REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Birželio 21 d. 15:28

Muzikų rezidencijoje Druskininkuose gimsta intriguojančios pasaulinės premjeros

Alytus

Organizatorių nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


42469

Tarptautinė muzikų rezidencija „Composers+Summer Academy“, praėjusį savaitgalį įsikūrusi „Eglės sanatorijoje“ Druskininkuose, muzikos kūrėjams ir atlikėjams iš viso pasaulio suteikia sąlygas pasimėgauti unikalia Lietuvos gamta ir poilsiu kurorte. Tačiau esminis momentas – kiekvienas kompozitorius turi sukurti po 2 šiuolaikinės muzikos kūrinius – akordeonui solo ir su styginių kvartetu. Rytoj, birželio 22 dieną koncerte „Pasaulinės premjeros“ bus pristatyti ką tik rezidencijoje gimę kūriniai.


Foto galerija:

dsc01900.jpg
dsc01927.jpg
dsc02136.jpg
dsc02141.jpg
dsc02148.jpg
img-0294.jpg
img-0309.jpg
img-0463.jpg
img-0480.jpg
imgp2008.jpg
imgp2010.jpg
imgp2036.jpg
imgp2043.jpg
imgp2064.jpg
imgp2076.jpg
imgp2153.jpg
imgp2302.jpg
imgp2370.jpg

Devyni kompozitoriai, devyni akordeonistai ir du styginių kvartetai štai jau savaitę Druskininkuose kuria naująją akordeono muzikos istoriją, o bendram darbui vadovauja trys profesionalūs tutoriai.

Tai – vienas lyderiaujančių Švedijos kompozitorių Danielis Nelsonas, puikiai jaučiantis šių dienų pulsą ir jį kombinuojantis su neoromantizmu. Muzikos kritikai liaupsina jo fantastines orkestruotes ir neįveikiamą energiją. Jis yra dirbęs su Švedijos radijo simfoniniu orkestru ir karališkuoju filharmonijos orkestru, nacionaliniu Prancūzijos orkestru ir daugeliu kitų svarbių Europos, Azijos, Šiaurės Amerikos orkestrų.

D. Nelsono kūriniai buvo gyvai atliekami net 35 tūkstančių klausytojų auditorijai. Muzikų rezidencijos „Composers+Summer Academy“ meno vadovas ir akordeonistas Martynas Levickis asmeniškai žavisi jo kūryba, ją atlieka programoje „Mano vidinis disko“.

„D. Nelsonas čia yra atradimas visiems. Iki Druskininkų aš jo nepažinojau, bet įtariau, kad jis bus kaip tik toks: yra žmonių, kurie išmano savo darbą ir jį atlieka visiškai profesionaliai, bet kartu yra labai laisvai bendraujantys, smagaus būdo. Danielis – pusiau amerikietis ir jo amerikietiška dvasia labai juntama: kompozitorius vilki šortus, marškinėlius, vaikšto įsispyręs į šlepetes, bet apie muziką kalba giliai, pokalbis su juo stipriai įkvepia, muzikos perspektyvą jis dėsto ir savo pamokose. Labai džiaugiuosi, kad jis atvyko“, – pasakojo M. Levickis.

Daugybę komplimentų pelno ir kitas projekto tutorius – lenkų kompozitorius Mikolajus Majkusiakas, laimėjęs per 20 įvairių tarptautinių konkursų, apkeliavęs su Vienos, Lisabonos, Kroatijos, Madeiros orkestrais visą pasaulį, parašęs apie 300 kūrinių.

„Akordeonistai jį labai gerai pažįsta, jo muzika populiari, tai yra kūrėjas praktikas – akordeonistas, vėliau tapęs kompozitoriumi“, – sakė meno vadovas.

„Man bendradarbiavimas reiškia niekada nepasakyti „ne“. Niekam. Nieku gyvu. Tai yra darbas, atliekamas kartu“, – teigė lenkų kompozitorius, atvykęs į kūrybinę rezidenciją Druskininkuose.

Trečioji tutorė – lietuvė Rūta Vitkauskaitė, po studijų Londono Karališkoje muzikos akademijoje šaknis suleidusi Didžiojoje Britanijoje, aktyviai inicijuojanti eksperimentinės muzikos projektus, paremtus vizualizacijomis, išryškinančiomis akustinę aplinką. Ji taip pat rengė šiuolaikinį tarptautinės muzikos festivalį „Druskomanija“. Už savo darbus lietuvė ne kartą pelnė prestižinius apdovanojimus.

„Esu labai patenkintas šių metų tutorių komanda, bendra darbinė atmosfera – išties kūrybinga. Visi rimtai pasinėrę į procesą, diskusijos apie muziką netyla iki vėlumos. Muzikai – jautrios sielos menininkai, aistra yra jų amžina pakeleivė. Tačiau šioje rezidencijoje labai svarbus kolaboravimo principas. Čia išvien kuria Brazilijos, JAV, Anglijos, Serbijos, Ukrainos, Lietuvos, Baltarusijos, Meksikos, Lenkijos, Švedijos muzikai“, – kalbėjo M. Levickis.

Jis pastebi, kad jau tarsi formuojasi tam tikra tradicija, koks yra šis renginys. Greta sudėtingo kūrybinio proceso, kuris patiems muzikams atveria skirtingų akordeono triukų, spalvų ir galimybių paletę, vyksta fantaziją lavinantys užsiėmimai, pavyzdžiui, dešimtis metrų besitęsianti natų penklinė, kupina minklių ir užduočių.

„Aš visąlaik pabrėžiu, kad nors ši platforma – laboratorija, kurioje yra laisvė, vyksta eksperimentai, nereikia kliautis vien jais. Ir greta smagių patirčių akordeonui reikalinga apčiuopiama muzikinė veikla – kūriniai. Laisvu metu galime užsiimti kuo tik norime: rezidencija vyksta labai tam tinkamoje „Eglės sanatorijoje“, galima išbandyti įvairias procedūras, kai kuriems svečiams gana egzotiškas purvo vonias ar tiesiog pagulėti hamake, aplink vaikštinėjant gandrams. Tačiau labai svarbus išlieka kokybiškas, nuoseklus darbas, – sakė M. Levickis. – Su kompozitoriais ir atlikėjais sutarėme: mums reikia kūrinių, kurie būtų grojami, turintys išskirtinio turinio kabliuką. Kita vertus, kūrybinio proceso įtakojimas – sunkus ir delikatus reikalas, negali brukti savo idėjų, kiekvienas turi išreikšti patį save.“

Pasak meno vadovo, kasmet rezidencijoje dalyvaujantys kompozitoriai atsineša savo indėlį, kurio muzikinis charakteris iš dalies priklauso nuo tautinių šaknų.

„Pavyzdžiui, šiemet brazilų kompozitorius Rafaelis Arcaro kuria labai ryškaus savo šalies identiteto turinį, – jo solo akordeonui pagrįstas braziliškų šokių ritmais. Bet antrąjį kūrinį akordeonui su styginių kvartetu tas pats brazilas rašo visiškai kitokį, kamerinį. O štai iš Šiaurės Anglijos atvykęs kompozitorius Simonas Hellewellis išsiskiria tuo, kad jo natos yra vos du puslapiai. Tai yra kūrinys, kuris niekada neskambės taip pat, kaskart – vis kitaip, nes jį kuria pats atlikėjas“, – atskleidė M. Levickis.

Šiandien jau pasiekta finišo tiesioji: kūriniai yra bemaž baigti, lieka paskutinės perklausos, pradedama spausdinti natas. Šį penktadienį, 19.30 val. – „Eglės sanatorijos“ Comfort (Eglė+) konferencijų salėje įvyks koncertas „Pasaulinės premjeros“. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros Taryba, o talento proveržius skatina socialiai atsakingas prekybos tinklas „Maxima“, todėl baigiamasis rezidencijos renginys bus nemokamas ir pasiekiamas visiems Druskininkų gyventojams ir kurorto svečiams.

Šeštadienį įvyks naujųjų, ką tik rezidencijoje gimusių kūrinių profesionalūs muzikos įrašai, kurie papildys šių dienų akordeono muzikos lobyną, o galbūt sulauks ir pasaulinės sėkmės.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA