REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Kovo 24 d. 09:36

Kovo 24-oji - Pasaulinė tuberkuliozės diena

Šiauliai

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


76994

Lietuvoje kiekvienais metais daugiau nei šimtas žmonių miršta nuo ligos, kurios galima išvengti, t. y. kas trečią dieną Lietuvoje nuo tuberkuliozės miršta žmogus

Pasaulinė tuberkuliozės diena, kasmet minima kovo 24 dieną, skirta išsamiau informuoti visuomenę apie nematomą ir klastingą ligą, mokytis ir mokyti kitus saugoti sveikatą.

Kasmet Šiaulių apskrityje vidutiniškai išsiaiškinama apie 100 naujų atviros tuberkuliozės atvejų. Lietuvoje - apie 1500 atvejų. Daugėja šia liga sergančių infekuotų žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) asmenų. Beveik penktadaliui nustatoma vaistams atspari tuberkuliozės forma.

Pagrindinis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) iškeltas tikslas - išgydyti ne mažiau kaip 85 proc. užkrečiamos tuberkuliozės atvejų. Lietuvoje šis tikslas vis dar nepasiektas. Lietuva priskirta 5 Europos šalims, kuriose yra didžiausias sergamumas tuberkulioze.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, tuberkuliozė (TB) yra viena labiausiai paplitusių, pavojingų ir brangiai kainuojančių gydyti visuomenės infekcinių ligų, kurios gydymas kartais užtrunka net iki kelių metų. Viena svarbiausių šios ligos problemų yra nenorintys gydytis ir baigti visą reikalingą gydymo kursą suaugusieji. Nuo tokių ligonių užsikrečia ir suaugę ir vaikai. Atsiranda vaistams atsparių ligos formų.

Tuberkuliozė (TB) – tai infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterijos. TB plinta oro lašeliniu būdu. Greta esantis sveikas žmogus gali įkvėpti tuberkuliozės mikobakterijų, patekusių į aplinką nuo sergančiojo. Asmeniui užtenka įkvėpti tik keletą šių bakterijų, kad užsikrėstų.

Nuo šios ligos neapsaugotas niekas, tačiau ne kiekvienas, turėjęs kontaktų su sergančiuoju, suserga tuberkulioze. Šią ligą gali sąlygoti prastos gyvenimo ir mitybos sąlygos, nenormuotas darbo krūvis, žalingi įpročiai. Dėl šių priežasčių nusilpsta imunitetas ir žmogus suserga.

Pagrindinis tuberkuliozės infekcijos šaltinis yra sergantis atvira plaučių tuberkulioze žmogus, kurio išskyrose randama ligos sukėlėjų. Ligonis kosėdamas, čiaudėdamas ar juokdamasis oro lašeliniu būdu į aplinką išskiria mikobakterijų, kurių gali įkvėpti sveikas žmogus. Manoma, kad vienas sergantysis kasmet gali užkrėsti iki 15 sveikų žmonių, bet ne visi užsikrėtę suserga. Ši liga ypač grėsminga naujagimiams ir kūdikiams bei vaikams iki 5 metų.

Organizme tuberkuliozės mikobakterijos gali suaktyvėti praėjus daugeliui metų nuo užsikrėtimo, patyrus stresą, nusilpus imunitetui ar susirgus kitomis ligomis.

Pagrindiniai tuberkuliozės simptomai:

  • Kelias savaites trunkantis kosulys;
  • Skausmas krūtinėje;
  • Skreplių ir (ar) kraujo atkosėjimas;
  • Svorio kritimas;
  • Nuovargis;
  • Nedidelis karščiavimas (kūno temperatūra vakarais gali pakilti iki 37,2–37,4 laipsnių C);
  • Apetito stoka;
  • Naktinis prakaitavimas.

Pagrindinės tuberkuliozės profilaktinės priemonės:

  • Būtinas profilaktinis sveikatos patikrinimas dėl tuberkuliozės prieš pradedant dirbti ir kasmet darbuotojams, dirbantiems maisto gamyboje, sveikatos priežiūros, vaikų mokymo ir auklėjimo bei paslaugų teikimo gyventojams srityse;
  • Profilaktinis naujagimių skiepijimas (skiepijami 2-3 dieną po gimimo) BCG vakcina apsaugo juos nuo itin sunkių TB formų; valstybės lėšomis atliekamas tuberkulino mėginys visiems 7 metų amžiaus ir rizikos grupėms priklausantiems vaikams.
  • Gerų ekonominių ir socialinių sąlygų užtikrinimas (nedarbo, skurdo, narkotikų, alkoholio vartojimo mažinimas, gyvenimo sąlygų gerinimas);
  • Nuolatinis imuniteto stiprinimas, sveika mityba, tinkamas darbo ir poilsio režimas, drėgnas patalpų valymas ir vėdinimas;
  • Atsiradus karščiavimui, svorio kritimui, silpnumui, pradėjus kosėti, prakaituoti, nedelsdami kreipkitės į šeimos gydytoją, kuris atliks reikiamus tyrimus, nustatys diagnozę ir paskirs tinkamą gydymą;
  • Svarbiausia priemonė – visą gydymo kursą medicinos personalo kontroliuojamas kokybiškas tuberkuliozės gydymas ligoninėse iki visiško pasveikimo.

Jei Jums įtaria tuberkuliozę ir iki kol bus atlikti visi reikalingi tyrimai bei paneigta diagnozė:

  • Kosulio ar čiaudulio metu prisidenkite burną vienkartine servetėle, kurią po panaudojimo išmeskite;
  • Dėvėkite kaukę (kas kelias valandas ją keiskite nauja);
  • Naudokite atskirus indus, rankšluosčius ir kitus namų apyvokos daiktus;
  • Griežtai laikykitės asmens higienos taisyklių;
  • Dažnai vėdinkite patalpas;
  • Valgykite pilnavertį maistą (turintį pakankamą kiekį baltymų, riebalų, angliavandenių, kalcio, fosforo druskų, C ir B grupės vitaminų), įvairių vaisių, daržovių, pieno produktų, kepenų ir žuvies.

Patarimai sergantiesiems:

Geriausias būdas neplatinti tuberkuliozės – laiku pradėti gydytis ir tinkamai vartoti vaistus, vykdyti visus gydytojo nurodymus. Jei nuo jūsų galima užsikrėsti, privalote laikytis tam tikrų rekomendacijų, kad apsaugotumėte aplinkinius:

  • Gerkite vaistus taip, kaip nurodyta. Tai labai svarbu!;
  • Patalpose bendraudami su šeimos nariais dėvėkite medicininę kaukę, o kosėdami, čiaudėdami ar juokdamiesi visada prisidenkite burną servetėle. Panaudotą kaukę ar servetėlę įdėkite į plastikinį maišelį, gerai užriškite ir išmeskite arba sudeginkite;
  • Laikykitės atokiau nuo aplinkinių ir venkite sąlyčio su namiškiais. Miegokite atskirame kambaryje, toliau nuo kitų šeimos narių;
  • Dažnai vėdinkite kambarį (jei lauke nėra labai šalta), darykite skersvėjus. Tai padės sumažinti tikimybę, kad tuberkuliozės bakterijos liks patalpoje ir jomis užsikrės patalpoje esantys kiti žmonės. Tuberkuliozė plinta mažose uždarose, blogai ar nepakankamai vėdinamose patalpose;
  • Atminkite, kad tuberkuliozė plinta oru su mažais sergančio žmogaus iškosėtais lašeliais, dažniausiai galima užsikrėsti uždarose nevėdinamose patalpose (liftuose, transporte ir kt.).

Šiuo metu medikams didžiausią susirūpinimą kelia vaistams atsparios ligos formos, nes tuberkuliozės atsparumas vaistams yra žmogaus sukurta liga, reikalaujanti ypatingai kruopščios, sistemingos jos kontrolės ir gydymo. Daugiau nei penkiasdešimtmetį pasaulyje nėra atrasta naujų efektyvių vaistų nuo tuberkuliozės, nes visada yra skiriamas toks pat standartinis gydymas, todėl daugėjant atsparios infekcijos atvejų kyla grėsmė, kad ateityje ir šie vaistai nebebus veiksmingi.

Siekiant užtikrinti efektyvią tuberkuliozės profilaktiką ir kontrolę, mažinti tuberkuliozės plitimą, bei kuo anksčiau išaiškinti užsikrėtusių vaikų skaičių ir pradėti gydymą, kasmet Lietuvoje valstybės lėšomis tuberkuliozės vakcina skiepijami 2-3 parų naujagimiai bei atliekamas tuberkulino mėginys 7 metų amžiaus vaikams ir vaikams, priklausantiems rizikos grupėms.

Per pirmuosius du šių metų mėnesius registruoti 9 vaikų tuberkuliozės atvejai. Dauguma jų turėjo kontaktą su sergančiu tuberkulioze asmeniu. Du vaikai - 6 mėnesių amžiaus. Vaikai tuberkulioze dažniausiai užsikrečia nuo suaugusiųjų.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, pernai (2018 m.) Lietuvoje tuberkulino mėginiai padėjo išaiškinti 30 tuberkulioze (TB) susirgusių vaikų, iš kurių – 1 vaikui diagnozuota atvira plaučių tuberkuliozės forma.

2018 m. Lietuvoje tuberkulino mėginys (TM) buvo atliktas 68 proc. vaikų, kuriems jis turėjo būti atliktas. Kaip ir kiekvienais metais, daugiausia tuberkuliozės atvejų diagnozuota vaikams, kurie bendravo su sergančiaisiais tuberkulioze artimoje aplinkoje – 16 atvejų, iš jų – 1 atviros TB formos.

5 TB atvejai diagnozuoti vaikams, kurie dažnai serga viršutinių kvėpavimo takų ligomis. Po 3 ligos atvejus nustatyta 7 metų amžiaus vaikų grupėje iš socialinės rizikos šeimų ir vaikų, gyvenančių sutrikusio vystymosi kūdikių namuose, vaikų globos namuose, internatuose, pensionatuose, grupėse.

Pagrindinė ir svarbiausia tuberkuliozės profilaktikos priemonė – diagnozuotas ir išgydytas TB sergantis asmuo!

Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras



REDAKCIJA REKOMENDUOJA