REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2021 m. Sausio 31 d. 13:42

Niūri prognozė 2021-iesiems: anglies dioksido koncentracija artėja prie pavojingos ribos

Pasaulis

Pixabay.com nuotr.

Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt


161573

Šiemet mūsų planeta gali pasiekti „niūrią žymą“. 2021 m. anglies dioksido (CO2) kiekiai atmosferoje gali pasiekti 50 procentų aukštesnius lygius, nei tie, kurie egzistavo prieš Pramonės revoliuciją.

Jungtinės Karalystės meteorologijos tarnybos skelbia, kad 2021 m. Mauna Loa observatorijoje, Havajuose, CO2 koncentracijos bus maždaug 2,29 dalelėmis milijone (ppm) aukštesnės už 2020-ųjų.

Tai reiškia, kad atmosferinė koncentracija nuo balandžio iki birželio viršys 417 ppm ir bus daugiau nei 50 procentų aukštesnės už 278 ppm lygį, regėtą vėlyvame XVIII amžiuje, prieš prasidedant Pramonės revoliucijai.

Paskutinį kartą globalūs anglies dioksido lygiai pastoviai viršijo 400 ppm prieš maždaug 4 milijonus metų, laikotarpiu, kuomet pasaulis buvo maždaug 3°C karštesnis ir jūros lygiai buvo kur kas aukštesni nei yra šiandien.

„Tai dar viena niūri žyma nenumaldomai kylančioje atmosferinio CO2  koncentracijoje,“ – rezultatus komentavo dr. Heather Graven, Londono imperatoriškojo koledžo Grantham klimato kaitos ir aplinkos klimato fizikos instituto docentė.

2020 m. sezono piko metu anglies dioksido koncentracijos trumpai buvo pasiekusios 417 ppm, tačiau ši nauja prognozė rodo, kad 2021-aisiais kelioms savaitėms šis rekordas bus nusvertas.

Anglies dioksidas yra pirminės šiltnamio efektą skatinančios dujos, kurios Žemės atmosferoje sulaiko karštį, ir lemia globalių temperatūrų šiltėjimą.

Dalis šių dujų sukuriama natūralių procesų metu, tačiau jos didžiuliais kiekiais taip pat pumpuojamos deginant iškastinį kurą ir kertant miškus.

Lyginant su kitomis šiltnamio efektą skatinančiomis dujomis, tokiomis kaip metanas, jos yra labai patvarios ir atmosferoje gali išsilaikyti ištisus tūkstančius metų.

Tai yra dalis priežasčių, kodėl COVID-19 karantinų metu stebėtas emisijų kritimas, vargu ar turės realaus poveikio bendrai planetos būklei.

„Kadangi atmosferoje CO2 išlieka labai ilgą laiką, kiekvienų metų emisijos prisideda prie ankstesniųjų metų ir lemia tai, kad CO2 kiekiai atmosferoje toliau kyla,“ – pareiškime sakė profesorius Richard Betts MBE, vadovavęs kasmetinės Meteorologijos tarnybos CO2 prognozės kūrimui.

„Nors COVID-19 pandemija 2020 m. pasauliniu mastu reiškė 7 procentais mažesnes CO2 emisijas, tačiau tai vis tiek prisidėjo prie besitęsiančio kaupimosi atmosferoje,“ – sakė profesorius Betts. „Dabar emisijos beveik sugrįžo į priešpandeminius lygius, tačiau jų poveikis šiais metais kurį laiką bus dalinai mažinamos natūralių mažėjimų, sukeltų La Niña reiškinio.“

Havajų stebėjimų vieta, dėl savo aukščio ir atokios vietovės, yra naudojama kaip anglies dioksido atmosferoje pasaulinė pamatinė nuoroda.

Anglies dioksido koncentracijos matavimai buvo vykdomi nuo 1958 metų ir tai yra ilgiausias nenutrūkstamas anglies dioksido matavimas atmosferoje.

Per šiuos šešis dešimtmečius, observatorijoje stebėti metai iš metų nuosekliai kylantys anglies dioksido lygiai.

„Bendrai tai mums rodo, kad mes toliau išskiriame daugiau CO2 nei gali absorbuoti natūrali aplinka ir kad CO2 koncentracijos (ir dėl to globalus šiltėjimas) toliau didės, net ir vyraujant palankioms aplinkos sąlygoms,“ – aiškino profesorius Grant Allen, atmosferos mokslininkas iš Mančesterio universiteto, neprisidėjęs prie naujosios prognozės.

„Mes skubiai turime persverti šią pusiausvyrą,“ – sakė Allen. „Emisijų mažinimo politikos privalo būti tęsiamos spartesniu greičiu“.

Gismeteo.lt 



REDAKCIJA REKOMENDUOJA