Angle down Atgal

Ligų protrūkis lopšelyje-darželyje „Rugiagėlė“: vaikus „užpuolė“ peršalimas, roto virusas, salmoneliozė

Praėjusi savaitė Šiaulių lopšeliui-darželiui „Rugiagėlė“ buvo tikras išbandymas, kuris dar tęsiasi. Po ikimokyklinio ugdymo įstaigoje vykusios sporto šventės į ligos patalą atgulė dešimtys darželinukų. Vaikams sukilo aukšta temperatūra, jie kosėjo, slogavo. Vis dėlto, padėtis tapo kur kas rimtesnė pasireiškus dar ir viduriavimui. Tuomet dalis darželinukų pateko į medikų rankas, diagnozuotas roto virusas, salmoneliozė. Savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjos Editos Minkuvienės tikinimu, „Rugiagėlėje“ buvo imtasi visų saugumo priemonių, vaikai pamažu grįžta į įstaigą, o specialistai aiškinasi nuo ko darželyje kilo toks ligų protrūkis.

Sunerimta dėl darželyje tiekiamo maisto

Naujienų portalas Etaplius.lt sulaukė susirūpinusios mamos žinutės apie lopšelyje-darželyje „Rugiagėlė“ susiklosčiusią situaciją:

„Nemažai vaikų iš šio darželio atsidūrė priimamajame ir ligoninėse užsikrėtę žarnyno bakterija. Labai įdomu, kokių veiksmų ėmėsi administracija ir kas atsakys už patiektą užterštą maistą. Domiuosiu dėl to, kad yra ramu, nors jau nuo trečiadienio perpildyta ligoninė“, – rašo skaitytoja.

Naujienų portalui Etaplius.lt faktą apie fiksuotą masinį susirgimą patvirtino Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto departamento direktorė Asta Lesauskienė, tačiau dėl detalesnės informacijos paprašė kreiptis į Švietimo skyriaus vedėją Editą Minkuvienę.

Vedėja naujienų portalui taip pat patvirtino, kad situacija lopšelyje-darželyje praėjusią savaitę išties buvo sudėtinga mat darželinukai, dėl ligų turėję nutraukti ugdymosi procesą, buvo skaičiuojami dešimtimis.

Įstaigoje – roto viruso ir salmoneliozės ligos

Pasak Švietimo skyriaus vedėjos E. Minkuvienės, iš ikimokyklinio ugdymo įstaigos informacija apie susirgimus darželyje buvo gautą šį pirmadienį, gegužės 20 dieną.

„Paskambino įstaigos vadovė ir informavo apie roto viruso išplitimą lopšelyje-darželyje ir susirgimus. Jų pagrindiniai simptomai yra aukšta temperatūra, kosulys ir sloga. Tai buvo pirminė informacija. O jau vėliau, antradienį, buvo gegužės 21 diena, buvo detalesnė informacija, kiek roto viruso atvejų užfiksuota yra iš medikų konkrečiai“, – sakė E. Minkuvienė.

Anot jos, apie du susirgusius vaikus įstaigos direktorė Švietimo skyrių buvo informavusi jau gegužės 19 dieną, sekmadienį. Vėliau susirgusių skaičius išaugo, tačiau daugeliui jų pasireiškė ūmus peršalimas.

„Iš Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento mes gavome informaciją, kad į darželį buvo nuvykę minėto departamento atstovai. Patvirtino, kad kai kuriose grupėse – roto virusas. Tai žarnyno infekcija, kuri plinta buitinio kontakto metu per nešvarias rankas ir užterštus aplinkos paviršius. Ir buvo duoti nurodymai įstaigai, kuriuos ji yra atlikusi ir atlikusi buvo jau anksčiau. T. y. visų aplinkų valymas pagal visus reikalavimus“, – sakė Švietimo skyriaus vedėja.

Edita Minkuvienė tikino, kad tėvai apie ligų protrūkį buvo informuoti. Tuo pasirūpino pati lopšelio-darželio direktorė. Informacija apie pirmuosius protrūkio atvejus buvo skelbta įstaigos interneto svetainėje, taip pat išplatinta visose grupėse per elektroninį dienyną, lopšelio-darželio paskyroje socialiniame tinkle.

Pasak vedėjos, vakar skyrius buvo informuotas, kad oficialiai buvo nustatyti 3 salmoneliozės atvejai. Maisto ir veterinarijos specialistai, nuvykę į įstaigą, paėmė mėginius. Jų atsakymai dar nėra aiškūs. Jie turėtų paaiškėti per 2-3 dienas. Virtuvė, pasak E. Minkuvienės, dezinfekuota, uždaryta, imtasi kitų reikalingų saugumo priemonių. Aiškinamasi, koks produktas lėmė ligos protrūkį.

„Tiesiog sutapo trys dalykai: peršalimas, roto viruso infekcija ir salmoneliozė. Tai protrūkis – ryškus“, – pokalbį baigė E. Minkuvienė.

Maisto tiekimo bendrove skundėsi ir anksčiau

Portalo Etaplius.lt žurnalistai kalbėjosi ir su lopšelio-darželio „Rugiagėlė“ direktore Roma Jaruliene.

„Mūsų žiniomis, ligoninėse gydyti šeši vaikai. Šiandien, prieš dvyliktą valandą, aš buvau Visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų skyriuje. Man pasakė pavardes keturių vaikų, kuriems yra nustatyta salmoneliozė“, – telefonu sakė lopšelio-darželio „Rugiagėlė“ direktorė.

Anot įstaigos vadovės, keletas šių vaikų jau grįžo į darželį, bet vienas buvo išsiųstas tęsti gydymo, kol atneš pažymą iš gydytojų apie pasveikimą.

„Dėl roto viruso pirminis toks pranešimas buvo ketvirtadienį (gegužės 19 d.) dėl dviejų vaikų. Vienam iš jų, pakartojus tyrimus – ir rotas, ir salmoneliozė. Mes vykdome roto viruso visą profilaktiką. Visą savaitę tikrai vykdysime sustiprintai įvairiomis priemonėmis: kilimai išnešti iš grupių, išvalytos visos darželio patalpos, penktadienį buvo atlikta generalinė tvarka ir valymas“, – teigė R. Jarulienė.

Direktorės teigimu, darželio virtuvė buvo uždaryta pirmadienį popiet, kai tik buvo sužinota apie nustatytą salmoneliozės atvejį. Pirmiausia apie jį, pasak darželio vadovės, sužinojo Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, kuri ėmėsi atitinkamų veiksmų.

Maistą „Rugiagėlei“ tiekianti įmonė taip pat buvo pakeista. Jį tiekė UAB „Pontem“. Su bendrove sutartis dėl mėsos tiekimo buvo pasirašyta iki birželio 1 dienos. Dabar maisto tiekėjas pakeistas į UAB „Averita“. Ši bendrovė vaikus jau maitina ir esant uždarytai darželio virtuvei.

„O šiaip su „Pontem“ mes turėjo labai didelių rūpesčių. Esame išsiuntę du oficialius kreipimusus, kad mes esame nepatenkinti jų produkcija. Ne vieną kartą ją mes išsiuntėme atgal, nes atveždavo ir pasenusią produkciją ir neatitinkančią pirkimo sutarties. Pavyzdžiui, kai buvo galima, mes buvome įsidiegę saugiklius, kad būtų tiekiama tik Lietuvos gamintojų jautiena, o kalakutiena – „Arvi“. O buvo pradėję vežti iš Lenkijos. Mes iš Lenkijos viską sugrąžindavome ir rašėme raštus. Jie buvo pasižadėję nebevežti. Dabar, kiek suprantu, yra ir iš Suomijos atvežta, ir iš visur“, – pasakojo darželio direktorė.

Anot jos, vaikai pirmadienį buvo maitinami paukštiena, tad įtariama, kad mėsoje ir galėjo būti salmonelės.

Rugiagėlės“ direktorė atvirauja, kad salmoneliozės susirgimai fiksuoti skirtingose grupėse. Susirgo po vieną vaiką. Yra ir tokių grupių, kuriose ugdytiniai beveik išvis nesirgo.

Gresia baudos

Kai kurie vaikai jau grįžo į ikimokyklinio ugdymo įstaigą, kiti dar gydosi namie. Vis dėto, ligų protrūkis darželyje buvo nemažas – gegužės 20 dienos duomenimis 36 vaikai sirgo viduriuodami.

„Pradžioje buvo kaip peršalimo simptomai: aukšta temperatūra, kosulys, sloga. Pavyzdžiui, tą gegužės 20 dieną su tokiais simptomais buvo 59. Tai iš pradžių mes taip ir manėme, nes buvo šilta, paskui labai atšalo, naktimis buvo minusinė temperatūra“, – sakė darželio direktorė.

Visą praėjusią savaitę nuo trečiadienio darželyje buvo vykdomi paviršių valymo darbai ir kitos profilaktinės priemonės, o penktadienį – buvo visos patalpos išvalytos dėl roto viruso: išnešti kilimai, išimti rankšluosčiai (pakeisti popieriniais), pakeistos patalynės, nuplauti stalai, kėdės, ranktūriai, jungikliai, sienos.

Pasak direktorės, roto virusu buvo susirgusi ir viena auklėtoja. Visi darbuotojai: auklėtojos, jų padėjėjos ir kiti yra atliko tyrimus ir pasitikrino ar nėra salmonelės bakterijos nešiotojai.

Jei bus nustatyta, kad buvo užkrėstas maistas arba kryžminė tarša, lopšelyje-darželyje gali būti imtasi ir kitų saugumo priemonių. Pavyzdžiui – laikino karantino. Kol kas laukiama paimtų Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistų paimtų mėginių atsakymų.

Jei užkratas būtų nustatytas, tiek žalią maistą tiekusiai bendrovei, tiek jį ruošusiam darželiui, gresia piniginės baudos.

„Žiūrėjome tvarką. Dėl to tai viskas aišku. Mes esame produkto tiekėjai vartotojui. Aišku mums bauda „eina“. Mums didesnė, nes jie yra tiekėjai to neapdoroto produkto. Žaliavos tiekėjams irgi „eina“ bauda“, – sakė direktorė.

comment Skaitytojų komentarai (5)

Taip pat skaitykite