REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Nuomonė2018 m. Rugsėjo 27 d. 14:31

Neišauklėtiems nepadės jokios „zonos“

Panevėžys

Šiuo metu nerūkymo zona paskelbta Nepriklausomybės aikštė. J. Kačerausko nuotr.

Gimtasis RokiškisŠaltinis: Etaplius.lt


54026

Ką tik prabėgo Rokiškio miesto gimtadienio renginiai. Koncertas vyko ir Nepriklausomybės aikštėje, kuri šiuo metu paskelbta nerūkymo zona. Tačiau tik „paskelbta“, iškabinti „nerūkimo zonos“ ženklai, o realiai… Stebėjome su aštuonmete dukryte koncertą. Mano mergaitė pradėjo verkti, kad negali kvėpuoti, jai bloga, nes už mūsų stovėję jaunuoliai kuo ramiausiai užsirūkė ir pūtė dūmus, o visi aplinkui turėjome nuodytis. Aišku, jaunimui, ir dar išgėrusiam, sunkoka aiškinti, kad negalima rūkyti, tad teko mums su vaiku nuo jų pasitraukti, tai yra eiti namo, nes vaikas jau nebenorėjo prisikvėpavęs dūmų toliau žiūrėti renginio.

Ar Nepriklausomybės aikštė, kurioje neva nerūkoma, yra tik pats aikštės vidurys, ar ir šaligatviai prie Darbo biržos bei „Gimtojo Rokiškio“ redakcijos? Dažnai einu pro Darbo biržos pastatą ir matau prie jos ne vieną rūkantį pilietį.

Labai norėčiau, kad nebūtų rūkoma įvairių renginių, koncertų metu, vaikų susibūrimo vietose, prie muziejaus, prie švietimo įstaigų ir kitoje jų pusėje (prie daugiabučių šiuo metu slepiasi iš mokyklų išėję parūkyti mokiniai) ir pan. Vis dėlto manau, kad draudimais ir ženklų kabinimu mes neišspręsime rūkymo problemos. Juk ką daryti, jei matai rūkantį pilietį „nerūkymo zonoje“? Jam priminti tai? Tada gausi atgal „gražių“ žodžių laviną, susigadinsi nuotaiką, o žmogus nenustos rūkyti. Skambinti policijai ar dar kam? Jie nespės lakstyti, o kol atbėgs, rūkančiojo nebeliks… Žodžiu, liksi pats kaltas, kad pamatei rūkantį ir įkvėpei dūmų, vadinasi, reikėjo saugotis…

Prisiminiau įvykį prie mokyklos. Atvažiavau paimti vaiko, sustojau laisvoje vietoje kitoje pusėje, už manęs atvažiavo kita mašina, jai neliko vietos, tai nesivargindamas vairuotojas užstatė įvažiavimą į kiemą, nors ant vartų buvo užrašas „Neužstatyti įvažiavimo“. Nuėjau į mokyklą, ne vietoje palikęs mašiną vyras su žmona – taip pat. Grįžtu atgal, matau, kad atvažiavo užstatyto kiemo šeimininkas ir negali patekti į savo namus. Netrukus pasirodė ir mašinos savininkas, užstatyto namo šeimininkas davė pastabą: „Ar nematote, kas parašyta?“, o tas, užuot atsiprašęs, piktai atrėžė: „Gali palaukt, gal nenumirsi.“ Sėdo prie vairo ir nuvažiavo.

Žodžiu, nesvarbu, kad kiemo šeimininkas yra teisus, jis vis tiek privalėjo išklausyti piktų žodžių… Panašiai ir dėl rūkymo – tie, kuriems dūmai nepatinka, patys dėl to kalti – suprask, nėra ko stovėti šalia rūkančiojo, jei nepatinka… Taip reaguoja nesusipratėliai ir neišauklėti rūkantys žmonės, tad jiems nepadės jokie draudimai ir zonos, o padorūs kultūringi rūkaliai stengiasi paeiti į šalį, kad kitiems nepūstų dūmų.

Gal pirmiausia reikėtų pagalvoti apie kitas priemones, būdus, kaip kovoti su rūkymu, skatinti rūkančių žmonių sąmoningumą?

Sandra Gindvilienė



REDAKCIJA REKOMENDUOJA