REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2021 m. Gruodžio 27 d. 09:41

Kovoti prieš Lazdijų parko naikintojus seniūnei padės medžiotojai

Alytus

Seniūnė V. Gazdziauskienė tikisi, kad vagys nesutrukdys apsaugoti Lazdijų medžių nuo bebrų.

Kestutis MatuleviciusŠaltinis: Etaplius.lt


198821

Pastaraisiais metais bebrų veikla Lazdijų mieste suaktyvėjo, vis pasigirsdavo skundai iš gyventojų dėl bebrų apgraužtų medžių tiek viešosiose erdvėse, tiek privačiuose sklypuose.


Foto galerija:

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg

Šiemet jie vėl šeimininkauja mieste ne pirmi metai: eibių prikrėtę į valias. Miesto parke pasivaikščioti ateinantys miestiečiai susirūpinę – gaila jiems medžių. Bebrai persimeta ir į gyventojų sodus.
Imtasi visų įmanomų priemonių, kad situacija būtų valdoma.
Reguliuoti bebrų populiaciją mieste įmanoma
Žuvinto biosferos rezervato ekologas Arūnas Pranaitis pajuokaudamas sako, jog sudėtinga į bebro kailį įlįsti, kad viską paaiškintum, bet... „Bebrai, gyvenantys vandens telkiniuose, kol dar neužšalę, labai aktyviai gaminasi ir kaupia kuo didesnes maisto atsargas. Juk niekas nežino, koks bus sausis, vasaris. Tad gyvūnai, kol nėra užšalę, aktyviai graužia“, – aiškina specialistas.
Kaip turėtų reaguoti miestiečiai, valdininkai? „Turime susidėlioti, koks yra didysis visuomenės interesas: kas svarbu šituo atveju – išsaugoti bebrą ar medį?“ – ir sako, ir klausia pašnekovas. Neslepia, kuo ilgiau bus galvojama, ką daryti, tuo daugiau medžių nugrauš.
 „Aš manau, kad čia turėtų įsijungti ir medžiotojai. Vien tinklas nepadės: kiekvieno medžio tinklu neapglėbs, o nenugraužęs vieno medelio, bebras ieškos kito. Gamtoje taip jau yra, tai visai natūralus dalykas. Aprišti medžius – sprendimas geras, bet tai ne išeitis. Yra teisės aktai, kurie leidžia reguliuoti gyvūnus tose vietose, kur medžioti draudžiama. Yra tvarka, kaip reguliuoti gyvūnus vietose, kur medžioti draudžiama. Galimybė tikrai yra“, – teigia ekologas.
„Jei medžiai – didesnė vertybė nei bebrai, tada ir atitinkami sprendimai, manau, bus priimti. Šią problemą tikrai galima išspręsti“, – tikina Žuvinto biosferos rezervato ekologas A. Pranaitis.
Šiemet pasirinko kitokį tinklą, kurio ir bebrai neįveiks, ir žmogus gal nevogs
Lazdijų miesto seniūnė Vaida Gazdziauskienė sako, kad jau ramiau buvo, ramiai pagyventa, bet dabar bebrai vėl pradėjo darbuotis: „Mūsų pagalbininkas pamatė, informavo. Mes ėmėmės priemonių, kad išsaugotume medelius.“
„Mums patarė, ką daryti, tai mes taip ir darome. Nusipirkome tinklo ir rišame tuos medelius, kurie arčiau vandens telkinio. Aprišime visus. Jau kokie 60 aprišta“, – pasakoja seniūnė.
Patikina, taip norima išsaugoti parko medžius: „Tokie gražūs medeliai, beliko tik augti, vešėti, ir še, kad nori, atėjo „gyventojai“ ir net pykti negali: ant žmogaus gali supykti, ant bebro nelabai. Kokius 6 medžius jau nugraužė, tad dabar stengiamės, darome viską, kad daugiau taip nenutiktų. Dar šiemet labai daug bėdos nepridirbo.“
Priduria, pernai tą patį darė, tik rišo metaliniu tinklu. „Bet tą tinklą mums pavogė“, – prisimena ji. Sako, šiemet pasirinko kitokį tinklą, kurio ir bebrai neįveiks, ir žmogus gal jau neims, nes nebus su juo ką daryti.
Bebrus gaudys spąstais
Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos Lazdijų skyriaus medžioklės žinovas Anatolijus Palionis teigia: „Viskas suderinta su Aplinkos apsaugos departamentu. Leidimas yra gautas.“ Priduria, leidimas gautas ir vykdomas. „Kad būtų gražu ir bebras, ir medis, turi būti balansas. Kažkiek išmedžiosime ir bus tvarka, mat ne tik medžius bebrai įsismaginę graužė, bet ir gyventojų tvoras. Pernai buvo visokių pokštų: soduose buvo obuoliukų, tai jų ėjo“, – kalba pašnekovas.
Paaiškina, jog šiemet teritorijas užėmė antramečiai bebrai: „Jie išvyti iš šeimų. O gera vieta gamtoje tuščia nebūna. Tad jie ir ateina, kur yra prisodinta skanių medžių. Ypač pirktų iš medelyno. Juos itin mėgsta bebrai kaip saldainius. Net tujas nukerta, nors jos turi specifinį kvapą. Išdygusių natūraliai nelabai nori.“
Bebrų populiacija bus mažinama naudojant humanišką būdą – selektyvinius spąstus: urbanizuotoje teritorijoje medžiotojai negali medžioti su šautuvais.
„Tai labai atsakingas ir sudėtingas darbas. Spąstus anksti ryte tenka nuimti, kad, neduok Dieve, koks šventas katinukas ar šuniukas su kaspinėliu nepakliūtų. Matėte, kiek parke vedžioja ir palaidų, ir nepalaidų. Spąstuose – momentinė mirtis, joks savininkas nesuspėtų pribėgti prie savo augintinio“, – sako pašnekovas.
Mano, kad apsaugoti medžius tinklu – geras būdas, visų bebrų juk neišmedžiosi: „Vėl ateis ir užims teritoriją: čia vieta labai tinkama.“
Bebrų populiacijos gausos reguliavimo laikotarpis – iki 2022 metų balandžio 15 d.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA