REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Gegužės 21 d. 08:12

Ligonių kasų atstovė susitiko su socialinės neįgaliųjų įmonės darbuotojais

Šiauliai

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


84593

Šiaulių teritorinės ligonių kasos Kontrolės skyriaus vedėja Dalia Ozolienė dalyvavo socialinės neįgaliųjų įmonės „Aksida“ renginyje, kuriame skaitė paskaitą apie medicininę reabilitaciją bei pristatė vaistų kompensavimo naujoves.

D. Ozolienė atkreipė dėmesį, kad reabilitacijos paslaugos teikiamos ligoniams po sunkių operacijų, ligų ir traumų arba sergantiesiems lėtinėmis ligomis. Kiekvienu konkrečiu atveju dėl reabilitacijos skyrimo sprendžia šeimos gydytojas arba stacionaro gydantis gydytojas.

„Dėl tos pačios ligos per metus suaugusiesiems gali būti skiriamas vienas reabilitacijos kursas. Vaikams toks apribojimas netaikomas: jei yra indikacijų, dėl tos pačios ligos vaikai gali vykti į reabilitaciją ir kelis kartus per metus", – sakė D. Ozolienė. Paklausta, kodėl tuomet gydytojai neskiria vaikams medicininės reabilitacijos paslaugų, pranešėja paaiškino, kad vaikų reabilitacijai skiriamų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų pakanka, jos panaudojamos ne visos.

Reabilitacijai siunčiantis gydytojas, anot pranešėjos, turi paaiškinti, kokių reabilitacijos paslaugų reikia pacientui ir nurodyti bent tris gydymo įstaigas, teikiančias šias paslaugas. Pacientas turi teisę pats pasirinkti reabilitacijos įstaigą. Įstaigų, teikiančių reabilitacijos ir sanatorinio gydymo paslaugas, sąrašą galima rasti Šiaulių TLK interneto svetainės skyrelyje „Medicininė reabilitacija".

Gydytojui paskyrus reabilitacinį gydymą, pacientui nereikia rūpintis jokiomis pažymomis. Siuntimo dokumentus sutvarko siunčiantis gydytojas kartu su teritorine ligonių kasa (TLK). Pacientui tereikia telefonu susisiekti su pasirinkta reabilitacijos įstaiga ir suderinti atvykimo datą. Atvykus į reabilitacijos įstaigą, pacientas turės pateikti gydytojo išduotą išrašą iš medicininių dokumentų ir pasą arba asmens tapatybės kortelę.

Jeigu pacientui reabilitacija yra reikalinga nedelsiant, o siunčianti gydymo įstaiga yra išnaudojusi šioms paslaugoms numatytas lėšas, gydymo įstaiga turi kreiptis į teritorinę ligonių kasą dėl reabilitacijos skyrimo išimties tvarka. Esant indikacijoms, pacientui bus suteiktos reikiamos paslaugos.

Vaistų kompensavimo naujovės

D. Ozolienė, remdamasi Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis priminė, kad nuo šių metų balandžio apie 80 tūkstančių sergančių žmonių Lietuvoje už vaistus mokės mažiau – jiems primokėti reikės mažiau, nes jų vartojami vaistai pradėti kompensuoti 100 procentų (anksčiau buvo apmokami 50 procentų).

Tai numatyta sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakyme, kuriuo pakeisti anksčiau galioję kompensavimo lygiai. Dabar visi Ligų ir kompensuojamųjų vaistų joms gydyti sąraše (A sąrašas) esantys vaistai yra kompensuojami 100 procentų bazinės kainos.

Nuo 50 iki 100 procentų padidėjo kompensacija vaistams migrenai, klasteriniams galvos skausmams, artrozei, osteoporozei, prostatos hiperplazijai, podagrai bei kitoms ligoms gydyti.

A sąrašas – pagrindinis šalies kompensuojamųjų vaistų sąrašas, kuriame konkrečioms ligoms gydyti yra numatyti konkretūs vaistai ir kuriuo vadovaujasi šalies medikai, skirdami savo pacientams gydymą. Jis skirtas visiems apdraustiesiems privalomuoju sveikatos draudimu kompensuoti tam tikrų ligų gydymą. Šis sąrašas sudarytas atsižvelgiant į ligų paplitimą, jų įtaką gyventojų sveikatai.

Kol kas Lietuvoje dar yra vaistų, kurių kompensavimo lygmuo yra 50 proc. (B sąrašas). Šis sąrašas sudaromas atsižvelgiant į atskirų socialinių grupių pacientų – vaikų, pensininkų, neįgaliųjų – finansines galimybes įsigyti vienus ar kitus vaistus ir siekiant užtikrinti šiems žmonėms tinkamą gydymą. Tačiau šis sąrašas taip pat yra nuolat peržiūrimas, jame esantys vaistai yra vertinami ir, pagal galimybes perkeliami į A sąrašą taikant 100 procentų kompensavimo lygį. Atkreiptas dėmesys, kad vaikams iki 18 metų ir asmenims, pripažintiems nedarbingais, ar asmenims, sukakusiems senatvės pensijos amžių, kuriems teisės aktų tvarka nustatytas didelių specialiųjų poreikių lygis, vaistai iš B sąrašo kompensuojami 100 procentų bazinės kainos.

Ligoninėje besigydančiam pacientui turi būti suteiktos medicinos pagalbos priemonės ir vaistai

Šiaulių teritorinės ligonių kasos Kontrolės skyriaus vedėja Dalia Ozolienė pabrėžė, kad ligoninėje besigydančiam žmogui ligoninė privalo suteikti medicinos pagalbos priemones (MPP). Ligoninėje gulintis žmogus neprivalo pirkti nei tvarsčių, nei adatų, nei sauskelnių. Ir slaugą, ir būtinas priemones sergančiajam turi užtikrinti stacionarinė gydymo įstaiga.

Apdraustiesiems, gydomiems stacionarinėse asmens sveikatos priežiūros įstaigose, gali būti išrašomi ambulatoriškai gydyti skirti kompensuojamieji vaistai, kurie buvo skiriami ne trumpiau kaip vieną mėnesį iki gydymo ligoninėje pradžios. Pasibaigus ambulatoriškai gydyti skirtų kompensuojamųjų vaistų paskyrimo laikui, pacientams stacionarinėje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje gydymui tęsti turi būti išrašyti tie patys kompensuojamieji vaistai, kurie buvo skiriami gydyti ambulatoriškai.

Jei gydymą kompensuojamaisiais vaistais reikia koreguoti, ambulatoriškai gydyti skirtų kompensuojamųjų vaistų išrašyti negalima – paskirtais vaistais gydymo ligoninėje metu pacientą turi aprūpinti stacionarinė asmens sveikatos priežiūros įstaiga.

Išleisdamas ligoninėje gulėjusį žmogų, gydytojas privalo mėnesiui išrašyti medikamentų, kurie reikalingi tolesniam gydymui. Kompensuojamosios MPP išrašomos hospitalizuotiems pacientams jų išrašymo iš stacionarinės asmens sveikatos priežiūros įstaigos dieną. Vienu kartu galima išrašyti arba ne ilgesniam kaip dešimties dienų naudojimo kursui, arba, jeigu gamintojo pakuotė skirta ilgesniam nei vieno mėnesio naudojimo kursui ir jos negalima išardyti, – mažiausią kompensuojamosios MPP gamintojo pakuotę.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA