REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2021 m. Balandžio 19 d. 16:26

Koronavirusas Šiaulių regione vėl įgauna pagreitį: sergančiųjų daugėja, vakcinuotis nori ne visi

Šiauliai

Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt


172159

Nors už lango pavasaris, COVID-19 infekcija trauktis neketina – Šiaulių regione susirgimų skaičius jau antrą savaitę ir toliau auga. Epidemiologai nerimastingai žvelgia į karantino atlaisvinimus ir teigia, kad dabar reikia būti itin budriems, nes greitai galime susidurti su naujais pandemijos iššūkiais.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento vadovės Simonos Abromavičienės teigimu, situacija Šiaulių regione sudėtingėja, o sergamumas, nors ir neviršija bendrojo šalies sergamumo rodiklio, vėl pamažu kyla.

Statistikos departamento duomenimis, didžiausias sergamumo rodiklis Šiaulių apskrityje praėjusią savaitę buvo Akmenės rajone – 291,5 atvejo 100 tūkst. gyventojų. Radviliškio rajone jis siekė 269, o Šiaulių mieste – 193,4 atvejo 100 tūkst. gyventojų.

NVSC Šiaulių departamento vadovės teigimu, apie 40 procentų visų COVID-19 infekcijos atvejų yra šeiminiai, 39,9 proc. sudaro nenustatytos užsikrėtimo aplinkybės, o 20,2 proc. – užsikrėtimai darbe.

Židinių daugėja

S. Abromavičienės teigimu, iš viso Šiaulių apskrityje užregistruoti 22 aktyvūs židiniai. 12 iš jų nauji, užfiksuoti praėjusią savaitę.

Šiaulių mieste šiuo metu skaičiuojami 6 židiniai, Šiaulių rajone – 1, Akmenės rajone – 3, po 1 Joniškio ir Radviliškio rajonuose.

Daugiausia protrūkių (5) nustatyta gamybos ir perdirbimo įmonėse, 2 – ugdymo įstaigose, 2 – transporto ir logistikos įmonėse, 1 – statybos sektoriuje, po 1 siuvykloje bei konditerijos įmonėje. Vienas židinys nustatytas ir valstybinėje įmonėje.

Užsikrėtusieji slepia kontaktus

S. Abromavičienės teigimu, NVSC darbą apsunkina tie užsikrėtusieji, kurie vengia nurodyti visus kontaktą turėjusius asmenis. Esą, net ir mažos rizikos kontaktas gali sudaryti atvirą kelią virusui plisti.

„Norėtume atkreipti visuomenės dėmesį, kad bendraujant reikėtų nurodyti visus kontaktinius asmenis. Stebime tokią tendenciją, kad iš karto nėra nurodomi visi kontaktiniai asmenys ir paskui, anksčiau ar vėliau, infekcija išlenda ir tas sergančiųjų ratas išsiplečia. Mūsų tikslas – izoliuoti kuo daugiau žmonių ir didinti testavimo apimtis, tiek didelės, tiek mažos rizikos“, – teigė NVSC Šiaulių departamento vadovė.

Ji taip pat pabrėžė, kad epidemiologams daug nerimo kelia nauji karantino atlaisvinimai, todėl dar kartą paprašė visų kiek įmanoma saugoti save ir aplinkinius. „Visi karantino atlaisvinimai dar papildomų iššūkių ateityje iškels. Atvejų didėjimo, sergamumo didėjimo tendencija stebima ko gero visoje Lietuvoje, ne išimtis ir Šiaulių regionas. Reikia laikytis visų saugos priemonių, dezinfekuoti, plauti rankas, paviršius valyti, atsisakyti nebūtinų kelionių ir vengti susibūrimų, kontaktų, kurie yra nebūtini“, – teigė S. Abromavičienė.

Ligoninė į situaciją žvelgia su nerimu

Respublikinės Šiaulių ligoninės direktoriaus Remigijaus Mažeikos teigimu, pacientų padaugėjo, tad po truputį nerimas ima jaustis ir ligoninėje. „Darbo savaitė baigėsi didesniu pacientų srautu. Stacionarizuojama buvo po penkis per dieną, ko anksčiau nebūdavo. Į savaitgalį žvelgėme su nerimu, stebėjome situaciją, bet kol kas tokio didelio augimo savaitgalį neįvyko“, – sakė R. Mažeika.

Šiuo metu COVID-19 infekcija sergantiems pacientams Šiaulių ligoninėje yra skirti 2 skyriai, apie 50 procentų lovų jau užpildyta.

Pasak ligoninės direktoriaus, padaugėjo kovidinių pacientų iš Telšių regiono. Iki šiol jie buvo gydomi Mažeikiuose arba Šiauliuose. Kol kas Mažeikių ligoninėje vietų dar yra, bet jei sergančiųjų daugės, R. Mažeika teigia neatmetantis galimybės, kad teks atidaryti kovidinį skyrių ir Telšių ligoninėje.

Ligoninės vadovo teigimu, šiuo metu Šiaulių ligoninėje gydomi 25 COVID-19 liga sergantys asmenys, 3 – reanimacijoje. Daugiausia sergančiųjų (14) priklauso 65+ amžiaus grupei. Jauniausiam pacientui – 38 metai.

Aiškinasi nenorinčių skiepytis motyvus

Pasak R. Mažeikos, ligoninė imsis aiškintis, kodėl į ligoninę patekę COVID-19 liga sergantys asmenys nepasiskiepijo. Praėjusios savaitės duomenimis, 8 apklaustieji teigė, kad skiepytis atsisakė patys, 3 tikino, kad pasiūlymo nesulaukė.

Pacientai, kurie pateko į Šiaulių ligoninę sirgdami COVID-19 liga, yra vidutinės arba sunkios būklės. Jų paklausus, kodėl nesutiko skiepytis, nurodė šias priežastis: bijojo pašalinės reakcijos, norėjo dar pagyventi, neturėjo galimybės atvykti, „visi nuo vakcinos miršta“.

Ligoninės vadovo teigimu, ši apklausa parodo visuomenės požiūrį į patį virusą ir vakcinas, o jos rezultatai kelia nerimą. „Nerimą kelia dalies visuomenės požiūris į virusą ir nekritiškas savo sveikatos būklės vertinimas. Ne nuo vakcinos žmonės patenka į ligoninę, o kad susirgo ir susirgo sunkiai“, – sakė R. Mažeika.

Pasak jo, nerimą kelia ir tarp jaunų žmonių vis dažniau vėl pasitaikantys besimptomiai susirgimai. Nors tokiu atveju žmogus jokių simptomų nejaučia, bet gali virusą pernešti kitiems. „Į Motinos ir vaiko kliniką pateko dvi gimdyvės, kurios serga besimptome forma, jos nieko nejaučia, bet virusą platina“, – pandemijos iššūkiais dalijosi ligoninės vadovas.

Vakcinuotis nori ne visi

Šiaulių miesto savivaldybės Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė teigė, kad šią savaitę Šiaulių miestą turėtų pasiekti 3142 skirtingų vakcinų dozės. Iš jų didžiąją daugumą sudaro „Pfiser“ gamintojo vakcina – 2442 dozės. Taip pat Šiauliai gaus ir 700 „AstraZeneca“ vakcinos dozių. „Moderna“ vakcinos praėjusią savaitę Šiaulių taip ir nepasiekė, tad šią savaitę tikimasi gauti 900 šios vakcinos dozių. Be to, po savaitgalio liko 90 nepanaudotų „AstraZeneca“ dozių.

Sveikatos skyriaus vedėja dar kartą paragino 65+ prioritetinei grupei priklausančius asmenis nedvejoti, pasirinkti vakciną ir pasinaudoti proga pasiskiepyti.

Senjorai sulauks skambučių

Pagalbos ranką savivaldybėms tiesia ir telekominacijų bendrovės. Siekdami dar kartą paraginti 65+ amžiaus grupei priklausančius asmenis pasiskiepyti, AB „Telia Lietuva“ vykdys automatinius skambučius, kuriuose bus pateikta svarbiausia informacija apie skiepus.

„Mes esame socialiai atsakinga organizacija ir nenorime likti abejingi į tai, kas vyksta. Per porą dienų priėmėme sprendimą, kad galėtume pagelbėti šioje situacijoje. Matom prašymą, ne tik Šiaulių, bet ir Vilniaus. Priėmėme bendrą strateginį sprendimą, kad visiems didiesiems miestams mes galėtume pagelbėti su skambučiais vyresnio amžiaus žmonėms ir paraginti juos, pakviesti juos ateiti vakcinuotis, kad šią ligą būtų galima bent dalinai suvaldyti. Labai tikimės, kad mūsų pastangos padės“, – sakė AB „Telia Lietuva“ Šiaurės Lietuvos padalinio vadovas Vytis Lembutis.

 



REDAKCIJA REKOMENDUOJA