REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2020 m. Liepos 15 d. 12:24

Mirtimis pasibaigusiame verslininko ir studentės romane – lemiamas teisėjų sprendimas

Vilnius

Renaldas Repšys. Dmitrijaus Radlinsko / Alfa.lt nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


138563

Prieš šešerius metus Vilniuje prasidėjusi mįslinga istorija, kai trumpam laikui Žvėryne nuomojamuose apartamentuose buvo rasti negyvi iš pažiūros nesusiję jauna studentė ir verslininkas, galiausiai visam laikui užversta teismuose. Galutinis teisėjų sprendimas – dėl dvigubos tragedijos kaltas apartamentų ūkvedys Renaldas Repšys, atjungęs dujinio vandens šildytuvo saugos sistemą.

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) teisėjai antradienį konstatavo, jog būtent dėl R. Repšio nusikalstamų veiksmų, kai ūkvedys atjungė nuomojamo buto vonios kambaryje įrengto dujinio vandens šildytuvo saugos įtaisą, įvyko tragiška nelaimė. Jei šis jungiklis nebūtų atjungtas, kambaryje laiką leidę verslininkas ir jo draugė būtų perspėti apie anglies monoksido nuotėkį, būtų turėję galimybę laiku išsigelbėti iš dujų kamera virtusių apartamentų.

Privačios meilės istoriją nutraukė mirtis

Dėl savo neįprastumo visos šalies dėmesį patraukusi tragiška istorija prasidėjo 2014 m. liepos 3 d., kai Vilniuje, Žvėryno rajone, vadinamuosiuose svečių namuose, kuriuose kelioms valandoms galima išsinuomoti apartamentus, buvo rasti 1991 m. gimusios studentės ir 1976 m. gimusio verslininko kūnai.

Palaikus rado buto šeimininkė Erika Saulutė Repšienė, sutartu laiku atvykusi pasiimti raktų, – kadangi durų niekas neatidarė, moteris po kurio laiko pati jas atsirakino, o čia jos laukė kraupus radinys – kambarį išsinuomojusi pora be gyvybės ženklų sūkurinėje vonioje.

Iš pradžių įtarta, kad mergina su vyru galėjo mirti nuo elektros nuotėkio, tačiau, atlikus tyrimą, paaiškėjo, kad realiausia mirties priežastis – apsinuodijimas smalkėmis, po kurio jie paskendo. Mirtį sukėlė name įrengta dujų įranga, kuri pripildė patalpas nuodingų smalkių ir pavertė nuomojamą kambarį mirtinais spąstais.

Mįslinga istorija iškart įgavo pikantišką atspalvį, kadangi žuvęs verslininkas jau buvo sukūręs šeimą, turėjo du mažamečius vaikus. Ar žuvusi studentė buvo vyro meilužė, taip ir liko paslaptimi, kadangi abiejų mirusiųjų artimieji pasiekė, kad šią istoriją teismai nagrinėtų neviešai.

Bylos metu – netikėti siužeto posūkiai

Greičiausiai slapčia megzta meilės istorija smogė ne tik verslininko ir studentės artimiesiems – už dviejų asmenų mirtį teko atsakyti ir tragedijos kaltininkams, nuomojamų apartamentų savininkei E. S. Repšienei ir jos vyrui, ūkvedžiui ir bendraturčiui R. Repšiui. Sutuoktiniams buvo pateikti kaltinimai dėl neatsargaus gyvybės atėmimo ir teko stoti prieš teismą.

Teismuose ši istorija narpliota permainingai – iš pradžių teisėjai konstatavo, kad kalčiausia dėl dviejų asmenų mirties yra apartamentų savininkė E. S. Repšienė; esą būtent ji, kaip verslo vadovė, yra atsakinga už nuomojamų apartamentų saugumą.

Toks 2018 m. priimtas nuosprendis po metų buvo kardinaliai pakeistas – bylą antrąkart išnagrinėję Vilniaus apygardos teismo teisėjai nutarė, kad kalčiausias visgi yra R. Repšys, kuris prieš tai buvo pripažintas nekaltu.

Kaip paaiškėjo, dviejų žmonių gyvybę kainavusi tragedija įvyko tuomet, kai neoficialiai ūkvedžio pareigas ėjęs R. Repšys atjungė vonios patalpoje įrengto dujinio vandens šildytuvo traukos kontrolės jutiklį, turėjusį perspėti apie smalkių nuotėkį. Anot teisėjų, kadangi būtent R. Repšys išmanė, kaip atjungti tokį mechanizmą, be to, prižiūrėjo namo inžinerinius tinklus ir komunikacijas, visai įmanoma, kad E. S. Repšienė galėjo ir nežinoti, jog nuomojamame kambaryje yra mirtini spąstai.

Teisėjai taip pat pažymėjo, kad R. Repšys neturėjo kvalifikacijos atjungti apie smalkių nuotėkį pranešančio saugos mechanizmo – tai daryti galėjo nebent profesionalai.

Po lemiamo sprendimo – solidžios sumos

Kad priimtas nuosprendis išties pagrįstas ir nuteistas tikrasis kaltininkas, įvertino LAT teisėjų kolegija. Į paskutinę instanciją kreipėsi ir sutuoktiniai Repšiai, prašę juos išteisinti, ir prokuroras bei žuvusiųjų artimieji, prašę kaltais pripažinti abu sutuoktinius ir padidinti priteistą neturtinės žalos dydį.

Kolegų darbą įvertinę LAT teisėjai konstatavo, jog darbas atliktas gerai, tikrasis kaltininkas nustatytas. Anot teisėjų, E. S. Repšienė iš esmės bendravo su klientais ir ūkine apartamentų priežiūra neužsiėmė, todėl vargiai ką išmanė apie dujinius vandens šildytuvus ir jų saugos sistemas. O R. Repšys, teisėjų vertinimu, apartamentuose dirbo ūkinius darbus, taisė ir prižiūrėjo prietaisus, kol galiausiai per neapdairumą ar dėl kitų priežasčių dujinį vandens šildytuvą pavertė mirtinų spąstų įrankiu.

LAT teisėjų vertinimu, kolegos iš žemesnės instancijos priėmė gerą nuosprendį, kurio iš esmės keisti nereikia – kaltininkas nustatytas, paskirta bausmė gera, žuvusiųjų artimiesiems priteistos sumos irgi protingos bei pagrįstos.

Du žmones pražudęs R. Repšys už grotų nesės – jam skirta lygtinė ketverių metų laisvės atėmimo bausmė, kurios vykdymas atidėtas trejiems metams. Tačiau didžiausia bausme greičiausiai taps žuvusiųjų šeimoms priteistos sumos, skirtos moralinei ir turtinei žalai atlyginti: vien netekties skausmas buvo įvertintas 172 tūkst. eurų, kuriuos R. Repšiui teks kaip nors sumokėti.

Alfa.lt

alfalt-logo-skaidrus.png



REDAKCIJA REKOMENDUOJA