Angle down Atgal

Nori tapti herojumi? Išmok atpažinti insulto simptomus ir veik greitai!

Ar žinote, kad šiuolaikinės medicinos pasiekimai leidžia išgelbėti nuo mirties ar didelės negalios ūmaus insulto ištiktą žmogų? O ar žinote, kad kertinis momentas taikant gydymą yra laikas, per kurį pacientas atvyksta į specializuotą insulto gydymo centrą. Tad be galo svarbu, kad artimieji ir pats žmogus mokėtų atpažinti insulto požymius ir veiktų greitai – kuo skubiau kviestų greitąją medicinos pagalbą telefono numeriu 112 ir praneštų apie įtariamą insultą, užuot tikėjęsi „išvaikščioti“ iš pažiūros lyg ir nepavojingai atrodančius negalavimus.

Tarptautinė insulto organizacija siūlo visiems prisiminti formulę VEIDAS (angl. Face) – RANKA (angl. Arm) – KALBA (angl. Speech) – LAIKAS (angl. Time) ir jos trumpą paaiškinimą (angl. trumpinys FAST - greitai). Pamačius vieną ar visus šiuos simptomus reikia skubiai kviesti greitąją medicinos pagalbą, nes pirmosios minutės ir valandos po simptomų atsiradimo yra ypač svarbios tolesnei ligos eigai ir gydymo galimybėms, mat bėgant laikui galvos smegenys pažeidžiamos vis labiau.

Šiaulių miesto visuomenės sveikatos biuro specialistai didžiuojasi vieni pirmųjų šalyje švietimo įstaigoms pasiūlę dalyvauti tarptautinėje programoje „FAST herojai“, kuri po daugiau nei metus užtrukusio derinimo ir vertimo darbų jau pasiekė Lietuvą. Programoje dalyvauti gali bet kuri švietimo įstaiga, užsiregistravusi svetainėje fastheroes.com. Dalyvaudami „FAST herojų“ pamokėlėse bei atlikdami užduotis svetainėje kartu su šeimos nariais, 5-9 metų vaikai išmoks įsiminti tris svarbiausius insulto požymius susiedami juos su pagalbos numeriu „112“. Jums gali kilti klausimas, kodėl apie insultą mokome vaikus, juk jis dažniausiai ištinka vyresnio amžiaus žmones. Iš tiesų, vaikai supažindina tėvelius ir kitus šeimos narius su daugybe įvairių dalykų. Tyrimais įrodyta, kad mokant vaikus sveikos gyvensenos jie gali sėkmingai perduoti šias žinias savo tėvams ir netgi pakeisti jų gyvenimo būdą. Todėl mokydami vaikus svarbiausių insulto simptomų ir ką reikia daryti jiems pasireiškus bei patikėdami jiems „misiją“ perduoti šias žinias savo šeimoms, galime išgelbėti žmogaus gyvybę.

Pirmąją programos pamoką vedusi Biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos priežiūrą l/d „Trys nykštukai“, Roberta Jocaitė pasakoja: „Kartu su vaikais nutarėme, kad tikrieji superherojai yra visai šalia mūsų - tai mūsų seneliai. Juk visai nebūtina skraidyti ar mokėti sustabdyti laiką, kartais užtenka skanių pietų ir pasektos pasakos prieš miegą. Kviečiu visus tėvelius užsiregistruoti svetainėje www.fastheroes.com, ir padėti vaikams vykdyti kilnią misiją - išgelbėti pasaulį - kas dieną po vieną Senjorą Herojų!“

Programą sudaro penkios pamokėlės, kurių kiekvienai skiriama viena valanda per savaitę. Kiekvieną savaitę vaikai išmoksta vieną insulto požymį. Ugdymo procese vaikams draugiją palaiko trys Senjorai superherojai. Kiekvienas superherojus padeda vaikams išmokti tam tikrą insulto požymį, susiedamas jį su vienu skaičiumi iš Europos bendrojo pagalbos numerio 112. Kad „misija“ būtų užbaigta, šeimos kiekvieną savaitę turi prisijungti prie interneto svetainės fastheroes.com. Šioje svetainėje visa šeima gali stebėti smagų kassavaitinį animacinį filmuką, sužinoti apie tos savaitės insulto požymį bei užbaigti misiją. Svetainėje vaikas gali žaisti smagius žaidimus bei užsidirbti „monetų“ ir „deimantų“, už kuriuos gali „nusipirkti“ ir parsisiųsti Fast Herojų atributikos.

Kol programa dar nėra pilnai įsibėgėjusi Lietuvoje, į pilotinį projektą įsijungusios švietimo įstaigos − lopšeliai-darželiai „Ąžuoliukas“, „Bangelė“, „Berželis“, „Coliukė“, „Drugelis“, „Gintarėlis“, „Klevelis“, „Rugiagėlė“, „Trys nykštukai“, „Vaikystė“, „Varpelis“, „Žirniukas“, „Žiogelis“, Saulės pradinė mokykla bei savarankiškai į programą prisijungusi „Rasos“ progimnazija − jau džiaugiasi pirmaisiais rezultatais. Tarpininkaujant Šiaulių visuomenės sveikatos biurui, šios įstaigos buvo aprūpintos ir visa nemokama spausdinta mokomąja medžiaga. Vaikai su šeimomis galės ne tik išnaudoti visas „FAST herojų“ svetainės suteikiamas galimybes, bet ir visuomenės sveikatos priežiūros specialisčių vedamose pamokėlėse atlikti užduotis specialiai pamokoms skirtuose pratybų sąsiuviniuose, sudėti piešinius ir laiškus į specialiai paruoštus vokus ir išsiųsti juos seneliams bei parsinešti plakatus su programos herojais ir pasikabinti juos, kad visai šeimai primintų tai, kas svarbiausia – atpažinti insultą ir skubiai kviesti greitąją pagalbą. Biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą l/d „Žirniukas“, Aušra Bagočienė džiaugiasi: „Vaikai išties labai nekantravo susipažinti su programos herojais. Net neabejoju, kad augdami jie mokės pasirūpinti savo artimiausiais žmonėmis, o kartu su vaikais sveikatai naudingų žinių gauna jų šeimos nariai“.

Smagu, kad į programą įsitraukia vis daugiau švietimo įstaigas lankančių vaikų tėvelių, nes pagrindiniai „FAST herojų“ programos žinios gavėjai kaip tik ir yra suaugusieji. Neabejojame, kad tokiame šiuolaikiškai pateiktame mokymosi procese gautos žinios padės jums kada nors išgelbėti artimojo gyvybę“. Štai lopšelio-darželio „Klevelis“ „Varpelio“ grupės auklėtinės mama Dovilė Valančienė dėkoja pamokas vedančiai Biuro specialistei Rūtelei Remeikienei: „Ačiū, kad apie tai kalbate! Rugilė turi močiutę po insulto, manau jai bus labai naudinga plačiau susipažinti su močiutės liga“.

Pastebėjus insulto požymius būtina ligonį paguldyti, pakeliant galvą ne mažiau kaip 30 laipsnių nuo lygaus paviršiaus. Atlaisvinti kaklą veržiančius drabužius. Ligoniui praradus sąmonę ar vemiant, guldyti jį ant šono. Jokiu būdu negalima palikti ligonio vieno, kol atvyks greitoji medicinos pagalba. Būtina atidžiai stebėti ligonio gyvybines funkcijas, o joms sutrikus – pradėti dirbtinį gaivinimą. Atvykus greitosios pagalbos gydytojui, reikia kuo tiksliau pasakyti, kada ligoniui pasireiškė pirmieji ligos požymiai. Tik veikiant greitai gydymas po insulto bus efektyvus, padidės tikimybė išgyti.

Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro

Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus specialistė Asta Ivoškienė

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite