REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2023 m. Liepos 28 d. 18:15

Liga, kuri nesiilsi: per naktį galite panirti į komą

Lietuva

Freepik.com nuotr.

EtapliusŠaltinis: Etaplius.lt


199089

Hipoglikemija – sveikatai ir gyvybei pavojinga būklė, pasireiškianti, kai diabetu sergančio paciento kraujyje stipriai nukrenta gliukozės kiekis. Diabetas, priešingai nei su juo gyvenantis asmuo, nesiilsi, todėl hipoglikemija gali ištikti ir naktį, kuomet ji pacientams kelia papildomas grėsmes, o daliai jų – ir pastovią baimę. Laiku nesiėmus veiksmų, pavyzdžiui, pramiegojus hipoglikemiją, žmogus gali panirti į komą. Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja endokrinologė Laura Šiaulienė pasakoja, kokios priemonės padeda išvengti hipoglikemijos.

Anot L. Šiaulienės, hipoglikemijos rizika atsiranda diabetu sergantiems pacientams, kai gliukozės koncentracija jų organizme nukrenta žemiau 3,9 mmol/l ribos. Įprastai pacientams rekomenduojama glikemiją palaikyti 4,0 - 7 mmol/l ribose nevalgius ir 4,3-8,5 mmol/l po valgio.

„Krentant gliukozei, pasireiškia dviejų rūšių simptomai – andrenerginiai ir neuroglikopeniniai. Pirmieji atsiranda anksčiau ir yra kiek lengvesni – tai gali būti prakaitavimas, drebulys, dažnas širdies plakimas, susijaudinimas, alkio jausmas. Hipoglikemijai sunkėjant, atsiranda ir kiti, su nervų sistema susiję (neuroglikopeniniai) simptomai: sumišimas, neįprastas elgesys, agresija, regos, kalbos sutrikimas, mieguistumas, apatija, traukuliai ir net koma“, – teigia L. Šiaulienė.

Ji pratęsia, kad įprastai hipoglikemija įvyksta dėl dviejų priežasčių: pacientams neteisingai suskaičiavus insulino dozę arba užsiimant neįprastai dideliu fiziniu krūviu.

„Pavyzdžiui, žmogus gali suvalgyti mažiau angliavandenių ir susileisti daugiau insulino, nei reikėtų, o tai lemia krentančią gliukozės koncentraciją organizme. Tiesa, hipoglikemija gali ištikti ir teisingai paskaičiavus insulino kiekį, tačiau po to intensyviau pasportavus. Tokiu atveju reikia ne tik atsižvelgti į valgomų angliavandenių kiekį, bet ir pamažinti greito veikimo insulino dozę apie 20 proc., jeigu planuojamas fizinis krūvis. Tiesa, hipoglikemija diabetu sergančius pacientus gali ištikti ne tik dieną, bet ir naktį, kai ši būklė yra sunkiau pastebima, o laiku nesiėmus atitinkamų veiksmų, tampa pavojinga – panirus į komą naktį, galima ir nebepabusti“, – teigia gydytoja endokrinologė.

Visgi gydytojų ir diabetu sergančių pacientų teigimu, pažaboti tiek dienines, tiek naktines hipoglikemijas gali padėti naujausios diabeto valdymo technologijos – nuolatinės gliukozės stebėjimo sistemos.

Nepastebėjus hipoglikemijos – papildomos problemos

L. Šiaulienė toliau pasakoja, kad hipoglikemija pavojingiausia tampa tuomet, kai ji kartojasi dažnai. Tokiu atveju diabetu sergantys pacientai pradeda nebejausti mažėjančios glikemijos ir andrenerginių simptomų – jiems iškart atsiranda antrieji, susiję su neurologinėmis funkcijomis.

„Tai ypatingai aktualu naktinės hipoglikemijos metu, nes žmogus nejaučiantis andrenerginių simptomų šią būklę tiesiog pramiega. Ir kuo dažniau tai vyksta, tuo jų jautrumas šiai būklei mažėja, atitinkamai didėja hipoglikeminės komos rizika“, – sako gydytoja endokrinologė.

Anot jos, pavojų kelia ir Somodžio fenomenas, kuomet po gliukozės kritimo naktį, glikemija ryte būna aukšta: „Krentant gliukozės koncentracijai organizme, žmogaus kūne „įsijungia“ įvairūs kompensaciniai mechanizmai, organizmas pradeda gaminti daugiau glukagono, kortizolio, adrenalino, o tai didina gliukozės koncentraciją kraujyje. Jei hipoglikemija ištiko naktį, o asmuo ją pramiegojo ir jos nepajuto, ryte pasimatavus glikemija gali būti aukšta, o pacientas taip ir nesupras, jog naktį jį buvo ištikus hipoglikemija.“

L. Šiaulienės teigimu, kadangi pacientai ilgo veikimo insulino dozę reguliuoja pagal rytinę glikemiją, nežinodami apie naktinę hipoglikemiją, jie gali dar labiau padidinti insulino dozę. Tai lemia dar sunkesnę hipoglikemiją, kuri pacientus gali privesti prie komos.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA