Čia pateikiama informacija skirta asmenims nuo 18 metų.
× Man dar nėra
18 metų
×
Angle down Atgal

Kupiškyje – nežmoniškos paauglio patyčios: bendraklasę seksualiai prievartavo kelias dienas

Nors tarp paauglių plintančios patyčios jau kelerius metus tapusios opia visuomenės tema, o su pačiu reiškiniu stengiamasi kovoti, iki šiol nuolatos į viešumą patenka istorijos, parodančios nežmonišką jaunų žmonių elgesį ir tragiškus jo rezultatus. Kupiškio rajone – dar vienas žiaurių patyčių atvejis: silpnesnę klasės draugę užgauliojęs bendraklasis galiausiai ėmė seksualiai prievartauti.

Emociškai sunkią baudžiamąją bylą, kurioje ir auka, ir nusikaltėlis – dar paaugliai, jau įsiteisėjusiu nuosprendžiu išnagrinėjo Panevėžio apylinkės teismo Kupiškio rūmai. O nusikaltimas, už kurį teko atsakyti paaugliui, itin sunkus – nustatyta, kad 2018 m. rugsėjo pradžioje vaikinas kelias dienas iš eilės įvairiais būdais seksualiai išnaudojo protinės raidos sutrikimų turinčią bendramokslę.

Pastaroji buvo tik pradėjusi mokytis kartu su savo skriaudėju, tačiau per kelias dienas pakliuvo į bendraklasio nemalonę.

Po kelių dienų vaikinas visai suįžūlėjo – po pamokų su draugu prigrasindavo bendraklasei, kad ši turinti eiti su juo, kitaip jis ją sumuš. Nuošalesnėje vietoje paauglys mergaitę seksualiai prievartaudavo, o jei ši bandydavo bėgti, kartu su draugu ją gaudydavo.

Apie slegiantį seksualinį smurtą paauglė prabilo tik po pusantro mėnesio, kai ją verkiančią šalia namų aptiko kaimynai, su kuriais mergaitė apie patirtą prievartą galiausiai pasipasakojo ir tėvams.

Galiausiai nustatyta, kad paauglys nusikaltimus vykdė nuo 2018 m. rugsėjo 3 d. iki rugsėjo 7 d. Per šį laiką ne mažiau nei du kartus žagino bendraklasę ir ne mažiau nei tris kartus prievartavo ją.

Ikiteisminio tyrimo metu apklausta mergina teisėjai teigė, kad bendraklasis mokykloje ją prigąsdino, liepdavo ateiti į susitikimus, kurie vykdavo prie jos namų. Anot paauglės, ji paklususi skriaudėjui, kuris prie jos namų atvažiuodavo kartu su draugu, kadangi bijojo, jog ją gali primušti, jei nepaklausys. Vaikinai ją nusivesdavo į griovį, esantį už kelių šimtų metrų nuo jos namų. Nukentėjusioji taip pat teigė, kad ją prievartavusio bendraklasio draugas padėdavo ją sugauti, jei ji bandydavo bėgti, tačiau pats neprisidėjo prie bendraklasio nusikalstamų veikų.

Pats paauglys savo kaltės nepripažino ir tikino, kad bendraklasė kaltinimus išsigalvojo, pamokyta tėvų – esą, kadangi jo šeima yra turtingesnė, bendramokslės tėvai nori iš jų prisiteisti pinigų. Tokią sūnaus versiją palaikė ir tėvai, nesutikę, kad atžala galėjo imtis seksualinės prievartos.

Nuteistasis tikino, kad 2018 m. rugsėjo pradžioje po pamokų padėdavo namus remontavusiam darbininkui, o tėvai pritarė, kad sūnus sėdėdavo namuose ir niekur nesišlaistydavo.

Jaunasis nusikaltėlis – iššūkis pedagogams, bet nekaltas tėvams

Apie jaunojo seksualinio prievartautojo elgesį apklausti jį auklėję pedagogai teisme pasakojo, kad vaikinas, pradėjęs lankyti aštuntą klasę, visai suįžūlėjo – keikdavosi, pamokose nedirbdavo ir žaisdavo telefonu, nekreipdavo dėmesio į mokytojų pastabas. Namų darbų moksleivis niekada neatlikinėdavo, net knygas ne visada nešiodavosi.

Viena mokytoja teigė, kad matydavo, kaip koridoriuose moksleivis pasišaipydavo iš nukentėjusiosios ir kitų vaikų, dažnai keikdavosi. Nusikaltėlio tėvai, anot pedagogės, niekada nesidomėjo, kaip mokykloje sekasi jų sūnui, o kai motinai pasakė apie netinkamą atžalos elgesį mokykloje, pastaroji atsakė, kad namuose vaikas geras.

Nusikaltėlio auklėtoja teigė, kad devintoje klasėje moksleivio elgesys dar pablogėjo – tikriausiai mokykloje nėra nė vieno mokytojo ar darbuotojo, kurio šis nebūtų apibūdinęs keiksmais.

Anot auklėtojos, mokiniui netgi negalima pasakyti jokios pastabos, nes jis nepripažįsta, kad ką nors daro negerai, į pastabas atsako keiksmų tirada.

Teismo metu paaiškėjo, kad tokio nekritiško požiūrio į savo veiksmus atžalą galėjo išmokyti tėvai – anot nusikaltėlio motinos, mokytojai tiesiog „užsisėdę“ ant jos vaiko, o šis nieko blogo nedaro – visą laiką prabūna namie, pjauna žolę ir šeria triušius, o su draugais nesusitinka.

Tačiau mergaitę apžiūrėjusios dvi ekspertės, atlikusios teismo psichiatrijos-psichologijos ekspertizę, nustatė, kad mergaitė nėra linkusi išsigalvoti. Bylos duomenimis, ekspertės Dovilė Prižginė ir Eimantė Karoblienė pripažino, jog nukentėjusioji tiesiog negalėjo simuliuoti buvimo auka, o toks elgesys, kai apie patirtą prievartą prabylama po kurio laiko ir ne šeimos nariams, nėra neįprastas ir neturėtų stebinti.

Nuteisė, bet nekalės

Bylą išnagrinėjęs teisėjas Saulius Vanagas pripažino, kad, nepaisant paties kaltinamojo ir jo tėvų išsisukinėjimų, į 10 klasę einančio paauglio kaltė yra visiškai įrodyta.

Moksleivio atsakomybę sunkino tai, kad kaltės jis nepripažino, padarė sunkius nusikaltimus, už kuriuos buvo numatytos tik laisvės atėmimo bausmės, be to, buvo charakterizuojamas neigiamai.

Tačiau paauglį išgelbėjo jo jaunas amžius ir tai, kad iki tol nebuvo teistas. Teismo sprendimu, nuteistajam buvo skirta ketverių metų laisvės atėmimo bausmė, jos vykdymą atidedant pusantrų metų laikotarpiui.

Paauglio šeimai teko ir kita bausmė – finansinė. Teisėjas visiškai patenkino nuskriaustos mergaitės šeimos pateiktą ieškinį ir priteisė iš paauglio bei jo tėvų 4 tūkst. eurų, kurių mergaitės tėvai prašė moralinei žalai atlyginti.

Po patyčių – tragedijos

Lietuvoje jau ne vienus metus netyla istorijos, kaip bendraamžių patyčios baigiasi tragiškai – neretai smurto nepakėlę paaugliai renkasi pasitraukimą iš gyvenimo.

2014 m. Panevėžyje prieš teismą stojo du jauni Panevėžio rajono gyventojai, privedę prie savižudybės šešiolikmetį. Surengus patyčias 16-mečiui to paties kaimo gyventojui, vienas iš vaikinų nufilmuotus paauglį žeminančius vaizdus vėliau išplatino internete. Apie tai sužinojęs nepilnametis nusižudė.

2015 m. pradžioje iš gyvenimo pasitraukė Šilalės rajone gyvenusi keturiolikmetė. Anot žiniasklaidos, mergaitė gyvenimą užbaigė neatlaikiusi bendraklasių patyčių, o pastarieji iš nelaimėlės tyčiojosi net prie karsto.

2018 m. pradžioje nusižudė penkiolikmetė Kauno „Santaros“ gimnazijos moksleivė. Įtarta, kad ir šią mergaitę į tragediją pastūmėjo patyčios.

Šios istorijos – tik kelios iš pastaraisiais metais pasiekusių žiniasklaidą. Nors kova su patyčiomis garsiai deklaruojama, kol kas pažaboti tragedijas sekasi sunkiai.

Alfa.lt

comment Skaitytojų komentarai (3)

Taip pat skaitykite