REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2021 m. Kovo 25 d. 12:15

„Megaplanto“ medelynas paaiškina: nuo ko priklauso didelio medžio kaina?

Vilnius

@Megaplantas

Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt


169484

Kiekvieną pavasarį, vos pagerėja orai, sklypuose, soduose ir mieste užverda įvairūs aplinkos tvarkymo darbai. Būtent tada, pavasario pradžioje, daugeliui, turinčių net ir nedidelį žemės lopinėlį, atsiranda poreikis atnaujinti ir papuošti savo aplinką kokiais nors dekoratyviniais augalais. Vienas pagrindinių pasirinkimą, kokio dydžio augalą sodinti, lemiančių veiksnių – dekoratyvinio augalo kaina. Daugelis nesusimąsto, kodėl vieni augalai vienur kainuoja daugiau nei kitur ir ką iš tikro parodo augalų kainos bei jų skirtumai. Genaičiuose įsikūrusio specializuoto didelių dekoratyvinių augalų medelyno „Megaplanto“ specialistas paaiškina, kas lemia didelių medžių kainą.

Didelis medis yra priežiūros ir darbo medelyne rezultatas

„Megaplanto“ komercijos vadovas Andrius Galuška pasakoja, kad pavasario pradžioje darbai medelyne dar nėra pasiekę paties aktyvumo piko. „Šiuo metu žmonės dairosi ir renkasi, svarsto, kurį augalą įsigyti, bet pavasario sezonas trumpas ir augalus kasti iš žemės galima tik iki tol, kol išsprogs jų pirmieji pumpurai. Dažnai žmonės kreipiasi dėl augalų tada, kai visi darbai jau būna suplanuoti, todėl apsispręsti, ką norite pasisodinti dar šį pavasarį, reikėtų kuo anksčiau, kad augalus būtų galima spėti iškasti ir paruošti sodinimui“, – sako A. Galuška. 

Pasiteiravus, kokios augalų kainos lietuviams atrodo priimtinos, daugiau nei 40 tūkst. įvairių dekoratyvinių medžių ir krūmų auginančio medelyno specialistas sako, kad daug kas priklauso nuo skirtingų klientų poreikių. „Pirkėjų būna visokių: vieniems reikia mažesnių ir pigesnių augaliukų, kad tik mažiau kainuotų, kai kiti labiau žiūri ne į kainą, o kaip augalas atrodo, kaip jis įsikomponuotų į aplinką, kokias problemas spręstų. Vis dėlto, didžioji mūsų klientų dalis nori didelių, jau paaugusių augalų, kad galėtų mėgautis vaizdu iš karto ir jiems nereikėtų laukti, kol medžiai užaugs“, – teigia medelyno komercijos vadovas ir priduria, kad pasirinkimą labiausiai lemia pirkėjo finansinės galimybės ir poreikiai.  

„Savo klientams galime pasiūlyti ne tik skirtingo dydžio dekoratyvinių medžių ir krūmų, bet ir įvairių daugiamečių gėlių bei žolinių augalų. Juos mūsų specialistai tinkamai prižiūri nuo pat pasodinimo medelyne iki tol, kol jie iškeliauja pas klientą. Medelyne augalus sodiname, laistome, tręšiame, genime, formuojame, saugome nuo ligų ir kenkėjų, persodiname, kad formuotųsi šaknynas – visa tai kainuoja, todėl pirkėjas įsigyja jau paaugusį, tinkamai suformuotą, kokybišką augalą, kuriuo medelyne buvo rūpinamasi ir kuris jau prisitaikė prie mūsų klimato sąlygų“, – toliau pasakoja A. Galuška.  

dsc-0013.JPG

Dekoratyvinių augalų kokybė – įtakos kainai turintis veiksnys

Dekoratyviniai augalai sodinami ne tik privačiose teritorijose, jų reikia ir sodinimui viešosiose erdvėse. Šiandieninis miestas neįsivaizduojamas be žalumos – gatves, parkus, skverus, miesto aikštes puošia įvairūs medžiai, krūmai ir gėlynai, įvairios jų spalvos mieste pagyvina nuotaiką, medžių lapija suteikia pavėsį, augalai mažina triukšmą bei sulaiko dulkes. Apželdinant viešąsias erdves reikia paisyti šalyje galiojančių sodinamų augalų dydį bei jų kokybę reglamentuojančių teisės aktų, sako „Megaplanto“ specialistas. 

A. Galuška pastebi, kad nors viešosiose erdvėse dažniausiai sodinamų augalų kokybė turi apibrėžtus tam tikrus kriterijus, pasitaiko nesąžiningų rangovų, sodinančių mažesnius nei numatyta augalus ar tokius, kurių kokybė ne visada atitinka reikalavimus. Neskiriant pakankamai dėmesio augalų kokybei, jų pasodinimui ir tinkamai priežiūrai, rizikuojama mokėti dukart, nes neprigijusį augalą paskui tenka keisti kitu. Be to, maži ir neišvaizdūs augalai mieste kelia visuomenės nepasitenkinimą.

Specializuotame medelyne užauginti ir suformuoti augalai yra kur kas labiau tinkami sodinti mieste, nes yra didesni, ne tokie jautrūs įvairioms neigiamoms aplinkos sąlygoms, juos mažiau niokoja vandalai. Be to, mažas medis nesukurs tiek jaukumo, kiek didelis, nes jam užaugti reikės laiko ir gerokai daugiau priežiūros. „Nėra taip, kad pasodinau medį ir jis auga pats, kaip nori žmogus. Augalą reikia prižiūrėti, juo rūpintis tam, kad jis užaugtų tiesus ir gražus bei nekeltų papildomų problemų“, – sako medelyno specialistas. 

„Megaplanto“ komercijos vadovas primena, kad, kuriant žaliąsias miestų erdves, svarbu žinoti, ne tik, kokius augalus galima sodinti, bet ir kaip jie atrodys po 10 ar daugiau metų. „Geriausia, kai želdinius tiek mieste, tiek privačiose teritorijose projektuoja kvalifikuoti tos srities specialistai, kraštovaizdžio architektai, galintys įvertinti ne tik augalo tinkamumą aplinkai, kaip jis atrodys po daugelio metų, bet ir tai, ar nebus užstojamas apšvietimas, trukdoma viešajam transportui, pėstiesiems ir kitiems eismo dalyviams“, – teigia A. Galuška.

dsc-0008.JPG

Kaina priklauso nuo daugelio faktorių

Dekoratyvinių augalų kainą nulemia daugelis veiksnių – jų rūšis ar veislė, dydis bei kilmė ir kiti. „Reikia pažymėti, kad kalbant apie augalų kainas, būtina atsižvelgti, jog lyginti galima tik tos pačios rūšies ar veislės augalus, kurie yra tokio pačio dydžio“ – teigia „Megaplanto“ komercijos vadovas.

Pasak specialisto, augalo šaknų sistema yra dar vienas kainai įtakos turintis veiksnys, kadangi augalai gali būti kasami iš grunto arba auginami specialiuose konteineriuose ar vazonuose. Pastaruosius galima sodinti ir vasarą, todėl įprastai jie yra brangesni nei iškasti iš grunto su suformuotu šaknų gumulu.

Europos medelynuose lapuočių medžių dydis nustatomas matuojant kamieno apimtį vieno metro aukštyje. Tuo tarpu spygliuočių augalų bei dekoratyvinių krūmų dydis matuojamas pagal jų aukštį ir, tam tikrais atvejais, plotį. Priklausomai nuo to, kokio dydžio augalas yra po matavimų, jam priskiriama tam tikra kaina. „Mūsų medelyne vienodi to paties dydžio augalai turi tą pačią kainą ir dažniausiai galioja taisyklė, kad didesnis medis yra brangesnis, kai kalbame apie tos pačios rūšies ar veislės augalus“, – pasakoja A. Galuška.

dsc-0002.JPG

Pasiūlos ir paklausos įtaka dekoratyvinių augalų kainoms

Tai, kiek kiekvieną sezoną kainuos dekoratyviniai augalai, apsprendžia situacija rinkoje. Kaina mažėja medelynams turint tokių pačių ar panašių rūšių tam tikro dydžio augalų perteklių. Deja, kur kas dažniau pasitaiko, jog trūksta tam tikros pozicijos ir dydžio augalų.

Pasak „Megaplanto“ komercijos vadovo, pastaruoju metu šiek tiek išaugus dekoratyvinių didelių medžių ir krūmų paklausai, tokių augalų pasiūla rinkoje išliko ganėtinai stabili. „Medelynams svarbios paklausos tendencijos, todėl stengiamės auginti tai, kas reikalinga mūsų klientams. Tiesa, augalai medelynuose auga 5, 7 ar 10 metų, todėl kartais rinkoje susidaro tam tikrų pozicijų ar dydžio augalų trūkumas. Būna atvejų, kai tam tikrų rūšių ar veislių dekoratyvinių augalų rinkoje išvis neįmanoma rasti“, – pasakoja specialistas.

Didelius medžius užauginti užtrunka – augalas yra gyvas organizmas, kuriam reikia laiko ir priežiūros, tačiau, pasak „Megaplanto“ medelyno komercijos vadovo, kad ir kokia būtų situacija rinkoje, kiekvienam klientui visada galima pasiūlyti tai, kas jam reikalinga. „Jeigu medelyne nerastume tinkamo augalo, turime nemažai partnerių visoje Europoje, iš kurių galime atvežti reikalingus augalus klientui už jam priimtiną kainą“, – tikina A. Galuška.

Dėl užsakymų kreiptis:

UAB „Megaplantas“​
Dagilių g. 26, Genaičių k., Klaipėdos raj.
Tel. nr. +370 608 43334

El. paštas: sales@megaplantas.eu
www.megaplantas.eu
https://www.facebook.com/megaplantas.eu

megaplantas-logo-spalvotas-sviesus.png

Remiamas turinysREDAKCIJA REKOMENDUOJA