REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Kovo 31 d. 21:41

Koronavirusas Norvegijoje bei ko tikėtis tautiečiams: griežti apribojimai, padidėjęs nedarbas ir iššūkiai žemės ūkiui

Pasaulis

Povilas GoberisŠaltinis: Etaplius.lt


123498

Kovai su koronaviruso plitimu Norvegijos vyriausybė imasi griežtesnių priemonių. Čia, kaip ir Lietuvoje bei daugelyje kitų Europos valstybių, mažiausiai iki Velykų uždarytos mokymosi įstaigos, sporto klubai, grožio salonai, atšaukti renginiai, o viešose vietose skatinama laikytis atstumo. Norvegijoje didesnių apribojimų imtasi nuo kovo 12 d. Būtent tą dieną šalyje užfiksuotas pirmasis koronavirusu užsikrėtusio paciento mirties atvejis.

Šios savaitės pirmadienį, Visuomenės sveikatos instituto duomenimis, Norvegijoje jau patvirtinta virš 4,3 tūkstančio užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejai, 31 asmuo mirė. Tačiau spėjama, kad tikrasis užsikrėtusiųjų koronavirusu skaičius — gerokai didesnis. Sekdama Islandijos pavyzdžiu, Norvegijos vyriausybė neseniai pranešė, jog yra pasiruošusi didinti koronaviruso testavimo mastus, siekiant išsiaiškinti, kaip plačiai šis virusas paplitęs. Šiuo metu Islandija, atsižvelgiant į jos populiacijos dydį, lyderiauja pasaulyje pagal atliktų koronaviruso testų skaičių vienam gyventojui.

Be to, Norvegijos viešosios sveikatos institutas pristatė internetinę simptomų registravimo sistemą, kurioje šalies gyventojai galės pateikti informaciją apie savo sveikatos būklę ar atsiradusius kvėpavimo takų sutrikimo simptomus. Norvegijos sveikatos ministras Bent Høie teigia, kad šie anoniminiai duomenys bus pasiekiami tik sveikatos darbuotojams. Tikimasi, kad ši sistema kartu su kitais stebėjimo įrankiais padės geriau įvertinti situaciją šalyje pandemijos metu.

Draudžiama vykti į atostogų namelius

Reaguodama į naujojo koronaviruso protrūkį, Norvegijos vyriausybė skatina žmones viešose vietose laikytis bent metro atstumo, nesibūriuoti didesnėse kaip penkių žmonių grupelėse. Išimtys taikomos nebent šeimos nariams ar asmenims gyvenantiems kartu.

Visi, grįžę į Norvegiją iš kelionių užsienyje nuo vasario 27-osios dienos, nepriklausomai nuo to, ar turi simptomų, privalo karantinuotis namuose. Paskelbus naujus apribojimus ir rekomendacijas, kai kurie norvegai ėmė masiškai vykti karantinuotis į savo atostogų namelius (hytte). Tokius atokiai nuo miestų, kalnuose esančius namelius turi dažnas norvegas. Tačiau vyriausybė kovo 19 d. uždraudė gyventojams vykti toli nuo savo registruotos gyvenamosios vietos, kadangi rimtai susirgus kiltų grėsmė užpildyti nedideles provincijų ligonines.

Nesilaikantiems saviizoliacijos — baudos ar net įkalinimas

Už vyriausybės nurodymų nesilaikymą ar privalomo karantino sąlygų pažeidimą Norvegijoje gali būti skiriama bauda iki 2000 eurų arba grėsti įkalinimas iki 15 dienų. Šios baudos gresia visiems, apsistojusiems ne savo savivaldybėje ar organizuojantiems viešus renginius. Vienas asmuo Norvegijoje jau gavo 20 tūkstančių kronų baudą po to, kai apsilankė vakarėlyje, nepaisydamas to, kad neseniai jam buvo patvirtintas užsikrėtimas naujuoju koronavirusu.

Nedarbo lygis pakilo penkiagubai

Visame pasaulyje siaučiant naujajam koronavirusui, neišvengiami ir ekonominiai nuostoliai. Kelionių, renginių industrijos jau sustabdė veiklą, daugelį maitinimo įstaigų teko uždaryti, nebent užtikrinama galimybė maistą išsinešti ar pristatyti į namus. Naujienų agentūros „Reuters“ duomenimis, nedarbo lygis per pastarąsias savaites Norvegijoje pakilo beveik penkis kartus. Daugiau kaip 20 tūkstančių žmonių liko be darbo.

Valdžia bandydama sušvelninti krizę imasi priemonių ekonominei situacijai suvaldyti. Pandemijos metu laikinai ar visam laikui darbo netekę asmenys gaus didesnes nei įprastai išmokas. Žmonėms, kurie jau anksčiau buvo netekę darbo ir yra bebaigiantys išnaudoti maksimalų pašalpos gavimo periodą, valstybė užtikrins nenutrūkstamas pajamas bent iki birželio mėnesio.

Uždarius sienas gali pritrūkti sezoninių darbuotojų

Daugelį verslų stingdo nežinomybė, kaip planuoti darbus ateinančiais mėnesiais. Verslui neigiamą įtaką daro ir krentantis kronos kursas — brangsta darbui reikalingos medžiagos.

Su dideliais iššūkiais ypač susiduria žemės ūkio sektorius — į Norvegiją kasmet plūsta sezoniniai darbininkai iš įvairių valstybių, tarp jų ir Lietuvos. Nežinant tolimesnės viruso plitimo eigos, ūkininkams itin sudėtinga planuoti produkcijos kiekius. Daugelis jų nerimauja, kad pačiu darbymečiu gali pritrūkti sezoninių darbuotojų vaisių, uogų ir daržovių sektoriuje. Tiesa, Norvegijos valdžia jau paruošė imigracijos taisyklių pakeitimą — užsienio darbuotojams bus leidžiama pratęsti leidimus gyventi Norvegijoje ilgiau nei 6 mėnesius iš eilės. Tačiau, ar sezoniniai darbuotojai galės atvykti į Norvegiją iš kitų šalių — vis dar neaišku, kadangi valstybių sienos lieka uždarytos. Dėl susiklosčiusios situacijos valdžia ragina be darbo likusius norvegus taip pat prisidėti pavasario darbuose gelbėjant žemės ūkio sektorių.

Nepaisant daugybės iškilusių sunkumų tiek žmonių sveikatai, tiek ekonominei gerovei Norvegijos ministrė pirmininkė Erna Solberg ragina piliečius laikytis visų valdžios nutarimų ir tikisi, kad gyvenimas greitai vėl tekės įprasta vaga.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA