REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Gruodžio 1 d. 14:06

Mokyklų pertvarką valdžia stumia buldozeriu

Šiauliai

Šiaulių suaugusiųjų mokyklos bendruomenė protestuodama prieš mokyklos reorganizaciją surengė piketą. A. Rutkausko nuotr.

Reporteris MindaugasŠaltinis: Etaplius.lt


196118

Diena prieš Šiaulių miesto tarybos posėdį priešais savivaldybę piketą surengė Suaugusiųjų mokyklos bendruomenė. Tikslas – atkreipti valdžios dėmesį dėl mokyklų tinklo pertvarkos plano, pagal kurio vieną iš punktų mokykla būtų prijungta prie „Saulėtekio“ gimnazijos. Bendruomenė sako, kad su jais nesitarė, valdžia atkerta, kad konstruktyvių pasiūlymų nesulaukia, mokyklos nuomonė pagal įstatymą sprendimui priimti nereikalinga.


Foto galerija:

rtk07980.jpg
rtk07982.jpg
rtk07985.jpg
rtk08005.jpg

Surengė piketą

Šiaulių suaugusiųjų mokyklos bendruomenė trečiadienio popietę surengė mažą, iki penkiolikos žmonių piketą priešais savivaldybę. Šiaulių miesto taryba rytoj posėdyje ketina svarstyti 2021–2025 m. miesto mokyklų tinklo pertvarkos planą, pagal kurio vieną punktą Suaugusiųjų mokykla būtų reorganizuota ir prijungta prie „Saulėtekio“ gimnazijos. Taip neva siekiama optimizuoti išlaidas bei neužpildytas patalpas. Gimnazija nesurenka reikiamo mokinių kiekio.

Šimtmetį švenčiančioje mokykloje mokosi 265 mokiniai ir jų kasmet daugėja. Bendruomenė sako, kad su jais nebuvo tartasi, valdžia jų pasiūlymų negirdi. Pasak mokytojų, čia suburta stipri bendruomenė, suaugusiųjų švietimu domisi vis daugiau mieste dirbančių užsieniečių, kurie siekia išmokti lietuvių kalbos ir integruotis į visuomenę. Jeigu mokykla bus reorganizuota, daugelis suaugusiųjų pedagogo kvalifikaciją turinčių mokytojų planuoja išeiti iš darbo.

„Su mokytojais nesikalbama, jie neinformuojami, neįsivaizduojame, kaip atrodys naujas darinys, ar tai bus mokykla su dviem misijom ir vizijom, ar vis dėlto Suaugusių mokyklos skyriams lemta išnykti „Saulėtekio“ gimnazijos kontekste.

Mūsų niekas neinformavo, kaip keisis darbo sąlygos. Galime daryti išvadą, kad formaliojo suaugusiųjų švietimo sistema Šiaulių mieste bus sutrikdyta. Švietimo dokumentuose akcentuojama suaugusiųjų įtrauktis į mokymąsi, sistemos stiprinimas, tačiau akivaizdu, kad Šiauliuose rengiamasi veikti kenkėjiškai ir turinčią ilgametę patirtį Suaugusiųjų mokyklą rengiamasi sunaikinti“, – žurnalistams sakė mokyklos pedagogė Veronika Bekerienė.

Bijo patyčių

Pikete dalyvavę mokyklos mokiniai sako, kad jau ankstesni bandymai reorganizuoti mokyklą kėlė didžiulį stresą. Pasak mokinių, ne visi suaugę viešai pripažįsta, kad lanko šią mokyklą, todėl būtų nemalonu, jei tektų pamokas lankyti su gimnazistais. Suaugusiųjų mokyklos bendruomenės nariai palaiko vienas kitą ir bijo patyčių, kurių gali sulaukti jei teks lankyti pamokas kartu su gimnazistais.

„Dauguma suaugusių slepia, kad mokosi Suaugusiųjų mokykloje. Mes norime jaustis saugūs, o ne su patyčiomis“, – žurnalistams kalbėjo mokykloje besimokanti Laura Petkauskienė.

„Ypatingai dėl patyčių. Didžiuojamės turėdami tokią mokyklą, pastatas yra atskiras, mokytojai kvalifikuoti, pasiryžę. Ateinam su psichologinėmis problemomis. Mus stimuliuoja, kad turim tokį dalyką, čia vienintelė tokia mokykla mieste. Pagal mūsų metus viskas pritaikyta. Ne visi baigę vidurinę ar pagrindinę. Mes visi draugiški, vienas kitą palaikom ir mokytojai. Jeigu reorganizuos mokyklą, mums sudarys kliūtis, nebaigsim mokyklos, daug kur net valytoja įsidarbinti norint reikia būti baigus dvylika klasių“, – sakė Aistė Savickaitė.

Valdžia eina buldozeriu

Į piketą atėjo tik Šiaulių mero pavaduotojas Egidijus Elijošius bei Administracijos direktoriaus pavaduotojas Vincas Urbonavičius. Aukščiausioji miesto valdžia ryte savivaldybės tinklalapyje paskelbė pranešimą, kuriuo išreiškė palaikymą administracijos sprendimui ir pareiškė, kad neketina trauktis nuo šio plano tvirtinimo tokia apimtimi, koks jis parengtas. V. Urbonavičius žurnalistams sakė, kad mokyklos pasiūlymų nesulaukia ir bendruomenės nuomonė nesvarbi.

„Konstruktyvių pasiūlymų, kaip spręsti šią problemą iš mokyklos pusės mes negaunam. Tik tiek, kad nepatinka reorganizacija ir jai nepritaria. Pagal įstatymą mokyklos nuomonė nereikalinga, Taryba gali priimti sprendimą balsuojant, – kategoriškai į klausimus, ar reikia atsiklausti mokyklos ir bendruomenės nuomonės, atsakinėjo Administracijos direktoriaus pavaduotojas.

V. Urbonavičius nenoriai pripažino, kad jei „Saulėtekio“ gimnazijoje bus daugiau mokinių, tai turės įtakos gimnazijos vadovų ir pedagogų atlyginimams. Gimnazijoje direktoriaus pavaduotoju dirba valdančiosios daugumos Tarybos narys Malik Agamalijev, dar trys valdančiosios daugumos Tarybos nariai – pedagogais.

„Dėl tarybos narių, manau, kad jie nusišalins, nedarys jokios įtakos, galiu nuraminti, tuos, kurie mato kitas išeitis. Jeigu mokinių skaičius kyla, keičiasi kvalifikacija, tada taip, atlygis kyla“, – komentavo V. Urbonavičius.

Opozicija nepritaria

Savivaldybė pranešime teigė, kad nuo šių metų vasario buvo tariamasi su visuomene, prie pertvarkos plano dirbo darbo grupė, kurią sudaro kompetentingi įvairių specialybių ir sričių specialistai, todėl sprendimo atidėti nesiruošia.

Darbo grupėje dirbęs ir alternatyvų sprendimo projektą dėl Suaugusiųjų mokyklos reorganizacijos parengęs Tarybos narys Juozas Pabrėža sako, kad visi dvylika opozicijos narių kreipėsi raštu į miesto valdžią prašydami atidėti šio klausimo nagrinėjimą. Politikas portalui „Etaplius“ sakė, kad su visuomene derinimo nebuvo.

„Kiek žinau, čia ir yra didžioji problema, kad su numatoma reorganizacija nebuvo supažindinta visuomenė. Todėl 12 Tarybos narių spalio 22 d. raštu kreipėmės į merą, kad klausimas nebūtų svarstomas Tarybos posėdyje, kol nepadaryta vieša gyventojų apklausa, kaip numato Vietos savivaldos įstatymas ir mūsų Tarybos reglamentas“, – komentavo J. Pabrėža.

„Opozicija greičiausiai balsavimuose nedalyvaus, nes abu sprendimo projektai nebuvo tinkamai suderinti su Rėkyvos ir Suaugusių mokyklų bendruomenėmis. Taip pat opozicija raštu pateikė pasiūlymus abu klausimus atidėti (12 parašų). Todėl pradžioje turėtų būti balsuojama dėl šių siūlymų“, – teigė opozicijoje esantis Tarybos narys Jonas Bartkus.

Alternatyvų sprendimo projektą dėl Rėkyvos progimnazijos parengęs Zakiras Medžidovas portalui „Etaplius“ komentavo, kad apie pertvarką žinojo dar pavasarį, bet pristatymo Tarybos nariams nebuvo iki pat lapkričio.

„Aš žinojau, kad planuojama pertvarka, kažkada gegužę ar birželį per posėdį klausiau, man atsakė, kad bus padarytas Tarybos nariams pristatymas. Jį padarė lapkričio mėnesį. Jis truko apie dvi valandas. Klausimų daug užduoti neleido, nes neva spaudė laikas. Taip vyksta procesai. Penktą valandą prasidėjo pristatymas, meras pasakė, kad iki 18:30 val. būtų gerai pabaigti. Bet užtruko kiek ilgiau. O visuomenei tai nemačiau, kad būtų darę“, – teigė politikas.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA