REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2021 m. Balandžio 21 d. 13:24

Nori vykdyti individualią veiklą? Freelancerės patarimai tau padės

Vilnius

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


172422

Nori užsiimti veikla, kuri suteikia galimybę ne tik uždirbti tiek kiek nori, tačiau ir dirbti savu grafiku bei tik su tais klientais, kurie tau patinka? Tokiu atveju darbas pagal individualios veiklos pažymą – geriausias pasirinkimas. IVP (aut. past. individualios veiklos pažyma) – veiklos įteisinimo būdas, o pats veiklos tipas dažniausiai vadinamas freelancinimu arba specialistas – laisvai samdomu.

Bet kuriuo atveju – patys pirmi žingsniai naujoje veikloje dažniausiai kelia labai daug klausimų. Trumpai drūtai apie juos atsakyti padės Rūta, kuri jau daugiau nei 8-erius metus dirba pagal IVP.

Kodėl norite dirbti savarankiškai?

Klausimas gali atrodyti kiek neįprastas, kadangi beveik visi atsakytų tą patį – noriu dirbti kuo mažiau bei uždirbti kuo daugiau. Būtent taip dažniausiai galvojama apie darbą pagal IVP. „Dažniausiai dirbantys sau dirba kur kas daugiau nei samdomas darbuotojas. Ir savaitgaliai, ir šventės dažniausiai būna su kompiuteriu bei kitu darbo įrankiu rankose“, – pasakoja Rūta.

Taigi, jeigu dirbti tikrai reikės daug – kas gali dar paskatinti rinktis šio tipo darbą? „Vieni yra labai gabūs tam tikroje sferoje, tad dirbdami sau gali uždirbti daugiau nei samdomame darbe. Kiti nori naujų iššūkių, kadangi darbas biure – motononiškas. Galiausiai, treti dirba sau, nes konkurencija tam tikroje įmonėje tampa nepakeliama ir konkuruoti su kitais freelanceriais yra tiesiog paprasčiau“, – tikslus aiškina laisvai samdoma specialistė.

Kad ir kokia priežastis – imti likimą į savo rankas ir išbandyti naują darbo pobūdį – verta. Ypač šiuo metu, kai darbas su individualios veiklos pažyma tampa vis populiaresnis.

Kodėl individuali veikla?

Žinoma, pradėjus savarankišką veiklą pirmiausia reikia legalizuoti ją. O galimybių, mūsų šalyje, tikrai daug. Nuo individualios veiklos pagal pažymą, verslo liudijimo iki individualios įmonės, Mažosios bendrijos bei UAB, kuriai jau reikalingas įstatinis kapitalas.

Pačioje pradžioje geriausia rinktis IVP, kadangi mokami mokesčiai tik nuo pelno. Tai reiškia, kad nieko neuždirbus – neteks nieko ir sumokėti (išskyrus PSD). Taip pat darbas pagal IVP nereikalauja samdyti buhalterės, o ir apskaita gana paprasta. Jai vesti, pavyzdžiui aš, naudoju www.saskaita123.lt platformą“ – patirtimi dalijasi Rūta.

Darbas sau – rizika?

Kol Rūta bei kiti freelanceriai jau daugelį metų sėkmingai dirba pagal IVP, kai kurie vis dar baiminasi didelės rizikos, kuri kainuoja ne tik laiką, tačiau ir pinigus.

Natūralu, kad pačioje pradžioje įpratusieji dirbti sau dažniausiai sutrinka, kai reikia išmokti planuoti laiką. Ypač tokiu atveju, kai pasirenkamas darbas namuose. Tuomet pirmiausia išblaško namų sienos, o antra – neįprasta rutina, kurią valdyti pagal savo poreikius gali kiekvienas. Suplanuoti laiką nėra paprasta, tačiau siūlome naudotis mobiliomis programėlėmis, kurios padeda paprasčiau fiksuoti darbo bei laisvalaikio valandas.

Žinoma, svarbu rasti klientus, kurių paieškos gali užtrukti kiek ilgiau nei tikėjotės ir net ne visada paprasta rasti motyvacijos, kai darbai lipa vienas per kitą ir atrodo, kad darbas biure reikalavo kur kas mažiau atsakomybių. „Kiekviena nauja pradžia reikalauja laiko adaptacijai. Tai yra visiškai normalu“, – akcentuoja Rūta. „Svarbiausia praeiti tą adaptacinį periodą, kuris dažniausiai labai vargina“.

Remiamas turinys



REDAKCIJA REKOMENDUOJA