REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2021 m. Rugsėjo 4 d. 08:03

Liubave bus atidengtas paminklas partizanui J. Lukšai

Marijampolė

1950 m. LLKS atstovas užsieniui J. Lukša. Lietuvos genocido ir rezistencijos tyrimų centro nuotr.

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


186817

Šeštadienį, minint partizano Juozo Lukšos 70-ąsias žūties metines, Liubave, Kalvarijos savivaldybėje, bus pagerbtas J. Lukšos atminimas ir pirmasis jo ir bendražygių perėjimas per sieną į Vakarus.

photo-2763689.jpg

Juozui Lukšai – partizanų vadui, emisarui, rezidentui Liubave bus atidengtas paminklas. Jis, kaip pažymi Lietuvos šaulių sąjunga, iškils netoli tos vietos, kur J. Lukša, vykdydamas svarbią misiją – palaikydamas ryšį su Vakarais ir nešdami žinią apie lietuvių tautos pasipriešinimą okupantams, kartu su bendražygiais kirto Lenkijos-Lietuvos sieną.

Renginyje planuoja dalyvauti krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas, Seimo nariai, kariuomenės padalinių atstovai, apskrities miestų merai, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos nariai, šauliai, pilietiškai nusiteikę Kalvarijos savivaldybės gyventojai.

Pranešimą apie J. Lukšą skaitys krašto apsaugos ministras A. Anušauskas, pagarbos ceremoniją atliks Šaulių sąjungos Garbės sargybos kuopos šauliai, atminties ženklą pašventins vyskupas Rimantas Norvila.

Išreikšdami pagarbą J. Lukšai ir visiems kovotojams už laisvę, tądien Tėvynei prisieks ir pasižadėjimus duos bei šauliais ir jaunaisiais šauliais taps nemaža grupė suaugusiųjų ir moksleivių.

Po ceremonijos vyks Lietuvos kariuomenės orkestro koncertas, bus vaišinama šauliška koše.

Paminklas garsiam partizanui J. Lukšai yra trijų organizacijų – Lietuvos šaulių sąjungos, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro ir Kalvarijos savivaldybės bendradarbiavimo rezultatas.

1947 m. gegužės mėnesį Juozas Lukša-Kęstutis kartu su Jurgiu Krikščiūnu-Vytautu, kaip kuriamos partizanų vadovybės įgaliotiniai perėjo SSRS–Lenkijos sieną, perdavė užsienio lietuvių organizacijoms partizanų dokumentus, informavo apie sunkią padėtį Lietuvoje ir grįžo atgal.

Antrą kartą J. Lukša į Vakarus prasiveržė 1947 m. gruodį kartu su Kazimieru Pypliu-Audroniu.

Juozas Albinas Lukša (1921 08 04 – 1951 09 04) – Laisvės kovų dalyvis, pasipriešinęs sovietų (1940–1941, 1944–1951 m.) ir nacių (1941–1944 m.) okupaciniams režimams. Ideologas ir metraštininkas, partizanų vadas. Kovotojas-idealistas patvirtinęs besąlyginę ištikimybę Lietuvai, mylimai moteriai, kovų draugams ir partizano priesaikai, sakoma Lietuvos šaulių sąjungos pranešime.

Vytis, Skirmantas, Kazimieras, Kęstutis, Skrajūnas, Miškinis, Adomas Mickevičius – tai keli iš daugelio J. Lukšos slapyvardžių, atskleistų jo atsiminimų knygoje „Partizanai“, pasirašytoje pseudonimu Daumantas.

ELTA



REDAKCIJA REKOMENDUOJA