Angle down Atgal

Kražiai – rezidencijos menininkų darbuose

„Kražių kolegijos rezidencija“ – tai Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centro projektas, vykdomas nuo 2012 metų. Projekto metu 30-čiai dienų į rezidenciją gyventi ir kurti pakviečiami profesionalūs, perspektyvūs ir įvairiose kultūros srityse aktyviai dirbantys užsienio šalių menininkai. Kiekvienas rezidentas, atvykęs į Kražius, savo rezidencijos metu susipažįsta su miestelio istorija, kultūros paveldo objektais, gyventojais, tradicijomis, surengia atviros studijos dienas, kūrybines dirbtuves bei sukurtų kūrinių pristatymo renginius. Iki 2021 m. Kražių kolegijos rezidencijoje jau rezidavo įvairių kultūros ir meno sričių menininkai (kompozitoriai, dailininkai, fotografai) iš Vokietijos, Graikijos, Švedijos, Italijos, Kolumbijos, Suomijos, Latvijos, JAV ir kitų šalių.

Mažame miestelyje rezidentai sulaukia labai daug dėmesio. Gyventojai jiems siūlo sodo gėrybių, nepaisant kalbos barjero kalbina praeinančius. Svečiais iš užsienio domisi visa bendruomenė, ypač jaunimas, kuris aktyviai įsitraukia į rezidentų vykdomas veiklas, dalyvauja menininkų vedamose kūrybinėse dirbtuvėse, susitikimuose bei rezidentų surengtose parodose, koncertuose. Profesionalūs užsienio menininkai įsikūrę Kražiuose skatina naujų kūrybinių formų atsiradimą regione, plečia vietos gyventojų ir svečių kultūrinį akiratį. Įgyvendinamas projektas miestelio ir viso regiono gyventojams suteikia galimybę susipažinti su šiuolaikiniais menais, įvairiomis technikomis, ugdo kultūrines, socialines bei dalykines kompetencijas, padeda atskleisti regiono savitumą, skatina kultūrinį turizmą, nes į rezidentų organizuojamus renginius susirenka ne tik Kražių miestelio bendruomenė, bet ir svečiai iš kitų rajonų. Geroji žinia apie projektą sklinda ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje, kuomet į savo gimtinę sugrįžę menininkai surengia sukurtų darbų parodas, koncertus.

2018 metais Kražių kolegijos rezidencijos antrojo etapo metu rezidavo du menininkai – kompozitorius, gitaristas Konstantine Margaritis (Graikija) ir dailininkas Matthias Jun Wilhelm (Vokietija).

Matthias Jun Wilhelm gyvena ir kuria Leipcige, Vokietijoje. 2007 m. baigęs Laisvųjų menų studijas Braunšveigo dailės akademijoje, 2014 m. įgijo Laisvųjų menų studijų magistro laipsnį. Personalines parodas Vokietijoje, Prancūzijoje ir Lietuvoje menininkas rengia jau nuo 2011 metų. Taip pat jo darbai eksponuoti ir grupinėse parodose daug kur Europoje, o Lietuvoje – Vilniuje, Šilutėje, Kintuose. 2017 m. Matthias dalyvavo  Lietuvos dailininkų asociacijos organizuotame renginyje, skirtame Vydūno 150-osioms metinėms ir gavo diplomą už ekslibriso sukūrimą. Menininkas tapo aliejiniais, vandeniniais dažais, taip pat savo kūriniuose naudoja tušą. Darbai originalūs, šiuolaikiški, išskirtiniai savo potėpiais ir ryškiomis spalvomis. Nuo 2007 metų sukurta per 14 darbų ciklų – „Petronele“, „Equinox“ (darbai pavadinimu „Lygiadienis“ buvo sukurti rezidencijos metu Kražiuose), „Kodama“, „Kodamiukas“ ir kiti.

Konstantine Margaritis muzikos mokėsi Nacionalinėje muzikos mokykloje Preveza (Graikija), vėliau baigė Berklee muzikos koledžą, kur gavo Paul Simon apdovanojimą bei stipendiją. Gitaristas taip pat turi įgijęs gitaros kompozicijos ir improvizacijos magistro laipsnį. 2016 m. kompozitorius išleido savo debiutinį albumą „Kimata“ su originaliomis kompozicijomis ir kūriniais solo gitarai, po dvejų metų – muziką trio pavadinimu „Siren Songs“. Vėliau jis sukuria koncepcinį albumą „Ithaki“ (solo), 2020 metais – dviejų dalių kūrinį gitarai „A Quiet Place“. Konstantine kūryba apibūdinama kaip puiki pažintinė klasikinės gitaros ir džiazo muzikos kelionė su sudėtingais šiuolaikinės muzikos garsais bei harmonija. Jo kūriniai subtilūs, lyriški, apgaubti melancholiškumo. Didžiausias menininko išskirtinumas – unikalus atlikimas, sugebėjimas tapti viena su instrumentu (gitara), kuris klausytojui leidžia pamiršti virtuoziškumą ir pasinerti į romantiškų, nostalgiškų ir užburiančių Viduržemio jūros ritmų bei garsų visumą. 

Prieš atvykstant į Kražių kolegijos rezidenciją paraiškoje kompozitorius rašė: „Savo rezidencijos metu norėčiau sužinoti kuo daugiau apie Kražių istoriją, tradicijas ir sukurti seriją kūrinių, skirtų Kražių žmonėms“. Džiaugiamės, kad mūsų krašto gamta ir kultūra paskatino Konstantine sukurti šešias siuitas gitarai solo pavadinimu „Baltik Winter“ („Baltiška žiema“), kurios sugulusios į albumą klausytojus pasiekė 2021 metais.

Susipažinę Kražių kolegijos rezidencijoje abu menininkai iki šiol dirba kartu. Dailininko darbai puošia naujausius kompozitoriaus Konstantine albumus, o Matthias surengtose parodose skamba Konstantine gitaros muzika. Šuo metu jie rengia dar vieną bendrą projektą bei žada sugrįžti į Kražius.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite