Angle down Atgal

Nerimas: kas nutiko didžiausiems Afrikos medžiams?

Baobabai yra labiausiai saviti medžiai Žemėje ir ilgiausiai gyvuojantys iš žydinčių augalų. Tačiau daugiau nei 2 000 metų išgyvenę medžiai Afrikos regione staiga ėmė nykti. Nors priežastis nėra visiškai aiški, manoma, kad tai nulėmė žmonių veikla ir klimato pokyčiai.

Baobabai yra tapę unikaliu Afrikos simboliu. Dėl milžiniško kamieno jie laikomi didžiausiais medžiais iš visų žydinčių augalų rūšių. Tarptautinė botanikos specialistų komanda ištyrė 60 didžiausių ir seniausių Afrikos baobabų. Išaiškėjo ne tik įdomių dalykų apie jų augimą, tačiau ir netikėtų bei keliančių nerimą.

Pavyzdžiui, 5 iš 6 didžiausių medžių ir 9 iš 13 seniausiųjų yra arba išnykę per pastaruosius 12 metų, arba kentėję dėl kelmų irimo. Turint omenyje tokį ilgą jų gyvavimo laikotarpį, šis didelis vienu kartu nykstančių medžių skaičius negali būti sutapimas ar atsitiktinumas. Tiesa, tyrimo autoriai pripažįsta tikslios nykimo priežasties nežinantys.

Visi šie medžiai yra iš Pietų Afrikos, tačiau pasklidę tūkstančius kilometrų aplink, tad priežastis negali būti vietinė. Negana to, yra paskelbta daugybė pranešimų apie kitus senus baobabus, kurie taip pat nyksta, tačiau jokių grybelio ar vabzdžių epidemijos požymių nėra. Tai leidžia klimato kaitą laikyti viena realiausių kaltininkių.

Parengta pagal Iflscience.com

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite