Angle down Atgal

Lietuva pritaria planams kurti anglies dioksido „pasienį“

Lietuva palaiko Prancūzijos iniciatyvą kurti Pasienio anglies dioksido korekcinį mechanizmą, kuris trečiųjų šalių importuotojus skatintų taikyti aukštus aplinkosauginius reikalavimus į ES rinką įvežamai produkcijai. Būtinybę 2023 m. sukurti tokį mechanizmą skelbiantį pareiškimą antradienį išplatino 20 Europos Sąjungos šalių ministrų, tarp jų – aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

„Praėjus daugiau nei penkeriems metams po Paryžiaus klimato susitarimo, pasaulinių klimato veiksmų būtinybė aktualesnė kaip niekada. Tačiau mes vis dar atsiliekame nuo Paryžiaus susitarimo tikslų, todėl turime skubiai nuveikti daugiau“, – rašoma ministrų pareiškime.

Lietuva planuoja aktyviai įsitraukti kuriant mechanizmą, dėti pastangas, kad jis apimtų kuo daugiau pažeidžiamiausių sektorių (cemento, trąšų ir kt.). 2023-aisiais, kaip tikimasi, priimtas mechanizmas mažintų ES gamintojų anglies dioksido nutekėjimo riziką, išvengiant vietinės gamybos perkėlimo į trečiąsias šalis, kurios gamyboje taiko švelnesnius CO2 taršos standartus.

Skatinant diskusijas šia tema, Prancūzijos ekonomikos ir finansų ministerija antradienį pradėjo konferenciją, skirtą aptarti klausimus, kaip kurti ir įgyvendinti Pasienio anglies dioksido korekcinį mechanizmą.

Numatoma, kad konferencija suburs Europos politinius lyderius, akademikus ir ekspertus, tarptautinių organizacijų atstovus ir suinteresuotus pilietinės visuomenės sluoksnius iš ES ir trečiųjų šalių, kad jie galėtų pasidalinti nuomonėmis šia tema.

Diskusijos bus organizuojamos apskritų stalų principu ir bus sutelktos į tris sritis: anglies dioksido nutekėjimo problemą, kuriamo mechanizmo suderinamumą su Paryžiaus susitarimu ir jo suderinamumą su Pasaulio prekybos organizacijos taisyklėmis.

Pasienio anglies dioksido korekcinis mechanizmas numato prekybinius instrumentus, kurie būtini sprendžiant klimato krizę. Jais siekiama parodyti, kad tai yra globali problema, rūpinti visam pasauliui.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite