Angle down Atgal

Konkurse – naujokai ir patyrę žemdirbiai

Pagalbon – su magistro laipsniais

Pasak G. Pašvensko, ūkio pajamos sumenko.
Pasak G. Pašvensko, ūkio pajamos sumenko.
Technikai įrengta pastogė.
Technikai įrengta pastogė.

Rajono pakraštyje, Šventininkų kaime įsikūręs Gedimino ir Danutės Pašvenskų ūkis. Nors ūkis buvo registruotas dar 1998 metais, rimtai ūkininkauti šie Kruonio seniūnijos gyventojai ėmėsi tik 2003 metais. Nuosava žemė, kurios Pašvenskai turi apie 160 hektarų, driekiasi iki pat Prienų rajono ribos.

Tiek plotų mišrų ūkį turintiems šeimininkams nepakanka, jie dar nuomojasi apie 90 hektarų. G.D. Pašvenskai nebe naujokai rajoniniame žemdirbių konkurse Jie 2009 metais pelnė pirmąją vietą. Praėjo dešimt metų, pasikeitė valiuta, užaugo šeimininkų sūnūs. Abu magistro laipsnį turintys sūnūs yra pirmieji tėčio pagalbininkai. Daugiausiai priežiūros reikia gyvuliams. Pašvenskai turi 70 melžiamų karvių ir 20 galvijų prieauglio. Ūkininkų laukuose dera kviečiai, miežiai, nemažus plotus užima rapsai, kukurūzai.

Šiemet, kai sausra išdžiovino žolę, Pašvenskai nepasigamino reikiamo kiekio pašarų. „Yra apie 800 rulonų, dar reikės kokių 200“, - sako G. Pašvenskas. Ūkininkai darbus laukuose dirba patys, samdo tik dvi melžėjas. 2004 metais jie dalyvavo projekte „Nitratų direktyva“, o pernai gavo 50 tūkst. eurų paramos iš projekto „Ūkio modernizavimas“.

G. Pašvenskai įsigijo sėjamąją, plūgą, susitvarkė džiovyklą. „Sunku dabar prie euro su apyvartinėmis lėšomis. Pajamos tai sumenko, o samdomiems žmonėms mokėti reikia daugiau. Net Lenkijos ūkininkai už mus geriau gyvena“, - pasakoja ūkio šeimininkas. Jis tikisi, kad bus kam perleisti ūkį, o jo sūnūs tiek už pieną, tiek už grūdus gaus pakankamą užmokestį.
Augina darbščius vaikus
Abu magistro laipsnį turintys sūnūs yra pirmieji tėčio pagalbininkai. Daugiausiai priežiūros reikia gyvuliams. Pašvenskai turi 70 melžiamų karvių ir 20 galvijų prieauglio. Ūkininkų laukuose dera kviečiai, miežiai, nemažus plotus užima rapsai, kukurūzai. Šiemet, kai sausra išdžiovino žolę, Pašvenskai nepasigamino reikiamo kiekio pašarų. „Yra apie 800 rulonų, dar reikės kokių 200“, - sako G. Pašvenskas.

Ūkininkai darbus laukuose dirba patys, samdo tik dvi melžėjas. 2004 metais jie dalyvavo projekte „Nitratų direktyva“, o pernai gavo 50 tūkst. eurų paramos iš projekto „Ūkio modernizavimas“. Pagalbon – su magistro laipsniais G. Pašvenskai įsigijo sėjamąją, plūgą, susitvarkė džiovyklą. „Sunku dabar prie euro su apyvartinėmis lėšomis. Pajamos tai sumenko, o samdomiems žmonėms mokėti reikia daugiau. Net Lenkijos ūkininkai už mus geriau gyvena“, - pasakoja ūkio šeimininkas. Jis tikisi, kad bus kam perleisti ūkį, o jo sūnūs tiek už pieną, tiek už grūdus gaus pakankamą užmokestį.
Lankakiemio kaime ūkininkaujančių Sauliaus ir Odetos Noreikų ūkį pasiekėme jau vakarop. Užlijo stiprus lietutis, tad šeimininkė pakvietė į pastogę. „Taip jau sutapo, kad Saulius šiandien dirba. Jo darbas – Pravieniškėse, budi kas ketvirta para.

Pakeisti grafiko nelabai išeina“, - sakė Odeta, kurią netrukus apsupo dukros Urtė ir Ūla. Vyriausioji atžala – šešiolikmetis Naglis. Jis padėjo mamai atsakyti į komisijos narių užduodamus klausimus. „Mūsų ūkis mišrus. Turime 50 melžiamų karvių ir 20 prieauglio“, - pasakoja Naglis. Jis žino, kad tėvų ūkis 2007 metais buvo šio konkurso dalyvis, pelnyta II vieta. Pieną iš Noreikų ūkio išsiveža supirkėjai į Marijampolės pieno konservų gamyklą.

Pasak O. Noreikienės, veža kas antrą dieną, pristatoma apie 1400 litrų pieno. Ūkininkė neslepia ir gaunamos kainos – už litrą pieno jiems tenka 0,22 euro. Noreikos parengė kelias paraiškas ir dalyvavo dviejuose projektuose. Už paramos lėšas įsirengė melžimo aikštelę, įsigijo traktorių, kitos technikos. „Tuoj pradėsime javapjūtę, pirmiausiai kulsime kviečius, po jų ateis eilė rapsui“, - sako Naglis. Jis palydi komisiją į angarą, kur laikoma technika. Vasara – darbymetis ne tik tėvams, bet ir ūkininkų atžaloms.

Tik jauniausia Ūla ruošiasi kelionei, jai leidžiama pramogauti. Lukas padeda tėčiui, o Urtė – mamos pagalbininkė tiek daržuose, tiek namuose.

Virginija Šimkūnienė

Autorės nuotr.

O. Noreikienė su vaikais: Nagliu, Ūla ir Urte.
O. Noreikienė su vaikais: Nagliu, Ūla ir Urte.
Gražiai sutvarkyta ūkininkų namų aplinka.
Gražiai sutvarkyta ūkininkų namų aplinka.
Galinga technika parengta didžiausiems darbymečio iššūkiams.
Galinga technika parengta didžiausiems darbymečio iššūkiams.
comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite