiekti vaistų į rinką.

„Jeigu Lietuvos rinka yra pakankamai maža, parduodamas mažas kiekis vaisto, todėl pateikti vaisto ta pačia kaina, kur parduodama labai daug, praktiškai neįmanoma dėl tam tikrų gamybos kaštų. Tai tuos vaistus, kurie bus pakankamai maža kaina ir nedideli kiekiai, tai tiesiog jų gamyba gali būti nutraukta“, - sakė D. Sinkevičius.

Vis dėlto vaistų gamintojų asociacijos nemato ypatingos rizikos pacientams.

„Iš esmės didelių rizikų nėra. Vienintelė rizika yra tai, kad tas vaistas, galbūt, kurį jis vartojo, gali tiesiog jam (pacientui - ELTA) tekti pastoviai keisti, nes nebus tiekiamas“, - sakė D. Sinkevičius.

Kompensuojamųjų vaistų kainyne yra 2 tūkst. 16 vaistų, iš jų 1 006 yra taikomas reikalavimas, kad jie nebūtų 10 proc. brangesni nei referencinėse šalyse. Šis reikalavimas netaikomas tiems vaistams, kurių yra mažiau nei trys pavadinimai.

Kompensuojamų vaistų kainynas bus peržiūrimas kas ketvirtį.

ELTA



REDAKCIJA REKOMENDUOJA