REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Lapkričio 19 d. 11:31

Laikinosios priežiūros institutas į krizę patekusiems tėvams padeda išsaugoti vaikus šeimoje

Marijampolė

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


154884

Kai šeima susiduria su ypatingais sunkumais, o vaikui joje tampa nebesaugu, nuo šių metų pradžios taikoma dar viena veiksminga priemonė padėti šeimai išlikti kartu – vadinamasis laikinosios priežiūros institutas. Kol tėvams teikiama pagalba keičiant gyvenimo būdą, vaiko teisių specialistai pasirūpina, kad vaiko poreikiai būtų užtikrinti jam liekant kartu su tėvais arba vienu iš jų, tačiau jiems padeda artimi asmenys, jeigu tokių nėra – vaikas su tėvais arba vienu iš jų apgyvendinamas socialines paslaugas teikiančioje įstaigoje. Tokiu būdu vaikas teisiškai išlieka tėvų šeimoje, nuo jos neatskiriamas.

Priemonė pasiteisino su kaupu

Marijampolės apskrities vaiko teisių atstovai pasakoja, kad taikant šią naujovę, per 10 mėnesių, beveik pusė vaikų, kurių šeimoms buvo nustatyti aukšti negatyvios elgsenos ar gyvenimo būdo rizikos veiksniai, šiuo metu gyvena saugiai, o jų tėvai priėmė pagalbą.

„Reali pagalba šeimai motyvavo tėvus keisti savo gyvenimo būdą, padėjo įveikti iškilusius sunkumus ir užtikrinti vaikų teisę augti biologinėje šeimoje“, – pabrėžė Marijampolės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Dovilė Burbaitė.

Nuo 2020 m. sausio 1 d. iki lapkričio 1 d. laikinoji priežūra Marijampolės regione buvo nustatyta iš viso 114 -ai vaikų, o 56 iš jų, pasibaigus pagalbos teikimo laikotarpiui, toliau gyvena su tėvais, šeimoms tęsiamos socialinės paslaugos. Nemaža dalis taip pat greičiausiai toliau gyvens su savo tėvais, nes jie su specialistų pagalba mėgina įveikit savo bėdas.

Sklandžiam darbui svarbus bendradarbiavimas

Tam, kad ši vaiko teisių sistemos naujovė veiktų sklandžiai, reikalingos tinkamos paslaugos. Skyriaus vedėja D. Burbaitė mato didžiulę pažangą savivaldybėse: pasirūpinta patalpų krizės ištiktoms šeimos suteikimu, reikiamu personalu. Savalaikė profesionali Vaiko teisių apsaugos skyriaus mobiliosios komandos psichologo, socialinio darbuotojo ir priklausomybių specialisto pagalba.

D. Burbaitė atkreipia dėmesį į vis dar egzistuojančius tam tikrus nesklandumus kai kuriose regiono savivaldybėse, kai laikinoji priežiūra taikoma nutolus nuo rajono centro arba teikiama kitame regione.

„Ugdymo įstaigas lankantiems vaikams tokiais atvejais kyla sunkumų pasiekti mokyklą, kartais tenka net ją keisti. Todėl savivaldybes raginame ieškoti galimybių tokią paslaugą užtikrinti vaikams ir šeimoms rajonų centruose“, – kalba Skyriaus vadovė.

D. Burbaitė paaiškina, kad laikinosios priežiūros institutas yra priemonė, skirta padėti su sunkumais susidūrusiems tėvams tinkamai rūpintis vaikais ir užtikrinti vaikų saugumą su kito asmens priežiūra, neatskiriant nepilnamečių nuo šeimos. Kai vaiko teisių specialistai nustato, kad vaikui šeimoje yra nesaugu, pirmiausiai ieškoma galimybių taikyti laikinosios priežiūros institutą.

Laikinoji priežiūra tėvų ir vaiko gyvenamojoje vietoje ar fizinio asmens gyvenamoje vietoje gali trukti iki 30 dienų, atsiradus poreikiui, pratęsiama dar 30 dienų, o laikinoji priežiūra socialinių paslaugų įstaigoje gali trukti ne ilgiau kaip 12 mėnesių. Vėliau darbą su šeima ir vaiku pradeda mobilioji komanda. Pagal Seimo priimtas Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisas, nuo 2020 m. sausio 1 d. Lietuvoje įsigaliojo nauja priemonė vaiko saugumui užtikrinti – laikinosios priežiūros institutas.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA