REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2022 m. Vasario 24 d. 08:47

Muzikavimo cimbolais tradicija Ignalinos ir Švenčionių kraštuose įrašyta į Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą

Vilnius

L. Kovaleckienės nuotr.

Reporteris EditaŠaltinis: Etaplius.lt


205884

Jau XVI a. lietuviškuose šaltiniuose minimi cimbolai – styginis mušamasis muzikos instrumentas – prigijo Ignalinos ir Švenčionių kraštuose. Čia buvo ir tebėra talentingų muzikantų, kurių kiekvienas turi savitą atlikimo stilių.

Ignalinos ir Švenčionių rajonuose cimbolais tebėra skambinama iki šiol.  Šiuo instrumentu groja  šviesios atminties legendinio Ignalinos krašto muzikanto,  cimbolų karaliumi vadinto Jono Lechovicko (1920-2018) mokinys Kazimieras Blaževičius iš Ignalinos, taip pat Stanislovas Rumbutis ir Dainė Rumbutytė iš Adutiškio ir Algirdas Breidokas iš Kaltanėnų, Valdemaras Prunskus iš Reškutėnų kaimo. 

Cimbolus galima išgirsti viešuose renginiuose: tradicinės kultūros konkursuose, folkloro koncertuose, vakaronėse. Nuo 2007 m. Palūšėje kasmet vyksta tradicinio muzikavimo cimbolais kursai, kuriuose siekiama atskleisti skambinimo savitumą, grojimo kapelose ir pavieniui techniką – tai, dėl ko vertinama ši tradicija. Ją bus siekiama palaikyti ir toliau, visuomenei plačiau pristatyti unikalų instrumentą ir muzikavimą juo.

L. Kovalevskienės nuotraukose – šviesios atminties Jonas Lechovickas (2016 m.), kai Ignalinos krašto muziejuje buvo pristatyta jo instrumentinės muzikos kompaktinė plokštelė.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA