REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Koronavirusas2020 m. Kovo 26 d. 13:30

Koronavirusas ir nėštumas: viskas, kas šiuo metu apie tai žinoma

Vilnius

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


122891

Kūdikio besilaukiančioms moterims pakankamai nerimo kelia ir paprastas gripas ar kitos galimos sezoninės infekcijos. O dabar dar prisidėjo COVID-19. Ar reikia labai bijoti?

Tai – naujas virusas

COVID-19 yra nauja ir dar mažai ištirta koronaviruso rūšis. Šiuo metu apie jį mažai žinoma, tačiau stebėjimo ir tyrimų duomenys gaunami kasdien. Manoma, kad jei nėščia moteris yra jauna ir sveika, net užsikrėtusi, ji susirgs lengva ligos forma.

Intrauterininės infekcijos klausimas dar nėra visiškai ištirtas. Neseniai paaiškėjo, kad JK koronavirusu užsikrėtusi moteris pagimdė kūdikį, kurio COVID-19 testas buvo teigiamas. Tačiau gydytojai dar nesugebėjo nustatyti infekcijos perdavimo būdo – per placentą (abejotina) arba po gimimo (greičiausiai). Šiuo metu yra žinoma, kad vaikui ir motinai sekasi gerai ir jie yra gydomi.

Kituose pranešimuose apie vaikus, užsikrėtusius COVID-19, teigiama, kad simptomai lengvi ir jie greitai pasveiksta.

Nuo Kinijos iki PSO patarimų

Didžioji dalis informacijos apie koronaviruso poveikį nėštumui yra iš Kinijos. Šalyje jau atlikti tyrimai su devyniomis moterimis, kurios nėštumo metu užsikrėtė koronavirusu.

Joms visoms atliktas cezario pjūvis ir jaunos motinos greitai pasveiko be komplikacijų. O gimusiems vaikams COVID-19 nerastas. Gydytojai taip pat negalėjo aptikti viruso pėdsakų motinos piene ar naujagimių biologiniuose skysčiuose.

Šiuo metu nėra objektyvių įrodymų, kad nėščioms moterims koronaviruso simptomai gali pasireikšti netipiškai arba kad joms didesnė komplikacijų rizika. Taip pat nėra duomenų apie galimybę vaisiui užsikrėsti per motiną trečiąjį nėštumo trimestrą. PSO rekomenduoja cezario pjūvį rinktis tik tuo atveju, jei tai būtina dėl medicininių priežasčių.

Specialistai visame pasaulyje taip pat kol kas neaptiko ryšio tarp susirgimo koronavirusu ir priešlaikinio gimdymo ar persileidimo rizikos. Tačiau pabrėžiama, kad šiuo metu dar per anksti kalbėti apie ilgalaikes motinos ligos pasekmes vaisiui.

Ar nėščiosioms padidėja rizika susirgti COVID-19?

Nėštumo metu moterys tampa jautresnės virusams, kurie sukelia kvėpavimo sutrikimus (pvz., gripui). Bet ar tai taikoma naujajam koronavirusui, dar neaišku.

PSO ekspertai kartu su mokslininkais iš Kinijos ištyrė 147 besilaukiančias motinas, užsikrėtusias koronavirusu. Tik 8 % pacienčių pasireiškė sunki ligos eiga, o 1 % atvejų būklė tapo kritiška. Likusios pacientės šią ligą išgyveno lengvai ir be komplikacijų.

Sumažėjęs imuninis atsakas į nėštumą, kuris būtinas, kad moters kūnas netraktuotų vaisiaus kaip svetimkūnio, keliančio grėsmę sveikatai, šiuo atveju neturi svarbios įtakos. Stebėjimai rodo, kad koronavirusas dažniausiai sukelia komplikacijas žmonėms, kurių imuninis atsakas yra padidėjęs.

Taip pat yra įrodymų, kad COVID-19 labiau veikia vyrus nei moteris. Šiuo metu moterų mirštamumas nuo koronaviruso yra 1,7 %, o vyrų – 2,8 %.

Kaip nėštumo metu apsisaugoti nuo koronaviruso?

Saugumo priemonės nėščioms moterims nesiskiria nuo bendrųjų rekomendacijų. PSO rekomenduoja:

  • užsidengti burną kosulio metu (ir geriau kosėti į alkūnės linkį);
  • vengti žmonių gausos ir kontaktų su tais, kurie turi infekcinių ligų požymių;
  • dažniau plauti rankas;
  • apriboti keliones iš namų.

Saugokite save ir savo artimuosius!

Kaip koronavirusas pasireiškia vaikams ir į ką tėvai turėtų atkreipti dėmesį?

Mokslininkai ir gydytojai pranešė, kad jauniems žmonėms, užsikrėtusiems koronavirusu, liga taip pat gali būti gana sunki. Vokietijos ligoninėse intensyvios terapijos skyriuose atsiranda vis daugiau jaunų žmonių, sergančių „Sars-CoV-2“ . Ar vaikams gali pasireikšti sunkūs simptomai? Daugiau apie tai, kaip vaikams liga progresuoja, sužinokite šiame straipsnyje. Tėvai privalo į tai atkreipti dėmesį ir pasirūpinti savo šeima.

Vaikai nėra apsaugoti nuo koronaviruso

Baltimorės Johns Hopkins visuomenės sveikatos mokyklos ir Šenzeno ligų kontrolės ir prevencijos centro tyrimas parodė, kad vaikai koronavirusu užsikrečia beveik taip pat dažnai kaip ir suaugusieji. 7,4% vaikų, kurie turėjo kontaktą su užkrėstaisiais, patys susirgo. Taip užsikrėtusiųjų suaugusiųjų skaičius siekia 7,9 proc.

Kokio amžiaus vaikai suserga?

Kinijos ligoninėse atliktas tyrimas, paremtas 2000 infekuotų vaikų duomenimis, parodė, kad sunkūs ir vidutinio sunkumo simptomai pirmiausia pasireiškia mažiems vaikams, sergantiems „Sars-CoV-2“ virusu. Šenzeno Ligų kontrolės ir prevencijos centro duomenimis, 10% kūdikių sunkiai perserga virusu ir 7% vaikų nuo vienerių iki penkerių metų.

Į kokius simptomus tėvai turėtų atkreipti dėmesį?

Tarp vaikų pasitaiko daug daugiau atvejų, kai vaikas nejaučia jokių viruso simptomų arba pajaučia tik silpnus ligos požymius. Dabartiniais duomenimis, maždaug pusei vaikų, sergančių koronavirusu, pasireiškia karščiavimas, kosulys ar gerklės skausmas. Beveik 10% vargina viduriavimas ir sloga, o maždaug 5% – nosies užgulimas. Svarbus dalykas: jei vaikas tik kosėja, jis vis tiek gali turėti koronavirusą. Be to, tyrimo duomenimis, plaučių uždegimas pasireiškia 65% infekuotų vaikų.

Kokiems vaikams liga yra ypač pavojinga?

Užkrečiamųjų ligų specialistas iš Drezdeno pranešė, kad koronavirusas ypač pavojingas sunkiai sergantiems vaikams iki 11 metų. Tai patvirtina Kinijoje surinkti duomenys. Tačiau nėra informacijos, kad vaikams, sergantiems astma, diabetu ar kitomis lėtinėmis ligomis, nėra didelės rizikos susirgti virusu.

Ką turėtų daryti tėvai?

Tėvai turėtų laikytis geros higienos ir išmokyti vaiką jos laikytis taip pat. Be to, labai svarbu, ar vaikas skiepytas nuo kitų ligų, ar jo organizmas nenusilpęs. Jei pasireiškia ligos simptomai, turėtumėte pasikonsultuoti su gydytoju ir griežtai laikytis karantino.

https://www.zinoti.lt

zinotilt-logo-1.png



REDAKCIJA REKOMENDUOJA