REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2020 m. Rugpjūčio 24 d. 20:26

Liepsnoja Amazonės džiunglės: dūmai sklinda per visą pietinį pusrutulį (vaizdo įrašas)

Pasaulis

Stopkadras @ Youtube

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


142585

Vėl liepsnoja Žemės plaučiai. Naujasis gaisrų sezonas prasideda su daugybe žmonių įpliekstų gaisrų, kurie plinta ir valo žemės plotus būsimoms žemės ūkio veikloms vykdyti.

Amazonės gaisrų plitimas yra toks intensyvus, kad dūmai sklinda per visą pietinį Žemės pusrutulį.

Gaisrai Pietų Amerikoje siaučia kasmet, kuomet regionas įžengia į savo sausąjį periodą. Pagrindinė problema yra ta, kad daugelis šių gaisrų Amazonės džiunglėse yra įplieskiami vietos gyventojų dirbtiniu būdu, taip siekiant išdeginti miškus ir sukurti daugiau atviros žemės plotų žemės ūkiui, informuoja seve-weather.eu.

Žemiau pateiktoje nuotraukoje matomi židiniai, per paskutines 7 dienas užfiksuoti MODIS ir VIIRS palydovų. Daugybė gaisraviečių gali būti matoma ir centrinėse valstybėse.

Pietų Amerikos gaisrų sezono pikas sutampa su sausuoju periodu, nuo liepos iki spalio mėnesio. Žemiau pateikiama nuotrauka iš „Global Fire Database“, demonstruoja Brazilijoje nustatytų gaisrų skaičių, kuris sulyginamas su praėjusiais metais.

Pernai ankstyvojo sezono gaisrų skaičius Brazilijoje buvo didžiausias per paskutinius 10 metų.

Tačiau ir dabar Amazonės gaisrų skaičiai siekia didžiulius mastus. Iki liepos mėnesio pabaigos buvo užregistruota daugiau nei 40000 individualių gaisrų. Tai antrasis didžiausias skaičius Amazonės regione per paskutinius 10 metų.

Regionas, kuris susiduria su kur kas didesniu skaičiumi nei praėjusiais metais, yra Mato Grosso, Brazilijoje. Liepos pabaigoje vien šioje valstijoje buvo aptikta beveik 20000 individualių židinių.

Daugybė miškų gaisrų šalyje yra įplieskiami tikslingai, nelegalių kirtėjų ir ūkininkų, kurie taip siekia greitai išvalyti žemę. Nauja sužaliavusi žemė yra panaudojama gyvulių ganymui ar pasėlių auginimui.

Brazilijos įstatymai neleidžia tyčinių miškų deginimų ir yra laikomi nelegaliais. Vis dėlto, intensyvios koronaviruso krizės Brazilijoje akivaizdoje atsakingoms institucijoms sunkiai sekasi kovoti vien su šia besitęsiančia pandemija.

ECMWF gaisrų pavojaus indeksas kitai savaitei Brazilijoje prognozuoja labai aukštas reikšmes. Orai bus sausesni ir palaikys didesnį gaisrų plitimą iš Amazonės miškų link pietinių ir centrinių regionų.

ae48536e.jpg

Žemės plaučiai

Miškų gaisrai išskiria daug dūmų, kuriuose esama pavojingų dujų. Įprastai jie gali būti matomi iš kosmoso ir yra sekami palydovų. Ieškodami anglies monoksido mes galime stebėti dūmų pasiskirstymą aplink pasaulį.

Tai yra dujos, išskiriamos degant medžiui ir kitai biomasei. NASA GEOS-5 modeliavimo sistemos analizė demonstruoja anglies monoksido koncentracijas aplink Pietų Ameriką. Stiprus debesis yra siunčiamas link Atlanto vandenyno ir rytinės Ramiojo vandenyno dalies.

Prognozės rodo anglies monoksido debesies plitimą į rytus iki pat Australijos. Patys dūmai tokiame nuotolyje galbūt ir nebėra matomi, tačiau jų dalelės gali pasiekti didžiulius atstumus ir tuomet jos pastebimos tik pasinaudojus specialiais instrumentais.

Amazonės džiunglės dažnai yra vadinamos „Žemės plaučiais“. Jie gamina didelius deguonies kiekius ir absorbuoja anglies dioksidą.

Nepaisant fakto, kad didžioji dalis pasaulio deguonies kyla iš vandenynų, Amazonės džiunglės vis tiek yra svarbus globalios cirkuliacijos faktorius. 

Šiuo laikotarpiu su intensyviais krūmynų gaisrais kovoja ir JAV Kalifornijos valstija. 

Gismeteo.lt 



REDAKCIJA REKOMENDUOJA