Angle down Atgal

Lietuvos bankas siūlo būdus, kaip atpiginti būsto paskolas

Lietuvoje per pastaruosius ketverius metus pabrangus būsto paskoloms, Lietuvos bankas (LB) teigia, kad situacija gali pasikeisti didinant konkurenciją rinkoje, skatinant kredito brokerių veiklą bei aktyvesnį paskolų refinansavimą.

Pasak LB valdybos nario Tomo Garbaravičiaus, tokia padėtis susidarė konsoliduojantis bankų sektoriui.

„Būsto rinkoje yra du akivaizdūs lyderiai ir jų rinkos dalis didėja. Kiti bankai dėl įvairių priežasčių nepajėgia eiti su rinkos lyderiais“, – spaudos konferencijoje sakė T. Garbaravičius.

„Tai paveikė palūkanų normas ir jos yra didesnės nei euro zonos vidurkis“, – pridūrė jis.

Sumažėjus konkurencijai, būsto paskolų palūkanų normos, 2015 metais buvusios vienos mažiausių euro zonoje, per ketverius metus padidėjo beveik pusantro karto ir šiuo metu yra didesnės nei euro zonos vidurkis – 2,3 proc. (euro zonoje 1,8 proc.), teigia LB.

Be to, LB skaičiavimais, dviejų didžiausių rinkos dalyvių dalis būsto paskolų rinkoje nuo 2015-ųjų augo.

T. Garbaravičius teigia, kad LB turi tris pasiūlymus, kaip keisti situaciją.

„Viena labai svarbi pasiūlymų grupė yra pasiūlos padidinimas, kviečiant naujus rinkos žaidėjus“, – sakė jis.

„Yra vienas veiksnys, kuris galėtų sudominti rinkos dalyvius teikti būsto paskolas – mažų palūkanų aplinka. Ji yra tas veiksnys, kuris galėtų sudominti ir, pavyzdžiui, draudimo įmones“, – teigė T. Garbaravičius.

LB taip pat siūlo palengvinti geriausio paskolos pasiūlymo paiešką bei supaprastinti ir aktyviau refinansuoti būsto paskolas.

Anot T. Garbaravičiaus, viena išeičių ieškant geriausio pasiūlymo galėtų būti draudimo brokerio paslauga.

„Šiuo metu Lietuvoje yra vienas nepriklausomas kredito brokeris, tai nėra labai populiari paslauga, tačiau ji labai patogi. Ji veikia vieno langelio principu – nuneši vieną paraišką ir tau surenkami visi pasiūlymai iš visų rinkos dalyvių“, – sakė jis.

Tuo metu refinansavimą, pasak jo, mažina sudėtingas procesas.

„Refinansavimo aktyvumą mažina pats proceso sudėtingumas, informacijos apie refinansavimą nėra daug (..). Refinansavimas turėtų būti populiarinamas, tai susiję su įkainių viešinimu ir patogesne pasiūlymų paieška“, – teigė T. Garbaravičius.

LB inicijuoja viešą diskusiją dėl būdų konkurencijai būsto paskolų sektoriuje padidinti. Konsultacija truks iki sausio 31 dienos.

Pasak banko, bus siekiama išsiaiškinti, kokios priemonės galėtų būti perspektyviausios ir kurias iš jų pasirinkti tolesnei analizei.

BNS

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite